Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.2.2019
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof.Dr.Celal ERBAY

TAHRAN NOTLARI

8.2.2018 - 09:01:56

SEVGİLİ dostlar, geçen hafta Çarşamba’dan itibaren dört gün süreyle İran-Tahran’da idim. Yunus Emre Enstitüsü’nün İktidar Partisi adına denetçisi olmam sebebiyle, Yunus Emre Enstitüsü’nün oradaki Türk Dili ve Türk Kültürüne hizmet yolundaki pratiğini görmek, şayet varsa kurum ve kurum mensubu arkadaşların sıkıntılarını müşahede etmek, mütekabiliyet esaslarını da göz önünde bulundurarak daha etkin hizmet edebilmenin yollarını belirlemek ve oralardaki arkadaşlarımıza moral vermek, dertlerini dinlemek üzere oraya gönderildim.

 

 

TUĞRUL BEY’İN KABRİ

 

Bilemiyorum; daha önce sizinle paylaştım mı? Tuğrul Bey, Selçuklu Devletinin Kurucusu Selçuk Bey’in torunudur. Babası Mikail Bey, genç yaşta ölmüştür. Kardeşi Çağrı Bey’le Tuğrul Beyi, dedeleri Selçuk Bey büyütmüştür. Malazgirt Zaferi’yle Anadolu’nun kapısını Müslüman Türk’e açan Alparslan Bey de Çağrı Bey’in oğludur.

 

Tuğrul Bey’le,  Çağrı Bey bizim milli tarihimizde birbiriyle en iyi geçinen, Mihriban, kısaca kardeşini kendisine tercih eden, kendisi için istediğini kardeşi için de isteyen, kendisine reva görmediğini kardeşine de reva görmeyen örnek iki kardeş idiler… İşte o muhabbetli yuvada Çağrı Bey’in oğlu olarak dünyaya gelen Alparslan ecdadından tevarüs ettiği ruh ve mana ile Malazgirt Zaferi’yle birlikte bizlere Anadolu’nun kapılarını açmıştı taa1071’de.

 

İşte bizlere bu kapıları açan, Alparslan’ı yetiştiren, tabiri caizse pusatını eline tutuşturup, ona ilk CENK talimini veren emmisi Tuğrul Bey, Tahran’a 40 km mesafedeki Rey şehrinde yatıyordu. Bize düşen ilk iş de onun kabrini ziyaret edip, Fatihalar sunarak, ruhaniyetinden istimdat etmekti. Yalvardım! “Ey Rabbim, rahmet eyle onlara, Selçuk Bey’ime, Tuğrul Bey’ime, Çağrı Bey’ime, Alparslan Sultanıma ve bu bayrağı bugüne kadar elden ele bize, Cumhurun Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a kadar, yere düşürmeden taşıyan bütün yiğitlerimize, şühedaya” diye…  Bir demet  Fatiha da sizden bekliyorum dostlar. Dolaştım istirahatgahını, tespit ettim görselini, siz de göresiniz diye paylaştım sizinle onu… O yüce hatıraya gereken özen gösterilmiş mi? Bilemiyorum, gönlünüzdeki yeri muhkemleştirsin diye, isterseniz bir kere daha bakın görseline ve kararı siz verdikten sonra çoğaltın uzaklardan göndereceğiniz Fatiha demetlerinizi…

 

ULAŞAMADIĞIM HABER SİTELERİ!

 

Dört gün kalınca elbette ki; ülkenizle, işyerinizle, yakın çevrenizle irtibatınızı devam ettirebilmek için haber kanallarına en seri şekilde ulaşmak istiyorsunuz… Mesela ben kısa ve öz bir şekilde olup bitenden anında haberim olsun diye telefonuma indirmiş olduğum “En Son Haber Sitesi”ni çok sık kullanırım. Fakat aynı şekilde olaylardan haberdar olayım diye aynı haber  sitesinebaşvurduğumda başarılı olamadım. Sorduğumda da bazı haber sitelerine ulaşmanın engellendiğini öğrendim.

 

Peki açık olan haber siteleri yok mu? Var!..Mesela Cumhuriyet Gazetesi haber sitesi açık. Aynı şekilde Oda Tv haber sitesi açık. Ulusalkanal.com.tr açık. Ama Haber Türk Sitesi, Sabah Gazetesi sitesi, En Son Haber yasak.

 

 

EN ÇOK SATAN TÜRKÇE’DEN FARSÇA’YA TERCÜME KİTAPLAR

 

Halkın düşünce tarzını ve Türkiye’ye bakış açısını belirlemek için merak ettim… Acaba Türkiye’deki yazarlardan daha çok kimlerin kitapları Farsça’ya tercüme ediliyor diye… Sorduğumda aldığım cevap şöyleydi: Romanda ilk sırayı Orhan Pamuk alıyor. Onun takiben Elif Şafak, Aziz Nesin, Yaşar Kemal geliyordu. Şiirde ise Nazım Hikmet rakipsizdi.

 

 

DİNİ HAYAT

 

Elbette ki 3-4 günlük bir seyahat sonucu bir ülkenin dini hayatı hakkında bir kanaat sahibi olmak çok zordur. Ancak yüzeysel dış görünümlerle bir kanaat sahibi olabilirsiniz. Mesela İstanbul’da, Ankara’da, değil 3-4 gün, bir namaz vaktini idrak edecek kadar kaldığınızda dört bir taraftan yükselen ezan sesleri size adeta şöyle haykırır: “Ey yolcu, ayak bastığın diyar bir İslam ülkesidir… Hiç endişe etme,müsterih ol, sen güven içerisindesin… Duyduğun bu ezanlar senin  mal ve can emniyetinin teminatıdır.” Hele sabahın seher vaktinde, kainatın sessizliğe gömüldüğü anın nihayetine doğru, şehadet parmağı misali semalara yücelen minarelerden yükselen ve yankılanan ezanlar bir başka güven bir başka sükun verir gönüllere… Dillerde tekbir Allahu Ekber, Allahu Ekber diye diye…

 

Ama emin olunuz ki; dört gün içerisinde Tahran’da ben ezan sesi duymadığım gibi, Süleymaniye’nin Sultan Ahmed’in minarelerine eşlik edercesine Tahran’da semaya yücelen bir ŞEHADET PARMAĞI’na da rastlamadım.

 

 

TAHRAN’DA İDRAK ETTİĞİM İLK CUMA

 

Cuma günleri inananlar için tabir caizse kurultay günüdür… O gün beldenin dini sorumluluk sahibi ergin ve yetişkin kişileri ibadet mahallinde toplanır, İmam-Hatip “Hutbe” adı altında, bölge sakinlerinin sosyal huzurunu ve genel anlamda madde ve mana güvenliğini daha ileri noktalara götürecek şekilde, hem müşterek sıkıntıları, hem de bunların çözüm yollarını dile getirir. Daha sonra birlikte kılınan Cuma namazından sonra bayram havası içinde halk kucaklaşarak işine gücüne dağılır.

 

Bizde bu, böyle olmakla beraber geçen Cuma Tahran’da, aynı duygularla oradaki arkadaşlara “Cuma namazını nerede kılacağız” diye sorduğumda, Tahran’da “Musalla” denilen tek bir yerde toplu halde Cuma namazının kılındığını söylediler… “Peki İranlı olmayanların Cuma namazını  kıldıkları bir yer var mı” diye sorduğumda onların da, apartman katından bozma bir mescitte Cuma kıldıklarını ifade ettiler. Biz de orada görevimizi yerine getirdik.

 

Sorduğumda Tahran’ın nüfusunun 15 milyon olduğunu öğrendim. Merakımı gidermek için yine sordum, “Toplu kılınan Cuma namazlarına kaç kişi iştirak ediyor” diye. Aldığım cevap ise 100-120 bin arası  idi.

 

Şöyle bir düşündüm, 15 milyonluk Tahran’da toplu kılınan Cuma namazına iştirak edenlerin sayısı 100 bin, hadi diyelim 120 bin, biraz daha zorlayalım, hadi olsun 150 bin… Bu da en fazlayüzde on eder.

 

Bizi ilgilendirmez, biz herkesin iyiliğini isteriz. Sizin de bir kanaatiniz olsun diye müşahedelerimi sizinle paylaştım. Ona göre birlikte saf tutup Cedidiye’nin, Büyük Cami’nin avlusunu doldurduğunuz vebirlikte secde ettiğiniz dostlarınızın kıymetini biliniz. Günde 5 kere Düzce’nin semalarında yankılanan ezanların, şehadet parmağı misali gökyüzüne doğru yükselen minarelerin kıymetini bilin ve mutlaka ve mutlaka birbirinizi sevin.

 

Sevin ki, bütün Ülke huzurlu ve mutlu olsun.Birliğimiz ve beraberliğimiz bozulmasın.Devletimizin varlığı baki olsun.Kalın sağlıcakla sevgili dostlar.

 
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Hocam elinize sağlık, yazınız güzel ve yanlış anlaşılacak ama Sadi Şirazi'nin şu sözü aklıma geldi. Merhum şair ne güzel söylemiş: "Kimsenin senin yanında görünmesine güvenme; karşına geçmesi için bir adım, düşman olması için bir lafın yeter."
Hasan Yeterli - 14.2.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,38

Allah ömür verirse, daha güzel günler göreceğiz. Neticede O’nun vaadi var: Biz kazanacağız, onlar kaybedecek inşallah.
Hilmi Atuk - 14.2.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,38

Herşeyi çok net yazmışın. Gazetemizin senin gibi yazarları olması çok güzel. Eğriyi doğru gösteren insanlara ihtiyacımız var. Ellerin dert görmesin.
Nagehan Hesapçı - 14.2.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%47,83

Çok şükür artık kimin veya hangi devletin, hangi süper gücün ne söylediğine değil, işimize bakıyoruz MUHTEREM HOCAM. Gösterilene değil, gereken istikamete yöneliyoruz. "Dur" denildiğinde değil, biz istediğimizde duruyoruz. Ülkemiz büyük, huzurlu ve mutlu olsun. Her daim güçlü ve istikrarlı olalım.
Orhan Saydam - 14.2.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%53,19

Hocam yazınızı ilgiyle takip ediyorum. Notlarınız, izlenimleriniz bize yön veriyor. Bu hususta tekraren teşekkür ediyorum. Haklısınız, Tarihe baktığımız zaman karşımıza çıkan bu örnekler bizi karamsarlığa sevk ediyor. Ancak Müslüman karamsar olmaz ve olmamalıdır da. Biz tarihte hep şuna inanmışızdır: "İman varsa imkân da vardır." Gâvura fırsat vermezsek her şey düzelir. Ruhumuzu ve ritmimizi muhafaza edersek kaldığımız yerden, yola devam ederiz. Bugün elhamdülillah düne göre daha iyi bir noktadayız. Bununla birlikte, elbette dertsiz de değiliz. Dertliyiz ama ümitsiz değiliz. Heyecan ve ümit verici, diriltici haberler alıyoruz. Kendi helikopterimizi, topumuzu, tüfeğimizi ve mermimizi üretiyoruz. Bu da ülkemizin, en azından Müslümanların umudu olan Türkiye'nin iyi yolda olduğunu gösteriyor. Sağlıklı günler dilerim.
Ruşen Alioğlu - 14.2.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%45,45

Celal hocam Allah razı olsun sizden. Makelenizle adeta Turanı kolaçan ettik . Fatihamızı okuduk. Türklerin Anadoludan sonra en çok yaşadıgı İrandaki mevcut sıkıntılarının teorik bilgilerimizle örtüştügünü gördük. Musa Musevinin niçin "eş-Şia ve Teşeyyu'" dedigini yakinen bilmiş olduk. Var olun hocam. Allah sıhhatinizi eksik etmesin
Ahmed - 13.2.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%62,07

Celal hocam Allah razı olsun sizden. Makelenizle adeta Turanı kolaçan ettik . Fatihamızı okuduk. Türklerin Anadoludan sonra en çok yaşadıgı İrandaki mevcut sıkıntılarının teorik bilgilerimizle örtüştügünü gördük. Musa Musevinin niçin "eş-Şia ve Teşeyyu'" dedigini yakinen bilmiş olduk. Var olun hocam. Allah sıhhatinizi eksik etmesin
Ahmed - 13.2.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%43,33

Cem bey, hocamızın her yazısı sonuna kadar okunulacak kalite ve duyguda yazılan yazılardandır. Her cümlesi, her satırı mutlaka insana bir öğüt ve bilgi verir mahiyettedir. Her yazısını sonuna kadar okumanızı nacizâne tavsiye eder, iyi günler dilerim.
Raşit Saydam - 10.2.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%47,06

Hocam 15 milyonluk bir şehrin 150 bini Cuma namazını idrak ediyorsa bu o sayının %10'u bile yapmaz, yüzde %1'i yapar ki bu da ÇOK AZ bir rakam.
Hamza Ertuğrul - 10.2.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,94

Hocam siz böyle sürekli gezin.ilk defa bir yazınızı sonuna kadar okudum.gezgin yazılarınızı bekler.selam ederim.
Cem - 8.2.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,94

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
    
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive