Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
25.3.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
H. Agah ALTAY

DÜZCE’NİN ARA GÜLER’İ; LÜTFÜ ŞİMŞEK

20.10.2018 - 16:42:34

    “YAŞAM size verilmiş boş bir film. Her karesini mükemmel bir şekilde doldurmaya çalışın.” böyle diyordu Ara Güler, önceki gün son yolculuğuna uğurlandı.

    Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli fotoğraf sanatçılarından biriydi o... Hatta dünyanın yedi fotoğrafçısından biri olarak gösteriliyordu.

    90 yıllık yaşamı boyunca İstanbul’un tarihini kadrajıyla belgelemişti. O sadece muhabir - fotoğrafçı değil, bir fototarihçiydi...

    İsmet İnönü, Wilson Churchill, Salvador Dali ve Picasso gibi isimlerle röportaj yapmıştı. Kısacası yaşayan bir fotobellekti.

    Düzce’nin yaşayan belleği ise Lütfü Şimşek...

    50 yılı aşkın süredir Düzce ve çevresini karış karış dolaşıp fotoğraflıyor. Tıpkı Ara Güler’in İstanbul’u tasviri gibi; Düzce’yi elli yıldır kendi penceresiyle fotoğraflayıp belgeliyor.

    Bugüne kadar yüzbinleri hatta milyonu bulan fotoğraf arşiviyle dikkati çeken Lütfü Şimşek, âdeta Düzce’nin fotobelleği konumunda.

    Durdurak bilmez, bitmek tükenmez enerjisiyle yanından hiç ayırmadığı fotoğraf makinesini Düzce’nin tarihini, turizmini, insanını ve sosyal yaşamını anlatmak için kullandı hep.

    Defalarca gittiği yaylaları, şelaleleri, gölleri, mağaraları kendi penceresiyle yorumladı.  Şelalelerde beline bağladığı iplerle hiç kimsenin bakmadığı ve görmediği gözlerle fotoğrafladı doğayı.

    Fotoğraf arşivciliğinin ve salt fotoğrafçılığın yanı sıra, o fotoğraflarına her zaman adrenalin yüklüyor.

    Düzce’nin ilk hava fotoğrafını çekenlerin başında Lütfü Şimşek gelir. Belki bu fazla bilinmez ama henüz Drone’ların olmadığı, hatta paramotor gibi hava araçlarının bile olmadığı dönemlerde balon uçurarak Düzce’nin havadan fotoğrafını çekmişti.

    Lütfü Şimşek 66 yaşında ve tıpkı büyük usta Ara Güler gibi Düzce’de fotoğraf sanatına yön veriyor.

    İşte bunun meyveleri bugün kurucu başkanı olduğu Düzce Aktif Fotoğraf Amatörleri Derneği’nin devamı olan Düzce Fotoğraf Gönüllüleri Derneği’nde şekilleniyor.

DÜZCE’NİN ARA GÜLER’İ; LÜTFÜ ŞİMŞEK


Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Lütfü Şimşek Bey , Cumhuriyet in 75.Yılında Düzce'de açmış olduğu sergi daha sonraları Düzce'de yaşanan iki büyük depremin acılarını ve umutlarını paylaşan Sergisi .Yine 81. Yıl ve 81. İl sergileriyle Düzce ve Düzcelileri " Bir fotoğraf Bin Sözcüğe Bedeldir" ilkesiyle ulusal ve uluslararası basına taşımıştır.Teşekkürler Büyük Usta Lütfü Şimşek kaleme alıp bizleri bilgilendirdiğin için teşekkürler Değerli öğrencim Harun Agah ALTAY.
Kenan Öztürk - 22.10.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%63,64

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive