Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
22.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

MAKAM ARACI SALTANATI

12.9.2018 - 09:42:27

Biz yazmaya, onlar okumaya, vatandaşlar isyan etmeye, makam aracı olanlar binmeye usanmadık, bıkmadık, araba saltanatından vazgeçemedik.

 

O kadar sosyete, o kadar zengin, o kadar savurgan, o kadar varlıklı bir ülkeyiz ki şaşmamak elde değil. Kimseler ağlamasın, kimseler bana kızmasın.

 

Bir evde 2-3 araba varsa, Akdeniz ve Ege sahillerinde yer kalmamışsa, oteller ağzına kadar dolmuşsa, otellerde yer bulamayıp, kumsallarda, çadırlarda ve arabalarda yatıp kalkıyorsak, kusura bakmayın kimse fakir değil.

 

Ev eşyalarını değiştiren, eski eşyaları verecek insan bulamayanlar, ikinci el eşyalarını vallahi billahi çöpe atıyorlar. Ya da sığınaklara, barakalara koyarak çürümeye bırakıyorlar. Sebebi ise senin kullanmadığın eşyayı ben niye kullanayım? Senin sokağa attığın eşyayı ben niye alayım?

 

Dedim ya kimse ağlamasın, kimse bana kızmasın. Hem ağlayan hem de yapacağımızdan geri kalmayan bir toplum olduk.

 

Hayat pahalı imiş, dolar yükselmiş, ihtiyaçlarını göremez hale gelmiş, ödemelerini yapamamış, icralık olmuş, banka kredisi varmış, falan da filan da diye diye ağlar olmuşuz. Ama yapacağımızdan geri kalmayan bir ülke olduk.

 

Gelelim makam araçları saltanatına... Resmi kurumlarda, kamu kurumlarında o kadar çok o kadar çok makam arabası var ki sormayın. Ne zengin devletiz değil mi?

 

Oda başkanları, dernek başkanları bile lüks makam araçlarına biniyorlar.

 

Konu hakkında bir araştırma yaptım. Ülkelere göre makam araçlarının sayısını çıkardım. Buyrun sizlere aktarayım. Hangi ülkede kaç tane makam aracı varmış.

 

FRANSA'da 8 bin, ALMANYA'da 9 bin, Japonya'da 10 bin, TÜRKİYE'de 125 bin makam aracı var. Yanlış okumadınız, yanlış duymadınız, tam 125 bin tane makam aracı var. Bunlara 125 bin şoför ekleyin, bir de 125 bin koruma ekleyin. Bu zenginlik değil, bu saltanat değil de ne?

 

Hani kriz vardı? Hani borç çoktu? Hani herkes ağlıyordu?

 

Bu makam araçları sadece iş için değil, özel işler için de kullanılıyor. Bazı makam araçlarının öğrenci servisliği yaptığı iddia ediliyor. İnanmayanlar  varsa, sabah ya da  akşam okul çıkışlarında görsünler deniliyor iddiası da var.

 

Düzce Belediyesi'nde kaç tane kiralık araç var bilmiyorum. Belediyenin kiralık araçlarından bir kaç tanesini  piknikte, alışverişte,. Abant'ta, okul önlerinde, bazı semtlerde gece ve gündüz park halinde   görmüştüm. Bu arabaları hep mesai saati dışında görmüştüm.

 

Zamanın belediye başkan yardımcısına durumu izah ettim. (ismini vermek istemiyorum) Bana verdiği cevap karşısında şok olmuştum.

 

''Metin bey.. Bu araçlar kiralık, araçlar yatacağına binsinler... Biz iş için haftalık yakıtlarını veririz. Gezmeye  veya başka işlere giderlerse yakıtlarını ceplerinden koyarlar. Bu yüzden sorun yok, araçlar kiralık olduğu için binebilirler.''

 

Eyvallah dedim. Kusura bakma  diyerek özür dileyen ben oldum. Vay be... Devletin arabasına binmek serbest, makam aracını kullanmak serbest. Devletin bedava arabası varken ben niye araba alayım değil mi?

 

Ah ulan ah... Burası Türkiye... Ne zengin bir devletiz değil mi?

 

Duydunuz mu? Bakan Albayrak resmi daire ve belediyelerden makam araçlarının listesini istemiş. Günaydın Sayın Bakanım... 

 

Esenkalın...

 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8