Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
22.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
H. Agah ALTAY

Deprem gerçeğini kabullenmeliyiz!

17.8.2018 - 09:03:07

 

PORTATİF yapılar inşa etmediğimiz ya da o an şanslı olmadığımız sürece şiddetli depremlerden asla kolay kolay kurtulamayız.

 

    17 Ağustos büyük Marmara depreminin yıldönümündeyiz. O felâketi kimse hatırlamak istemez. Yaşayanlar bilir ama sırf ölenlerin ya da yaralananların anısına her yıl tekrar tekrar o günleri yâd ediyoruz.

 

    Bana göre depremden tek kaçış yolu tek katlı ya da hafif yapılarda yaşam sürmektir. Ya da hayatımızın büyük bölümünü açık arazilerde geçiriyorsanız o bölgedeki olası bir şiddetli depremden belki o zaman kurtulabilirsiniz.

 

    Biz müslümanlar inancımız gereği çoğu zaman bu tür felâketlerde doğal olarak Allah (c.c.)’a sığınırız. Hakk’ın himâyesine her zaman güveniriz.

 

    Dolayısıyla özellikle deprem, sel, fırtına gibi büyük âfetlerde insanoğlunun çoğu zaman yapabileceği pek bir şey yoktur.

 

    Bu yüzden yine çoğu zaman pratikte âfetten korunma yolları hep başarısız olmuştur.

 

    Örneğin; bir deprem esnasında, cenin pozisyonu denilen ve uzmanların deprem anında bina içerisinde yapılması gerektiğini savunan hareketi çoğumuz o anki panik duygusuyla uygulayamıyoruz bile.

 

    Çünkü deprem anında insanların aklına gelen ilk şey o an oradan mümkün olduğunca kaçmaktır. Çünkü depreme kimin, ne zaman, nerede ve ne şekilde yakalanacağı belli değil.

 

    17 Ağustos 1999 Marmara depreminde Akçakoca’nın bir dağ köyünde tek katlı yapıdaydım. Depremin şiddeti merkez üssü İzmit’teki kadar hissedilmemişti. Ve üstelik kaldığımız ev tek katlı ahşap dağ evi olmasına rağmen hemen o an kendimizi dışarı atmıştık.

 

    12 Kasım 1999 Düzce depreminde ise 7,2 şiddetini iliklerimize kadar hissettik. Çünkü 12 Kasım’da hem Düzce merkezdeydim hem de depremin merkez üssü Düzce’ydi. Yine deprem anında doğal olarak binadan biran önce kaçmayı denedik.

 

    Şans eseri binamızda hiç bir hasar olmadı. Ama bina içinde deprem esnasında yere düşmüştüm. Elbise dolabı hemen yanıbaşıma devrilmişti.

 

    Düşmenin etkisiyle farkında olmadan cenin pozisyonunda kalmıştım. Şans eseri elbise dolabı üzerime devrilmemişti. Hatta birkaç saniye geç kalsaydım oturma odasındaki dev kitaplık vitrini üzerime devrilebilirdi. Nitekim arkamı döndüğümde vitrin çoktan devrilmişti.

 

    Yani olası bir deprem anında uzmanlar tarafından bahsedilen uygun yatış pozisyonları pek işe yaramıyor. Çünkü ister istemez o sırada paniğe kapılıyorsunuz.

 

    İstanbul’da büyük bir deprem bekleniyor.

 

    Evet, ama sizce buna ne kadar hazırlıklıyız?

 

    Düşünün, İstanbul’daki rezidansların, gökdelenlerin kaç tanesi Japonya’daki kadar depreme dayanıklı?

 

    “Deprem öldürmez, binalar öldürür.”

 

      Bunu düşünmek bile ürkütücü!

   
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8