Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.2.2019
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

55 BİN SAĞLIKÇI ALINACAK

19.1.2018 - 09:22:21

Sağlık Bakanlığı 2018’de doktor, ebe, hemşire ve işçi olmak üzere 55 bin personel alacak. Bakan Ahmet Demircan, sağlıkçıların şartlarını iyileştirmek için yasal çalışma yaptıklarını söyledi.

YATAK SAYISI ARTACAK? İşsizliği azaltmaya yönelik özelin yanında kamunun da işe alımları sürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2018’de 20 bin öğretmen alacağını açıklamasının ardından, Sağlık Bakanlığı’ndan da müjdeli haber geldi. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, 2018’de 55 bin personel alacaklarını açıkladı. Demircan, yoğun bakım yatak sayısını artıracaklarını da söyledi.

19 BİNİ İŞÇİ KADROSU: Ahmet Demircan, ‘’27 bin ebe, hemşire ve sağlık personeli ile 9 bin hekim alacağız. Bizim bu seneden alacağımız kadro miktarı var, taşeron sistemi kalktığı için, bu alımı yapmadık. 2017’den 2018’e aktarılan 10 bin işçi çalışan alacağız. Ayrıca 2018 için de 9 bin kontenjan verildi. Yaklaşık 55 bin doktor, ebe, hemşire, sağlık personeli ve çalışan alacağız’’ dedi.

YENİ PERSONEL REJİMİ: Taşeron sistemi, 1 Ocak 2018 itibarıyla kalktı. İşçiler kamuda kadroya alınıyor.  Taşeron sisteminin sona ermesi ile birlikte birlikte personel sistemini yeniden gözden geçireceklerini belirten Ahmet Demircan, ‘’Herkesin statüsünü belli bir standart içine getirmemiz lazım. Sağlığın kendi gerekliliğine uygun bir personel rejimini oluşturmak zorundayız’’ diye konuştu.

3 YIL ERKEN EMEKLİLİK: Sağlıkçıların yıpranma payı, emekli maaşındaki düşüklük ve performanstaki ölçütlerle ilgili şartlarını iyileştirmek için yasal bir çalışma hazırladıklarını belirten Ahmet Demircan, bu ay Başbakan’a sunacaklarını söyledi. Böylece uzun zamandır beklenen taslak yasalaşırsa, çalışana 5 yıla karşılık 1 yıl yıpranma verilecek. Bu da sağlıkçının 3 yıl erken emekli olmasını sağlayacak.

10 BİN UZMAN HEKİM AÇIĞI VAR: Aile hekimliğinde 23 bin pratisyen hekimin istihdam edildiğini belirten Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, ihtiyaçları olan sayının ise 35 bin olduğunu söyledi.

Demircan, ‘’Yani 10 bin açığımız var. Artan yeni mezunlarla bu sayı 14 bine çıkar. Bu açığı 5 yıl içinde kapatacağız. Türkiye’de 10 bin kişiye 191 hekim düşerken, bunun normalinin 400 hekim olması gerekiyor’’ dedi.

5 ŞEHİR HASTANESİ: 2017’de Yozgat, Isparta, Mersin ve Adana’da şehir hastanelerinin açıldığını belirten Ahmet Demircan, 2018’de de Ankara, Kayseri, Manisa, Elazığ ile Eskişehir’de açılacağını ve sonra farklı illerde sayının 30’a çıkacağını kaydetti.

Şehir hastanesi ile devlet hastanesinin aynı statüde olduğunu belirten Demircan, şehir hastanesine gelen hastadan ek bir ödeme alınmayacağını söyledi.

GRİPTE OLUMSUZ NOKTADA DEĞİLİZ: Mevsimsel grip konusunda bu yıl bir yaygınlık olmadığını belirten Demircan, tehlikeli noktada olunmadığını söyledi.

Aşıdaki alüminyumun zararlı olduğu iddiaları sonucu çocuklarına aşı yaptırmak istemeyen ailelere seslenen Demircan, ‘’Aşı, toplum sağlığı üzerinde koruyucu bir önlem. Aşıya karşı çıkmak fevkalade sakıncalı’’ dedi.

Öte yandan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, acil servislerin yoğunluğunu rahatlatacaklarını, Türkiye’de 944 yabancı hekimin görev yaptığını da belirtti.

 

ÖĞRETMENE  EK  GELİR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ehliyet sınavlarında görevli öğretmen ücretlerini artırdı. Böylece ehliyet sınavlarının ikinci aşaması olan direksiyon uygulama sınavlarında görev alan öğretmenlerin bir günlük sınav ücretleri brüt 331 lira oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, geçen yılki ücretin 265 lira olduğunu hatırlattı.

Bilindiği gibi öğretmenler hafta sonları sabah 07.00’den akşam saat 18.00’e kadar ehliyet sınavlarında yer alıyorlar.

Esenkalın…
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
    
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive