Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
21.2.2019
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

MUHTAÇLIK MAAŞI 680 LİRA OLDU

9.2.2018 - 09:34:49

Ülkemizde sağlık durumu uygun olmadığı veya yaşı ilerlediği için çalışmayan, bu yüzden de hiç geliri olmayanlara devlet el uzatıyor. Muhtaç olan bu kişilere ihtiyaçlarının belli bir kısmını karşılaması için aylık bağlanıyor.

 

Devlet muhtaç ve herhangi bir gelir sahibi olmayan kimselerin gıda, konut, sağlık gibi ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için gıda yardımı, kıyafet yardımı ve nakti yardım gibi çeşitli yardımlarda bulunuyor.

 

Bu sosyal devlet anlayışının bir gereği. Çünkü ülkemizde milyonlarca vatandaş açlık sınırının altında yaşıyor. Çoğu kişi gelir yetersizliği nedeniyle gıda ve konaklama gibi zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamıyor.

 

Devlet bu kişilerin mağduriyetlerini giderebilmek için  İşkur aracılığıyla çeşitli iş imkanları sunuyor. Ancak bunlardan yararlanamayan ve durumu halen kötü olan kimselere de fakirlik maaşı (muhtaçlık aylığı) veriliyor. Peki bu maaş kimlere verilir?

 

Fakirlik maaşı, herhangi bir geliri veya devlet tarafından bağlanmış herhangi bir aylığı ya da geliri olmayanlara bağlanıyor.

 

Yüzde 40 ve üzeri engeli bulunmak aranan şartlar arasında. Üzerine gelir getiren kayıtlı malı (ev, arsa, araba gibi) olanlara muhtaç aylığı bağlanmıyor. Muhtaçlık aylığı geçen yıl 601 liraydı. Son zamla 680 liraya çıkarıldı. Yüzde 15 zam yapıldı.

 

Muhtaç aylığı başvurusu, ikamet edilen ilin bağlı olduğu ‘Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne şahsen müracaat ile ya da posta yoluyla yapılıyor. İnternetten başvuru imkanı da var. ‘Muhtaç aylığı almak istiyorum’ diyen kişiler için muhtaç aylığı başvuru formu ve engelliler için özrünü belirten sağlık kurulu raporu olmak üzere iki adet belgeye ihtiyaç duyuluyor.

 

Daha sonra bu belgeler ile Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapılıyor ve sonuç bekleniyor.

 

 

İŞSİZLİKTE  TEŞVİK  ETKİSİ

 

İstatistik Kurumu (TÜİK), ‘Eylül, Ekim ve Kasım’ aylarını kapsayan Ekim dönemine ilişkin işsizlik verilerini açıkladı. Buna göre, 15 veya daha yukarı yaşta  60 milyon 148 bin kişi var. Bunlardan 31 milyon 932 bini çalışabilecek durumda. Ama 28 milyon 645 bini iş bulabildi. Geri kalan 3 milyon 287 bin kişi işsiz. Geçen yılın aynı dönemine göre işsiz sayısında 360 bin kişilik azalma var.

 

İşsizlik oranı yüzde 10.03’e geriledi. İşsizlik Ocak 2017’de, Şubat 2010’dan sonra en yüksek seviye olan yüzde 13’e çıkmış. Şubat’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı istihdam seferberliği, teşvikler ve vergi indirimi ile düşmüştü. 1 yılda 1 milyon 378 bin kişi iş bulurken çalışan sayısı 27 milyon 267 binden 28 milyon 645 bine çıktı.

 

Genç işsizlik Türkiye’nin kanayan yarası olmaya devam ediyor. 15-24 yaş grubunda olup da iş bulamayanların oranı yüzde 19.3. Bir başka deyişle 5 gençten biri halen işsiz,. İşgücü, Ekim2de bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 18 kişi artarak 31 milyon 932 bin kişi oldu. Çalışanların yüzde 33.9’u ise sigortasız.

 

Çırak, stajyer, kursiyer sayısının çalışan olarak kabul edilmesi nedeniyle işsizliğin 3.3 milyonda kaldığını savunan bazı ekonomistler, ‘’Aksi taktirde işsiz sayısı 1 milyon daha fazla görünecekti’’ diyor.

 

DİSK ise Türkiye’deki geniş tanımlı işsiz sayısının (iş aramaktan ümidini kesmiş ancak çalışmaya hazır durumda olanlar) 5 milyon 834 bin, işsizlik oranının ise yüzde 17.1 olduğunu açıkladı.

 

YORUM: Türkiye’de işsizlik sayısı her geçen gün artıyor. Nüfus oranı arttıkça işsizlik oranı çoğalıyor.Zira, iş beğenmemezlik de var.  Hatta meslek seçme bile var.

 

Herkes kendi istediği işi yapmak istiyor. Düz işçi olmak istemiyor. Elinde sanatı olmayan, işten anlamayanlar bile meslek seçiyor.

 

İşsiz kesimlerin çoğu asgari ücretle çalışmak istemiyor. Kısa yoldan para kazanmak istiyor. İşi bilmeden kaç para aylık vereceksin diyenler var.

 

Yerimiz yetmediği için bu konuya ileriki zamanlarda devam edeceğiz.

 

Esenkalın…
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
    
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive