Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.12.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Harun C. ŞERBETÇİ

ONLAR BİZE MUHTAÇ

2.3.2018 - 09:04:08

Düzce’de bir sorun da, sokak hayvanlarının korunması, karınlarının doyurulması, bakımı ve tedavisidir.

 

Barınak konusu ise belediyeler tarafından çözümlenmeye çalışılıyor. Bence, bu işte özellikle Düzce başarısız.

 

Şimdilerde, köysel kesimlerdeki başı boş sokak hayvanlarının barınması, tedavileri için Boğaziçi Beldemiz de  yapılmak istenenen barınak gündemde. Ancak bu konuda sorun yaşanıyor. Çözümü ise belirsiz.

 

Hayırseverler ve Hayvan Sever Dernekler ellerinden geleni yapıyorlar. Aslında, Düzce Halkı artık bu konuda dah duyarlı hale geldi. Hayır sever insanların, esnafların şehir merkezinde dolaşan hayvanların karınlarını doyurma çabasında olduğunu görmekeyiz.

 

Ancak, şehir merkezinde dolaşan onlarca sokak hayvanın kulağında küpesi yok. Bunun anlamı ise korumasız, aşısız demektir. Vatandaş, bu hayvanları gücü yettiyince doyurmakta. Malesef, tedavisini, iğnesini aşısını yapamaz. İş belediyelere düşüyor. Ancak, Düzce Belediyesi bu konuda, özellikle şehir merkezi, konutlar ve arka mahallelerinde yetersiz.

 

Tespitlerim var. Mesela, Beyciler- Çavuşlar, Karaca Mahallesi GİBİ arka semtlerde onlarca bakımsız sokak hayvanı var. Hem de her cins’ten, her boy ve her yaştan sokak hayvanları aç, bitabap ve küpesiz. 

 

Çoğunu, semt sakinleri doyuyoruyor. Hayvanlar aç kalırlarsa evlerin balkonlarına kadar çıkarak veya çöp kontenyırlarını devirerek karınlarını doyurmak zorunda kalıyor.

 

Israrla söylüyorum: Bu hayvanlar, küpesiz. Yani, aşısızlar. İnsanlarla iç içe yaşayan bu zavallı hayvanlar istemeden tehlike oluşturmaktalar. Bu hayvanların aşısını yapmak zorunda olan kurumlar var. Köylerde de manzara aynı.  Sürüler halinde gezen bu sokak hayvanları, korunaksız, küpesiz ve aşsız.

 

Zaten yapılan resmi açıklamada köpek ısırması yüzünden tedavi altına alınan yüzlerce insan var. Kapısında köpek bakan vatandaşlar da bu konuda sorumlu. Aşılarını yaptırmak zorundalar.

 

Hayvanlar, bize Allah’ın bir emanetidir. Hayvanları sevmeyenin  yüreğinde sevgi- şefkat azdır.

 

Hayvanlara hep beraber sahip çıkmalyız. Belediyeler ve resmi kurumlar bunların,  kuduza karşı ve  kısırlaştırılmasına karşı sorumlu. Hatta, doyurmak zorundalar.

 

İnsanın bu hayvanları görünce yüreği acıyor. Elimizden geldiğince bizim semtlerde doyurmaya çalışıyoruz. Bakım ve aşılarını ise resmi kurumlar yapmalı. Devletimiz resmi kurumlara kaynak veriyor.

 

Yürek parçalayan manzaralar var arka mahallelerde. İnsanlar, bu aşısız, küpesiz köpeklerden haliyle çekiniyor.

 

Resmi kurumlar, bir seferberlik başlatıp, şu aşı ve küpeleme işini çözüme kavuşturmalı bence.

 

Düzce’ye başka şehirler’den sokak hayvanı bıraktıkları da doğru. Çünkü, Düzce’nin şehir merkezine uzak semt ve köylerinde her geçen gün başı boş, sokak hayvanın sayısı artmaktadır.

 

Hiç birimiz sorumlu deyiliz diyemeyiz. Hep bizimize bir yerlerinden sorumluluk düşüyor.

 

Hayvanları, aç, aşısız ve korumasız bırakamayız. Hepsi bu hayatın içinde olacaklar. Bu yaşamın bir kuralı. Hepsi de bize emanet.

 

Özellikle insanlara sadık köpek’lerin dostluğunu- sadakatını hepimiz bilmekteyiz.

 

Kısacası: Şu  soğuk havalarda hepsine sahip çıkmak, doyurmak, aşılarını yapmak, tüm insanların ve resmi kurumların hem idari hem vicdani görevidir.
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive