Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.8.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

MUHTAÇ YAŞLIYA 1500 LİRA MAAŞ

18.5.2018 - 09:38:31

Yaşlandığı için sağlık durumu uygun  olmayan ve aylık geliri 484 lirayı aşmayan vatandaşlara devlet maaş bağlıyor. Üç ayda bir 798 lira olan bu maaş, yeni yasa çıkınca 1500 liraya yükselecek.

 

Devlet, hiç bir sosyal güvencesi, kimsesi olmayan ve aylık geliri düşük olanlara, 65 yaş aylığı adı altında maaş bağlıyor.  Maaşlar Mart, Haziran, Eylül ve Aralık olmak üzere üçer aylık dönemler halinde ödeniyor. Mevcut maaşın aylık tutarı 266, 3 aylık tutarı 798 lira.

 

Meclis'e  gönderilen yasa tasarısıyla muhtaç yaşlıların daha fazla maaş almaları sağlanacak. Buna göre; 266 lira olan aylık ödeme 500 liraya çıkacak. Bir başka deyişle 798 lira olan üç aylık ödemeler tasarının yasalaşmasıyla yüzde 88 artarak 1500 liraya çıkacak. Zamlı 65 yaş aylıkları en geç Haziran ayı içerisinde ödenecek.

 

65 yaş aylığı alabilmek için 3 şart bulunuyor. İlk şart, 65 yaşını doldurmuş olmak. İkinci şart ise hiç bir sosyal güvencenin bulunmaması. Yani emekli olan, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) dul veya yetim aylığı alan, bir işte çalışanlar 65 yaş aylığı alamıyor. Bunun yanında, nafaka alan kişiler de 65 yaş aylığından yararlanamıyor.

 

Bu maaştan yararlanmak için adresin bağlı bulunduğu kaymakamlıklardaki 'Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurmak gerekiyor.

 

Sonra valilik veya kaymakamlıklara bağlı Defterdarlık veya Mal Müdürlükleri'nden başvuru evrakları alınacak. Alınan belgeler 'SGK Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü'ne teslim edilecek. İl veya İlçe İdare Kurulu tarafından verilen muhtaçlık kararı belgeleri alınacak.

 

Başvuru formu, 'Aile Bakanlığı'nın internet sitesinde bulunuyor. 65 yaş aylığı için başvurunun yakını tarafından (vasi) yapılması için mahkemeden 'vasi'lik kararı alınacak. SGK belgeleri inceleyecek ve yaşlılık maaşı alıp alamayacağınıza karar verecek.

 

65 yaş aylığı alabilmek için üçüncü şart ise gelir. Gelir hesabında daha önceden hane içindeki herkesin gelirine bakılıyordu.

 

Artık 65 yaş aylığı bağlanacak kişinin, sadece kendisi ile eşinin geliri dikkate alınıyor. Bu yıl itibarıyla kişi başına düşen aylık gelir 484 liranın altında olanlara aylık bağlanabiliyor.

 

                                                  PRİM  BORCU  SİLİNECEK   

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 300 bin emeklinin destek primi borcunun silineceğini söyledi. Sarıeroğlu, ''Emekli olup ticari faaliyetini sürdürenlere, sonradan sıfırladığımız sosyal güvenlik destek primi vardı.

 

Sistemde borçlar duruyordu. 300 bin emeklinin bu kapsamda borcu vardı. Yeni düzenlemeyle geçmişe dönük sosyal destek primlerini de silmiş olacağız'' diye konuştu.

 

Gençlerle ilgili çok önemli düzenlemelerin  olduğuna dikkat çeken Jülide Sarıeroğlu, ''İşyeri kuran gençlerin bir yıl süresince Bağkur sigorta primlerini devlet olarak biz karşılayacağız'' açıklamasında bulundu.

 

Memurluğun kaldırılacağına dair iddiaların asılsız olduğunu vurgulayan Sarıeroğlu, ''Mevcut sistem neyse aynı şekilde devam edecek. 3.5 milyon memurun içi rahat etsin'' dedi.

 

Jülide Sarıeroğlu, ''Aralık 2018'e kadar Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçlarının yeniden yapılandırılması sağlanacak'' dedi.

 

(Posta Gazetesi'nden Alıntıdır)

 

Esenkalın...

 

 

 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
izmir sex shop    izmir sex shop
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Künye
İletişim
Yukarı
Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2016 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Bize Ulaşın Düzce Postası Kurumsal