Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
18.2.2019
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

Depremzedenin ‘Umut’u Sosyal Konut Oscar’ı adayı (2)

16.1.2018 - 11:12:23

Dünkü yazımıza bugün kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Bugün, 234 aile malzeme alımından inşaat firmasının seçimine kadar her aşamada birlikte karar verip işleri denetliyor. Kooperatife üye olmak için kendilerine ait ev ya da arazinin bulunmaması, yıllık gelirinin 38 bin TL’yi geçmemesi gerekiyor. Her biri ayda bir gün inşaatta çalışıyor.

Konutların yanı sıra bir sosyal merkez inşa ediliyor. Merkezde gelir getirici üretim yapılması düşünülüyor.

Örneğin, şimdiden kiralanan tarlada buğday ekiliyor. Ekilen buğdayla sağlıklı ekmek üretilip satılacak. Sağlık biriminden kreşe, ahşap mescitten soğuk hava deposuna kadar her ayrıntı düşünülmüş. İnşaatta çalışan işçilerin maaş ve sigortaları ile iş sağlığı ve iş güvenliği koşulları de denetleniyor.

KOOPERATİFÇİLER NE DİYOR? Safiye Alkaya: Kaç oda istediğimizi, salonun nerede, yatak odasının nerede olduğunu, karton parçalarıyla biz seçtik. Komşularımızı kendimiz belirledik. Nasıl temel atıldığını gözlerimizle gördük. Ellerimizle çalıştık.

Dursun Altuntaş: 17 senesürdü. Konut hakkımızı almak bu kadar uzun sürmemeliydi. Diyorsun ki, dar gelirli olmak zorundasın. Bu insanlar zaten kira ödüyor. Nasıl ev yapacak? TOKİ’nin artık bizi bekletmemesi lazım. Bu saatten sonra Habitat’a mahcup olmamak için bir sene içinde inşaatı bitireceğiz.

Oktay Sağ: Kar ve rant yok. Müteahhit bir şey göstermiyor bize. Herkes kendi evinde çalışıyor. Elektrik tesisatını Dursun Altuntaş yapıyor, biz boru çekiyoruz. Ablalarımız yemeği hazırlıyor.

Bedriye Kara: Çabalarımız boşa gitmedi. Bugüne kadar ödüllendirilmedik. Bu ödülü Türkiye’den almak isterdik. Bu biraz burukluk yarattı bende. Kendi vatanımızda niye sahip çıkılmadı?

Sıdıka Özdemir: Depremden sonra arkadaşlara sorduk, adını ‘Ne koyalım?’ dedik. Umut Evleri oldu. Çünkü umudumuz vardı. Ama bu kadar uzun süreceğini düşünmemiştim. İki yıl sürer dedim, bugüne geldi. Pişman mıyım? Asla. Çok iyi ve çok yürekli insanların olduğunu bu sayede öğrendim.

EHLİYET  SINAVLARINDA  ‘TABLET’  DÖNEMİ

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, direksiyon uygulama sınavlarında, özel motorlu taşıt sürücü kurslarının Karayolları Trafik Kanunu gereği Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’ndan temin ettiği formların kullanıldığını anlatarak 2018 Ocak ayında Ankara’da yapılacak pilot uygulamanın ardından Türkiye genelinde direksiyon uygulama sınavlarında tablet kullanımına geçileceğini ifade etti.

Şamlıoğlu, ‘’Bu sayede sınav komisyonları, değerlendirmelerini tablet bilgisayar üzerinden gerçekleştirecek, adayların sınav başarı durumları elektronik ortamda ve anlık olarak merkezi modüle iletilmiş olacak’’ dedi.

BİR  MİLYON  413  BİN  KİTAP  ALINDI

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu yıl bütçeleri olmadığından yayınevlerinden kütüphanelere dağıtmak üzere kitap alınmadığı iddialarına cevap verdi.

Bakanlık açıklamasında kısaca şunları söyledi: ‘’2017 yılında tün zamanların en yüksek kitap alımı yapılarak 12 milyon 390 bin TL ile 6 bin 110 çeşit eserden 1 milyon 413 bin 625 kitap satın alınmış olup kütüphanelere gönderme işlemi devam etmektedir.  Kitap alınan yayıncı sayısı da her geçen yıl artarak 2017 yılında 756’ya ulaşmıştır.’’

YORUM: Türkiye’de kitap okuma oranı ne kadardır? Ne kadar kitap okunuyor? Yıllık ortalama yüzde kaç?

Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda bir çalışma yaptı mı? Eğer çalışma yapıldı ise rakamlar açıklanmalı. Ben ne yapayım kitap dağıtımını. Kitap her yerde olabilir, kitap takviyesi yapılabilir, kütüphaneler kitaplara boğulabilir.

Bana okuma oranını söyleyin. Dünya sıralamasında, Türkiye kaçıncı sırada yer alıyor? Benim bildiğim kadarı ile Türkiye’de kitap çok, okuyan yok.

Türk halkı kitaptan çok, eğlenmeyi, gezmeyi, yemeyi, ,içmeyi, cep telefonunu ve arabayı seviyor. Vallahi yalan mı bilmiyorum. Bu benim fikrim, kimse kusura bakmasın.

Esenkalın…
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
    
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive