Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
21.2.2019
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

EMNİYET ŞERİDİNİ Tİ’YE ALMAYANLAR

17.1.2018 - 08:50:56

İlk önce soruyu soralım. Ardından yazımıza geçelim. Emniyet şeridi niçin yapılmıştır? Emniyet şeridini kimler ve hangi araçlar kullanır? Emniyet şeridi demek ne demek? Emniyet şeridi ne amaçla yapılmıştır?

Bunun bir anlamı, bir önemi olmalı, öyle değil mi?

Emniyet şeridini ambulanslar, itfaiyeler, polis, jandarma ve acil durumlarda olanlar kullanılır. Acil durum nedir? Arabanız arızalanır, arabanızın lastiği patlar o zaman emniyet şeridine geçerek tamirinizi yapabilirsiniz.

Böylece trafik durmamış olur, trafik  akışı devam ederken, siz emniyet şeridinde arızanızı gidermiş oluyorsunuz.

Yine acil durumlarda ambulanslar, hasta ve yaralı taşırken, itfaiyeler yangına gider, kaza olduysa kurtarmaya gider. Bu durumlarda emniyet şeridi kullanılır.

Peki bize ne oluyor? Biz ambulans mıyız? Biz itfaiye miyiz? Biz polis veya jandarma mıyız? Biz acil bir şeyin peşinde miyiz?

Kırmızı ışıkta beklememek için emniyet şeridini ihlal ediyoruz. Önümüzdeki araçları bir an önce geçmek için emniyet şeridini kullanıyoruz.

Ne akıllı insanlarız değil mi? Sadece biz uyanığız değil mi? Sanki bir şey yaptık. Gideceğimiz yere vardık da ne oldu? Beş dakika geç kalsak ne olur? Azıcık sabırlı olsak ne olur?

Sürücü kurslarında size emniyet şeridi nedir diye öğretmiyorlar mı? Mutlaka o dersi işliyorsunuz. Sonuca gelirsek uygulayan yok.

Ben buna şöyle derim. Emniyet şeridini Ti’ye almıyorsunuz. Ha kırmızı ışıkta geçmişsiniz, ha emniyet şeridini kullanmışsınız, aynı şeye geliyor.

İstanbul’da trafik ekipleri  bir uygulama yapalım demişler. İnanın bana yüzlerce araca 235’şer lira ceza yazdılar. Düz yoldan gidenler var, emniyet şeridinden gidenler var.

Yakalanan sürücülerin mazeretleri çok. Gerçi inandırıcı değil ama polisimiz yutmuyor.

Vay efendim işe geç kaldım.  Vay efendim hastam var. Şu trafiğin haline bak. Abi bu şeride girmezsem, işe akşama yetişirim. Hata yaptık. Abi, ceza kesme, bir daha bu şeride girmem. Acelem vardı. Önümdeki aracın yüzüne bu şeride girdim gibi falan filan uydurmalarla  paçayı sıyırmaya çalışıyoruz.

Arkadaşım… Sen bu trafiğin böyle olduğunu biliyorsan, evden yarım saat önce çıkacaksın. Hem yola geç çıkacaksın, hem emniyet şeridi kullanacaksın, hem haklı çıkmaya çalışacaksın.

Vay be… Ne güzel taktik. Ama   235 lira cezayı da yersin. Oh ne güzel hem şoför mahalli, hem cam kenarı öyle mi? Emniyet şeridine girmeden kendi yoluna gidenler sürücü değil mi? Sadece siz mi uyanıksınız? O zaman sonuçlarına katlanacaksınız.

Efendim… Bu uygulamalar bir kere ile sınırlı kalmasın. Sürücüler teslim olana kadar bu denetimler yapılmalıdır.Ne zaman emniyet şeridi rahatlar, o zaman herkes rahat eder.

Bir kaç gün önce arabanın biri, yasak olan yere park etmiş. Aksilik bu ya, orada da yangın çıkmış. Bu arabanın yüzüne itfaiye sokağa giremiyor. Ev de tamamen yanıyor.

Şimdi suçlu kim? Araç sahibi bana ne der. İtfaiye sokağa giremedim der. Evsahibi evim yandı der. Ne kadar zor değil mi?

Düzce’de yasak yerlere park edenler yok mu? Düzce’de yolları parselleyenler yok mu? Düzce’de kendilerine özel dubo diktirip park yapanlar yok mu?

Neyse say say bitmez. Bizim Düzce’de de emniyet şeridi ihlal ediliyor. Bölgemizde ne kadar emniyet şeridi varsa, hepsi özel olarak kullanılıyor. Vallahi bu yollar yasak diyen yok, herkes anayolu gibi kullanıyor. Kimse de bir şey demiyor. Hatta hiç denetim yok.

Hani imam şey yaparsa, cemaat ne yapmaz?

Esenkalın…
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
    
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive