Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Aydın F. MARADİT

DÜZCE’NİN İLK TELEVİZYONLARI

23.2.2018 - 10:04:56

     25 YIL kadar önceydi. Türkiye’de ilk özel radyolar furyası bütün illerimiz gibi Düzce’de de fırtınalar estirmeye başlamıştı.

 

     Sayılarını tam bilemiyorum, galiba 5-6 özel radyo mantar gibi bitmişti. Müzik ağırlıklı çeşit çeşit yayınlar yapıyorlardı ve halk bu radyolardan keyif alıyordu.

 

     Yasal bir dayanakları olmamasına rağmen sayıları bir anda çoğalan radyolar toplumun sosyal yaşantısına yeni bir enerji olmuştu. Halkımız birçok duyurularını bu kanallardan yapmaya başlamıştı.

     

     İşte o günlerde; Düzce Şehir Tiyatrosu Kurucusu rahmetli Celil Yağız Düzce Postası’na sohbet için geldiği bir gün, beraber Düzce’de bir televizyon açmamızı teklif etti.

 

     Yerel televizyonculuğa öteden beri hevesim olduğu için böyle bir teşebbüse zaten niyetliydim. Ancak henüz yasal dayanağı yoktu, o bakımdan kararsız kalıyordum.

 

     Celil, birkaç kez daha konuyu açtı ve bir gün, “eğer birlikte yapmayacaksak” Önder Tonyalı ile bu işe gireceğini söyledi.

 

     Yağız, bir bakıma Düzce’de özel televizyonculuğun ilk fikir babası oldu. Ve Tonyalı’nın girişimi ile sanıyorum Gaydanoğlu’nun da ortak katkısı sayesinde Düzce ilk yerel TV’ye kavuştu.

 

     Bu sıralarda Belediye’nin kurduğu yerel bir televizyonumuz daha olmuştu.  Sonradan zamanın Belediye Başkanı Ruhi Kurnaz o resmi televizyonun aygıtlarını ortağına sattı ve o cihazlarla DTV kuruldu.

 

     DÜZCE POSTASI bu satışın el altından yapıldığı iddiasını SKANDAL başlığı ile haber yapınca, Kurnaz aleyhimizde dava açtı ve gazetemizden 4 milyar lira tazminat talep etti. Ancak yıllar süren davayı sonunda DÜZCE POSTASI kazandı.   

 

     DÜZCE POSTASI olarak biz, DTV’nin devredilip yerine MTV’nin açılmasıyla yerel televizyonculuğa adım attık. Televizyona MTV adını, Aydın Maradit, Fatih Maradit ve girişimci Metin Öney’in ortak “M” harfleri nedeniyle vermiştik.

 

     17 Ağustos 1999 depreminden sonra MTV’nin kumanda merkezi büyük hasar gördü. Deprem şokunu yaşadığımız o günlerde artçı sarsıntılar sürerken biryandan cihazları kurtarmak için 3 defa oradan oraya ayrı yerlere taşındık.

 

     Ve her seferinde de adeta yeni bir televizyon kuruluşu yapıp antenleri dikerek yayını sürdürdük. 

 

     Ancak bu felaket günlerinin peşinden gelen 12 Kasım 1999 depremiyle bir kez daha zar zor hazırladığımız yayın merkezini ve stüdyolarımızı boşaltmak zorunda kaldık.

 

     Yersiz kalmıştık. Bu nedenle Düzce’nin ilk vali vekilinden bir konteynır talep edecektim. Ancak yanımda Metin Köseer ile birlikte  valinin odasına girer girmez (nereden haber aldığını anlamadığım) ne kadar ulusal kanal ve ajans temsilcisi varsa hepsi peşimden odaya doluştu “Biz de istiyoruz” dediler.

 

     Vali vekiline, “Bunların hepsi holdinglerin TV’leri ve ajansları... Merkezleri hiçbirinin Düzce değil. Ne depremi yaşadılar ki sizden konteyner istiyorlar? Onlara konteynırı kendi holdingleri göndersin! Biz can derdindeyiz ve yerel yayınımızı sürdürmeye uğraşıyoruz. Hasarlı binamıza da giremiyoruz. Bizimle onları bir tutmayın” dedim. Ancak dinletemedim. Moral bozukluğu ile odayı terk ettim.

 

     Fakat başka türlü olmayacaktı. Vilayet merkezi olarak kullanılan binanın yanında duran  boş konteynırın elektrik bağlantılarını söktürdük ve DSİ’den istediğimiz vinçle hasarlı binamızın önüne taşıttık.   

 

     17 Ağustos depreminin ardından üçüncü kez kesilen yayınlarımızı yeniden başlatmayı o konteynırda gerçekleştirdik… Hemen hemen bütün ekibimiz deprem nedeniyle dağılmıştı.. Ama biz artçı depremlerle sallanan konteynırın içinde devam ediyorduk.  Canlı yayın konuğumuz da Vali ve yardımcıları oluyordu.       

 

     Bunca hareket ve sorunla boğuşurken, ortağımız televizyonculuktan vazgeçip kanalı devretmek isteyince “tamam” dedik. Bizim televizyonculuk hikayemiz de MTV ile birlikte tamamlanmıştı.

 

     Ve MTV’nin yerine Düzce TV Murat Kapoğlu tarafından işte o zaman açıldı. 

 

     Dün Öncü TV’nin 24. Kuruluş yılı kutlanırken işte bu tarihçeyi hatırladık.   

 

     Düzce Postası olarak, Önder Tonyalı’yı TV’yi ilk kurduğunda yılın adamı seçmiştik.

 

     Yerel TV ile Düzce’nin sosyal hayatına getirdiği canlılık ve medya sektöründeki yükselen enerjiye yaptığı öncülük nedeniyle yılın adamı olmuştu..

 

     Bu vesile ile yıllardır yerel yayınları sürdürmeyi başaran refikimizi  ve ekibini kutlarız.

 
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
sayın maradit gerçekten verdiginiz mücadele takdire şayan ilk televizyonu kurup onu yaşatmaya çalışmak düzcemiz için o zamamda tadire anılacak olay şimdi öncü tv var ama yerelde ulusal olmak lazım bence düzcedeki medya biraraya gelip herkesin bu pastadan pay alacagı yeni bir ulusal kanal kurulup düzceye yeni soluk getirebilir
salih hızel - 24.2.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%47,52

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8