Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
19.3.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

PRİMİ YATMAYANA ERKEN EMEKLİLİK

16.2.2018 - 09:22:39

İş yasası, çalıştığı dönemde primi eksik yatana  ya da yatırılmayana ‘hizmet tespit davası’ açma hakkı tanıyor. Bu yolla binlerce kişi emekliliğini öne çekti. Yargıtay da işçiyi haklı buluyor.

 

Çalışanların çoğu bir işyerine girdiğinde aylarca sigortası yapılmıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son açıkladığı verilere göre çalışanların yüzde 35.2’sikayıtdışı. Yani 10 milyon kişi sigortasız. Sigortasız çalışılan sürede, işveren SGK’ya işe giriş bildirgesi vermiyor. Dolayısıyla prim yatmıyor veya eksik yatıyor. Asgari ücret üzerinden yatan primler de var.

 

Yasa, primi eksik yatana ya da yatırılmayana ‘hizmet tespit davası’ açma hakkı tanıyor. Bu yolla binlerce kişi emekliliğini öne çekti. Yargıtay da Sosyal Güvenlik Kurumu’nu (SGK) DEĞİL İŞÇİYİ HAKLI BULUYOR. Çalışan, sigortasız çalışarak geçirdiği sürenin son yılından başlayarak, 5 yıl içerisinde hizmet tespit davası açmalı. Çalışan ölmüşse, hak sahipleri de dava açabiliyor.

 

Elinizde sağlam belgeler, şahitler varsa ‘iş mahkemesine’ mutlaka tespit davası açın. Hizmet tespit davası açmak için delil olarak kullanılabilecek kalemler şunlar: SGK işyeri dosyası, sigortalının işyeri sicil dosyası, işverenin mesleki kuruluş kaydı, esnaf sicil kaydı, ticaret odası kayıtları, vergi mükellefiyet kayıtları, ücret bordroları, tanık ve bilirkişi.

 

Hizmet tespit davasını kazandığınız halde SGK, ‘hizmet tespit davası ile kazandığınız günlerin primleri ödenmedi’ diye emeklilik talebinizi reddederse, en yakın İş Mahkemesi’nde emeklilik talebiniz için dava açın. Davayı kazanınca birikmiş aylıklarınızı da alırsınız. Eksik prim yatıp yatmadığını SGK’ya giderek ya da ‘turkiye.gov.tr (e-devlet)’sitesine girerek kontrol edebilirsiniz.

 

 

YÜKSEK  EMEKLİ  MAAŞI  YÜKSEK  KAZANÇLA  OLUR

 

Emekli aylığını yükseltmenin yolu ortalama kazancın yüksek olmasıdır. Sigortalının prime esas kazançları ne kadar yüksekse emekli aylıkları da o kadar yüksek olur.

 

İşveren prime esas kazancı gerçek ücret üzerinden bildirmezse emekli aylığı düşer. Ücretlerin asgari ücret kadarını bankadan, üzerini elden alan çalışanın da emekli aylığı düşük olur. Bu durumdakiler işvereni ALO 170’e şikayet edebilir.

 

TOPLU  PRİM  ÖDEME  USULÜ  YOK

 

Soru: Annemin sigorta başlangıç tarihi 5 Kasım 1975. Bu sigortaya girişiyle 25 gün prim ödemesi var. Son iki yıldan beri de ev çalışanı olarak prim ödüyor. Annemin emekli olması için ne yapmalıyız? Toplu prim ödeyerek annemi emekli edebilir miyiz? HÜLYA YAVUZ

 

Cevap: Toplu prim ödeyerek emekli olma usulümüz yok. Bu nedenle annenizi toplu prim ödeyerek emekli edemezsiniz. Ancak anneniz; ilk defa sigortalı olduğu tarihten sonra doğumları varsa, doğum borçlanmasıyla gün kazanabilir.

 

Örneğin; annenizin aralarında iki yıllık süreler olan üç doğumu olduğunu varsayarsak, üç doğumunu borçlanarak 2160 gün kazanabilir. Doğum borçlanmasından sonra 695 gün daha prim ödeyerek, toplam primini 3600 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir.

            

AĞIR  ENGELLİ  ÇOCUĞU  OLAN  KADIN  İKİ  YIL  ERKEN  EMEKLİ  OLABİLİR  Mİ ?

 

Soru: 2 yıl daha çalışması gereken ağır özürlü engelli çocuğu olan bir annenin, yaşı beklemeden erken emekli olması mümkün mü? YUSUF HAMZA

 

Cevap: Sorunuzun cevabı, sorunuzdaki kadın sigortalının 1 Ekim 2008’den sonraki prim ödeme gün sayısına göre değişir. İki yıl erken emekli olabilir de olamayabilir de.

 

Şöyle ki; sürekli başkasının bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu olan sorunuzdaki kadın sigortalının, 1 Ekim 2008’den bugüne kadar en az 8 yıl (2880 gün) prim ödemesi varsa, bu sürenin dörtte biri kadar yani 2 yıl (720 gün) prim ödeme gün sayısına ilave edilecek. Prime ilave edilen süre ayrıca, emekli olmak için aranan yaştan düşecek. Dolayısıyla bu sigortalı 2 yıl erken emekli olabilecek.

 

(Posta Gazetesi-Ekonomi sayfasından alıntıdır)

 

Kaçıranlar ve bilgi sahibi olamayanlar için yazılmıştır.

 

Esenkalın…
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive