Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
14.12.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

KEŞKE YILBAŞI OLMASAYDI

3.1.2018 - 09:26:42

Yeni yıla başlar başlamaz hayatımız kaydı. Zam gelmeyen ürün, eşya kalmadı. Başta elektrikten tutun da aklınıza ne gelirse gelsin her şeye zam geldi.

Yeni yıla başladık diye sevinelim mi, üzülelim mi anlayamadım. Arkadaş zam yapılır da bu kadar yapılır mı? Neredeyse 3 liraya mal olan ürünler, 5 lira oldu.

Maaşlara ne oldu? Yine bildik manzaralar? Her şeye yüzde 50 zam, maaşlara yüzde 4 zam. Yani bir simit parası zam veriliyor.

Diğer zam gelen ürünleri saymıyorum, sadece elektriğe  yüzde 8.8 zam geldi. Alkole, sigaraya, akaryakıta, gıda maddelerine, beyaz eşyalara, suya, telefona, giyime, yakıta, ayakkabıya, lokantalara, yani yaşamımızda var olan her şeye zam geldi.

Ben emekliyim. Bana da yüzde 2.5 zam gelecekmiş. Vallahi helal olsun, dünyanın en mutlu insanları biz emeklileriz. Hiç çile çekmek yok, ölüm yanımızda geziyor, kurtulup gideceğiz. Ya bizden sonra kalacaklar ne yapacak?

Onların hayatı ne olacak?

Vallahi yıl sonu geliyor diye ödümüz kopuyor. Keşke yılbaşı olmasa, keşke bu kadar zam gelmese, keşke emekli de zam almasa, hayat aynı devam etse olmaz mı?

Mecbur muyuz yılbaşında zam yapmaya? Bu insanları mahvetmeye kimsenin hakkı yok.

Eski siyasetçi Bülent Arınç’ı hala anar dururum. Başbakan Yardımcısı iken yaptığı bir açıklamayı hiç unutmuyorum. Bu adamı, bu açıklamasından dolayı sevdim. Çünkü yaptığı açıklama harbiydi.

Arınç ne demişti: ‘’Arkadaşlar milletvekillerimize zam istiyorum. Aldıkları 22 bin lira onlara yetmiyor. Onlara zam yapılması lazım. Bu millet bir şey diyemez. Dese bile 3 gün konuşur, 4 gün konuşur. Ondan sonra susarlar.’’

Vallahi billahi helal olsun bu adama demekten kendimi alamıyorum. Dediği gibi zamlar yapıldı ve  olay sessizce kapandı.

Hani emekliye zam dedikleri zaman cevap hazır: ‘’Ne yapalım, ekonomimizi dengede tutmak için yüzde 2 zam yapabiliyoruz. Daha iyisini yapan varsa gelsin yapsın.’’

Yılbaşı geldiği zaman havada uçan kuşa bile zam geliyor. Asgari ücretli kira veriyormuş, düğün borcu ödüyormuş, evine bakmaya çalışıyormuş, pazara zor çıkıyormuş, yırtık ayakkabı giyiyormuş, montu yokmuş, yakacağı yokmuş vesaire vesaire kimsenin umurunda değil.

Nasıl olsa hayat öyle de böyle de devam ediyor. Bu saydıklarıma sadece asgari ücretliler değil, emekliler de dahil arkadaşlar..

Gidin sorun, gidin araştırın. Hangi bankaya giderseniz gidiniz, kredi çekmeyen, borcu olmayan asgari ücretli ve emekli yoktur. Hepsinin borcu vardır.

Niye?

Yetmiyor arkadaşlar yetmiyor. Adamların işi bozuk. Vekile geldiği zaman zam fazla fazla yapılır. Bunlara çok şahit olduk. Hatta 2 vekillik yapan hemen emekli olur. Bu vekilleri de halk seçiyor. Vekiller seçim zamanı çok vaadler verirler. Kazandıktan sonra kapağı Angara’ya atarlar ve sizi bir daha görmezler, tanımazlar.

Şimdi herkesin altında araba var diyeceksiniz. Bunlar ya ecelden zengin tabakadan geliyordur, ya miras vurmuştur, Ya da mal mülk satmıştır. Olmadı kredi çekmişlerdir.

Bu devirde tek maaşla böyle lüks yaşamak zor arkadaşlar zor.

Mutlaka bir yan geliri vardır. Böyle insanlara zam gelse de gelmese de  etkilemez. Asıl olan asgari ücretli ile emekliye oluyor.

Keşke yılbaşı gelmese diyorum.

Esenkalın…
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive