Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
22.05.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

YENİSİ OLUNCA ESKİSİ UNUTULDU

11.10.2018 - 09:20:15

Düzce eski kapalı cezaevinden bahsediyorum. Çilimli'ye yeni yapılan F Tipi cezaevi faaliyete geçince, eski  cezaevi  çürümeye  terk edildi.

 

Düzce eski cezaevi 1955 yılında hizmete girdi. Bu zamana kadar aradan 58 yıl geçmiş. Dile kolay 58 yıl ne demek değil mi? Yarım asırı geçmiş.

 

Çilimli'ye yapılan ve 2012 yılında hizmete giren F Tipi cezaevi faaliyetini sürdürüyor. Yeni yapılan cezaevi tam teşekküllü hizmet verirken, eskisinden haberi olan var mı?

 

Düşünsenize, 58 yıl hizmet veren eski B Tipi cezaevinde, ''Allah kurtarsın'' temennisiyle başlayan cezalarda, tesbih çektiği, daracık havalandırmasında volta attığı, eşine, dostuna mektup yazdığı, sevgilisine şiirler yazdığı eski cezaevi tarihe karıştı.

 

Eski cezaevinin kapasitesi 100 kişilikti. 1955 yılında faaliyete geçen eski cezaevi kimleri misafir etmedi ki, ne ünlüleri misafir etti. Binlerce kader mahkumunu barındırdı. Binlerce insanın hatırası olan ve sonucu ne olacağı merak edilen eski  cezaevi kaderi ile başbaşa bırakıldı.

 

Allah'ın hikmetine bakar mısınız, bir zamanlar korunan,  binlerce kişinin işgal ettiği, binlerce kişi tarafından ziyaret edilen eski cezaevi kaderine terkedildi.

 

Şu anda eski cezaevinin yanından geçerken kimseler yüzüne bakmıyor. Şu anda eski cezaevinin ne olacağı merak ediliyor.

 

Türkiye'de bazı cezaevlerinin müze haline getirildiğini biliyorsunuz. Türkiye'nin meşhur Sinop cezaevini bilmeyen yoktur. Bu cezaevi müze haline getirildi.

 

Sinop'u ve cezaevini çok merak ettiğim için Düzce'den kalkıp Sinop'a gittim. Cezaevine giriş ücretlidir. Binlerce mahkumun ceza çektiği Sinop cezaevinde her şey orjinal hali ile bırakılmış. Cezaevi mahkumlarının nasıl bir ortamda yaşadıklarını gösteren cezaevinin müze haline getirilmesinde katkısı bulunan herkese teşekkür ederim.

 

Mahkumların volta attığı koridoru, koğuşları, yemekhaneleri, hücreleri, tuvaletleri, ranzaları, dolapları, masaları, sandalyeleri, idare binalarını halka sunmuşlar.

 

Her gün yüzlerce kişi bu cezaevini ziyaret ediyor. Kazanılan paranın hesabını siz yapın. Hem ziyaret, hem ticaret buna denir.

 

Aklıma bizim eski Düzce cezaevi geldi. Yıllardır atıl vaziyette duruyor, resmen çürümeye terkedildi. Akıbeti ne olacak? Sonuç ne olacak? Yıllardır öyle bomboş duruyor.

 

Eski cezaevinin yanında Emniyet, Adliye binası, Kültür Merkezi adı altında yeni binalar bulunurken, kendisi perişan ve terkedilmiş olarak duruyor.

 

Eski cezaevini gündeme getirmeyi düşündüm.  Biz yeni bir bina yaptığımız zaman eskisini unuturuz. Arkamızda ne bıraktığımızı bilmeyiz. Biz daima modern, sıcak, lüks binaları görünce, geride kalanları, geride bıraktıklarımızı unuturuz.

 

Eski Düzce cezaevini unuttuk. Çilimli'ye yeni cezaevi yapılınca eskisinin yüzüne bakan yok. Halbuki 58 yıl hizmet veren, ağırlığını çeken, çilesini çeken eski cezaevini bırakıverdik.

 

Sonucun ne olacağını ben de merak ediyorum.  Yıkılacak mı? Müze olacak mı? Yoksa başka amaçla mı kullanılacak? Ya da böyle bekleyecek mi?

 

Bana sorarsanız fikrimi söylemek istiyorum.

 

Eski cezaevi orijinal hali ile bırakılsın... Müze haline getirilsin... Ziyaretçilere açılsın... Ya da bir anket yapılsın... Kısacası müze yapılsın ve Düzce para kazansın...

 

Başsavcımızdan bir hamle bekliyorum...

 

Saygılarımla...                                                   
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8