Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
20.3.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

BULUNMAZ FIRSAT GELDİ

25.5.2018 - 09:27:48

Konut kredisinde beklenen indirim  geldi. 10 yıl vadeli 500 bin liraya kadar olan kredilerde aylık faiz yüzde 0.98'e düştü. Ayrıca KDV ve tapu harcı indirimi de 6 ay boyunca sürecek.

 

 

Ev kredisinde faizler 9 yılın zirvesine çıkmıştı. Bu nedenle 81 ilde kredili konut alımları gerilemişti. İstatistik Kurumu'nun açıkladığı Mart  verilere göre; Türkiye genelinde ipotekli (kredili) satışlar yüzde 35 azalmıştı. Konut sektöründe yaşanan bu durgunluğu aşmak için de Başbakan Binali Yıldırım, ''Konut kampanyası başlatacağız'' demişti.

 

Beklenen ilk adım Ziraat'in öncülüğünde geldi. Buna göre Ziraat Bankası, 500 bin liraya kadar 10 yıllık (120 ay) konut kredisinde faizi yüzde 1.23'ten yüzde 0.98'e çekti. Yeni oranlar bugünden itibaren geçerli. Böylelikle,  100 bin liralık konut kredisinde aylık 178 TL, 500 bin liralıkta 889 lira tüketicinin cebinde kalacak.

 

Ziraat'in ardından kampanyaya Halkbank ile Şekerbank da katıldı. Halbank'ta faizleri 120 ay vadede yüzde 1.16'dan yüzde 0.98'e indirirken, Şekerbank da 60 ay vadede faizi yüzde 1.66'dan yüzde 0.98'e çekti. Bu oranlar 500 bin liraya kadar olan krediler için geçerli. Vakıfbank, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım da indirim için çalışmalarını sürüdürüyor.

 

Örneğin; 10 yıl vadeli 100 bin liralık kredi çekenler, yüzde 1.23 faizle vade sonunda 192 bin lira ödüyor. Bu kredinin yıllık taksidi ise 1598 lira. Faizin yüzde 0.98'e çekilmesiyle kredinin toplam maliyeti 21 bin 338 lira azalacak ve 170 bin 504 liraya düşecek. Aylık ödemesi de 178 lira azalarak 1420 liraya gerileyecek.

 

Konut sektörünü rahatlatmak için ilk adım atılmıştı. Böylece konut satışından alınan yüzde 18'lik Katma Değer Vergisi (KDV), yüzde 8'e indirilmişti. İkinci adım da tapu harcıyla ilgiliydi. Alıcı ve satıcının ayrı ayrı yüzde 2 olarak ödediği harç, yüzde 1.5'e çekilmişti. Böylece 300 bin liralık bir evde vatandaş 26 bin lira kara geçmişti. Harç ve vergi indirimi 31 Ekim'e kadar geçerli olacak.

 

Tapu dairesinde yapılan gayrimenkul satış işlemleri için tapu harcının yanı sıra 200 ila 300 lira arasında döner sermaye bedelinin de ödenmesi gerekiyor. Bu bedel alıcı tarafından ödeniyor.

 

                                                               TEŞVİK  KOLAYLIĞI

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), işveren ve sigortalıların hangi prim teşvikleri kapsamına girdiğini kontrol edebilmelerine imkan sağlayacak sistemi devreye aldı. Artık teşvik almak daha kolay...

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 2017'de bir kişiyi işe alana verilen prim teşviğinin, 2018'de de iki kişiyi alana verilmeye devam ettiğini hatırlattı. Bazı işverenlerin bu teşvikleri takip edemediğini belirten Sarıeroğlu, oysa geçmişe dönük teşviklerini de alabileceklerini söyledi.

 

Jülide Sarıeroğlu, işverenin teşviklerden daha etkili faydalanabilmesi için SGK'da 'Potansiyel Teşvik Sorgulama' adıyla yeni bir sistemi hayata geçirdiklerini belirtti. Sarıeroğlu, ''İşverenimiz sgk.gov.tr üzerinden, 'e-sgk', 'işveren', 'işveren sistemi', 'uygulamaya giriş', 'teşvikler ve tanımlar' ile 'potansiyel teşvik sorgulama' seçeneklerini işaretleyerek bilgilere ulaşacak'' dedi.

 

SGK, 18 ilacı geri ödeme listesine aldı. 2017'nin ikinci döneminde 100 ilacı geri ödeme listesine aldıklarını hatırlatan Sarıeroğlu, ''Şimdi de sağlık uygulama tebliğindeki değişiklikle başta akciğer kanseri olmak üzere bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan 18 ilaç, SGK tarafından geri ödeme listesine alındı'' diye konuştu.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, yakında İşkur'a 1000'i iş ve meslek danışmanı olmak üzere toplam 1750 kişi alacaklarını söyledi.

 

Bakan Jülide Sarıeroğlu'nun bu çalışmaları, bu mücadelesi, çalışanlar tarafından taktirle karşılanıyor. Özellikle  emeklilere verilecek bayram ikramiyeleri konusunda Sarıeroğlu'nun büyük takdir topladığı iddi edildi. (Posta Gazetesi'nden Alıntıdır)

 

Esenkalın...
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive