Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
19.06.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Ömer SOYER

AZ YAKIT TÜKETİMİNİN PÜF NOKTASI

18.1.2018 - 09:17:27

Ülkemizdeki petrol tüketimimin yüzde 8’i yerli üretimle karşılanırken yüzde 92 oranında dışa bağımlı bulunmaktayız. Araçlarda ve evlerde sıvı yakıt kullanırken “Türkiye’nin cani açığını azaltmak, ekonomiye katkı sunmak, çevre sağlığına fayda sağlamak” için daha itinalı ve düzenli az yakıt tüketme gayreti içerisinde olmamız gerekmektedir.

İstatistiklere göre Kombilerde 20‘ye düşürmenin, 1 milyar dolarlık tasarruf sağladığı ifade edilmektedir. Bu itibarla 1 veya 2 derece düşürmekle ne olur düşüncesini bir kenara bırakmamız gerekir. Türkiye genelini düşündüğümüzde böyle bir uçuk rakam çıkıyorsa, toplum olarak sıvı yakıtta azami tasarrufa gitmek hepimizin vatandaşlık görevidir.

Türkiye’de artan araç sayısına bakıldığından az yakıt tüketiminin önemi daha çok ortaya çıkmaktadır. “Peki, az yakıt tüketmenin olasılığı var mı” diye soracak olursak aşağıdaki açıklamalar elbette var olduğunu ortaya koyacaktır.

-Öncelikle araçlarınızın periyodik bakımlarını zamanında ve doğru yerde yaptırmaktan geçer. 

-Benzinli araçlarda “bujiler, karbüratör ve enjeksiyonların” bir testçide bakımlarını yaptırmak faydalı olacaktır. 

-Dizel araçlarda ise eski modellerde Mekanik Pompa ve Enjektörlerin bakım ve ayarlarını, yeni modellerde “commonrail elektronik ateşleme sistemi” olan araçların bakımını yaptırmanız büyük fayda sağlayacaktır. Soylu Pompa Dizel Serviste ücretsiz olarak arıza tespit ve testleri yaptırabilirsiniz.

-Bunların yanı sıra, hava filtresini değiştirmeyi ihmal etmeyin. Bol temiz hava ve oksijen yakıtınızı önemli ölçüde düşürecektir.

-Daha da önemlisi, araçların az yakıt yakması için sürücülerin gaz pedalı ile dost olması gerekmektedir. Bazı sürücülerin yakın mesafelerde kısa aralıklarla gaz basıp bırakmaları yüzde 5 fazla yakıt yanmasına yol açmaktadırlar. Birinci vites yola devam etmek için değil, araç kalkışı için kullanılır. -Şayet 1. ve 2. viteslerde bir müddet gaza basılı bağırtarak yol alınırsa yakıt tüketimi önemli oranda fazlalaşır. Her vites değişiminden sonra gaza yüklenerek değil, çeyrek gazla yedirerek sürat arttırmanız daha az yakıtla daha uzun mesafe kat edeceğinizden paranız cebinizde kalacaktır.

-Bir diğer hususa gelince, ucuz tabelalı istasyonlardan yakıt almanız menfaatinize değil “pompa ve enjektörlerde açacak olduğu arızalar” sebebiyle daha da zararınıza yol açacaktır.

-Rampa yukarı çıkışlarda klimayı kapatmanız, lüzumsuz yükten kaçınmanız, seyir halinde iken aracınızın camlarını kapalı tutmanız, lastik havalarını kontrol ettirmeniz yakıt tüketiminde önemli tasarruf sağlayacaktır.

Bu tavsiyelere uyarsanız hem kendinize hem de devletimize büyük fayda sağlamış olursunuz.

Trafik kurallarına uymak dileğiyle esen kalın. 
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
YAKİTİN 1,5 TELEDEN 5,50 TELEYE SATİLAN YAKİT FARKINDAN BAHSETMEDİNİZ
SELİM KARA TİR ŞOFORU - 18.1.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,69

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8