Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
23.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

İLK DERS 465 LİRA

7.9.2018 - 09:20:38

Geçtiğimiz kurban bayramından sonra velileri okul alışverişi sardı. Veliler, bu yıl okula gidecek öğrenciler için kıyafet, ayakkabı, çanta ve kırtasiye masrafları dahil edildiğinde en az 465 lira ödeyecekler.

 

2018-2019 eğitim-öğretim dönemi, 17 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Yeni dönemde, ders kitapları öğrencilere ücretsiz sunulurken, okulların verdiği listelerle kıyafet, ayakkabı, çanta ve kırtasiye ürünleri alışverişine başlayan veliler, bütçelerini zorlamayan uygun fiyatlı ürün arayışına girdi.

 

Buna göre; ilkokula başlayacak bir öğrenci için kıyafet ve ayakkabı maliyeti 300 lira, kırtasiye ürünleri ise 165 liradan başlıyor. Yani öğrenciler, İstanbul'da ilkokula en az 465 lira maliyetle başlıyor. Geçen yıl bu tutar 350 lira civarındaydı. Bir başka deyişler dövizdeki dalgalanmayla birlikte fiyatlarda yüzde 30'un üzerinde bir artış söz konusu oldu.

 

Okul kıyafetleri semtlere göre değişiklik gösteriyor. İç ve dış pazar için üretim yapan Hakan Çanta'nın İcra Kurulu Başkanı Hakan Hacısoyu'nun verdiği bilgiye göre; ana sınıfı ile 4'üncü sınıfa kadar olan giyim harcamaları 300-600 lira arasında bulunuyor. Yaş ve sınıf arttıkça fiyatların da arttığı görülüyor.

 

Örneğin; 5'inci sınıftan 8'inci sınıfa kadar olan öğrencilerin giyim masrafları 300-750 lira arasında değişirken, 9'uncu sınıftan 12'inci sınıfa kadar eğitim gören lise öğrencilerinin kıyafet giderleri ise ortalama 450-900 liralara çıkıyor. 18 milyon öğrencinin okula başlamasıyla birlikte sadece kıyafet anlamında 5.5 milyar liralık bir ekonomi oluşacak. Kırtasiye ile birlikte tutar 10 milyar liraya çıkıyor.

 

Okula başlarken kıyafetin yanında kırtasiye ürünleri de önemli bir gider kalemi. Bu konudaki olası maliyetleri Tüm Kırtasiyeciler Derneği (TÜKİD) Başkanı Vecdet Şendil'e soruldu. Bir öğrenci için ortalama alışveriş tutarının 165 TL ile 650 TL arasında olacağını açıklayan Şendil, yıllardır verdikleri mücadeleler sonucunda kırtasiye ürünlerinin yüzde 99'unu güvenilir hale getirdiklerini söyledi.

 

Özel okullarda fiyatlar daha yüksek. Her okul kendine göre kitap setleri oluşturuyor ve bunların çoğu da ithal ediliyor. Yani dövize endeksli. Dolayısıyla en düşük kitap seti ve kırtasiye ürünleriyle birlikte fiyat 1500-2000 liradan başlıyor.

 

Forma, eşofman, hırka ve ayakkabı da eklenince en düşük giyim harcaması da 700 liradan başlıyor. Bir başka deyişle ortalama özel okul giyim-kırtasiye harcaması 2600-4000 lirayı buluyor.

 

Ayrıca okul alışverişinde dikkat edilmesi gerekenler de var. Bunlar da şöyle:

 

- Tanıdığınız kırtasiye ve zincir marketlerden alışveriş yapın.

 

- Fitalat ve azoboya içermeyen ürünleri tercih edin.

 

- Lisanslı ürünler sıkı denetimden geçtiğinden tercih edilebilir.

 

- Ürüne elinizi sürdüğünüzde boya bırakıyorsa, renklendirici madde içeriyordur.

 

- Sağlıklı defter ve kartonlar renkli hamurdan üretilir ve renk bırakmaz.

 

- Ürün kötü kokuyorsa kullanılan malzemede katkı olabilir.

 

Yeni dönemde neye ne kadar ödenecek?

 

Küçük yazı defteri 3.50, Küçük resim defteri 5, Makas 3.25, Yapıştırıcı 6, Kalem çantası 10, Kalemtraş 2.50, Kırmızı kalem (12 adet) 15, Silgi 1.25, Kurşun kalem (1 adet) 1.15, Ataç 1.5, Sayı fasulyesi 2.25, Abaküs 10, Oyun hamuru (4 renk) 15, Sunum dosyası (60'lık) 20, Kuru boya (12 renk) 8, Pastel boya (12 renk) 6, Elişi kağıdı (10'lu) 4, Çelik matara 25, Beslenme çantası 28, Sırt çantası 59.90, Renkli sünger 7.50, Parmak boyası (6 renk) 11, Cetvel 1.5, Pergel 8, Fon kartonu (10 renk) 5.50 ve Ayakkabı 69.90 lira. Ürün ve birim fiyatları bu şekilde açıklandı. Kaynak: (Posta Gazetesi) 

 

Esenkalın...
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
sayın köseer bu tespitiniz için tebrik ederim çünkü halkın nabzını tutuyorsunuz düzce düzce olalı düzceye hizmet yatırım getirmesi gerekenleri söz verilipte yapılmayan yatırımlarıda yazıp takip etmesi gereken muhalefetide yazarsanız sevinirim düzceye büyük stadyum sözü veren yöneticiler ne yapıyor hangi işle meşguller yatırım hangi aşamada belediye başkanına valiye sorarmısınız bir araştırmacı gazeteci olarak düzcede ne olup bitiyor düzce halkı bilmeli bi,lgilenmeli teşekkürler
salih kardüz - 7.9.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8