Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
25.3.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

KIDEM HESABI GELİYOR

9.11.2018 - 09:29:42

 

Kıdem tazminatında yeni bir dönem başlıyor. Resmi Gazete'de yayımlanan programa göre, tüm işçiler açısından erişilebiilirliğin sağlanacağı, bireysel hesaba dayanan bir kıdem tazminatı sistemi olacak.

 

HERKES ALABİLECEK: Milyonlarca çalışanı ilgilendiren düzenleme, 2019'da yürürlüğe girecek. Resmi Gazete'de yayımlanan '2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'na göre, her çalışan için ayrı bir kıdem tazminatı hesabı açılacak. Mevcut düzende ise herkes kıdem tazminatı alamıyor. Örneğin 100 kişiden 10'u faydalanabiliyorken, işçi ve işveren arasında büyük sorun oluşturan kıdem tazminatından, yeni düzenleme sayesinde herkesin faydalanmasının önü açılıyor.

 

DEVREDEN AYLIKLAR: '2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'ndaki çalışma hayatını ilgilendiren diğer düzenlemeler ise şöyle:

 

- Devredilen SSK ve Bağkur emekli aylıklarının 2019 yılı ocak ve temmuz aylarında önceki 6 aylık enflasyon tahmini dikkate alınarak artırılması öngörülüyor.

 

- Kamu görevlileriyle yapılan toplu sözleşme hükümlerine  göre memur maaşları ve memur emekli aylıklarının 2019 yılının ocak ayında yüzde 4, temmuz ayında yüzde 5 oranında artırılması, ayrıca 2019'un ocak ve temmuz aylarında geçmiş 6 aylık dönemlerde oluşacak enflasyon farklarının ilave edilmesi planlanıyor.

 

- İşsizlik Sigortası Fonu varlığının 2019'da 148.5 milyar lira ile milli gelirin  yüzde 3.3'üne ulaşması hedefleniyor.

 

- Çalışma hayatında iş sağlığı ve güvenliği kültürü geliştirilecek. Bu alanda yeterli sayı ve nitelikte uzman personel yetiştirilecek.

 

KAMUDA PERFORMANS: Kamuda çalışanlar için yetenek ölçümü, tekrar yerleştirme ve norm kadro çalışmaları yürütülecek. İnsan kaynağının ödül ve performans sistemleriyle etkin yönetimi sağlanacak.

 

- Kamu kurum ver kuruluşlarında etkili bir insan kaynakları planlaması yapabilmek amacıyla yürütülen Kamu Personeli Bilgi Sistemi çalışması tamamlanacak. Esnek çalışma modelleri geliştirilecek.

 

TAMAMLAYICI SAĞLIK: İlaç ve tedavi harcamaları daha akılcı hale getirilecek.

 

- SGK ile protokolü olan üniversite ve kamu hastaneleri ile sözleşmeli eczanelerde Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi'ne (BKDS) geçilecek.

 

- Hastalara gereksiz tetkik ve tahlil işlemlerinin yapılmaması sağlanacak. Tetkik ve tahlil paylaşım projesi olan MEDULA hayata geçirilecek.

 

- Tıbbi ve ekonomik değerlendirme çalışmalarını  dikkate alan bir geri ödeme sistemi oluşturulacak. Geri ödeme kapsamında olmayan sağlık hizmetlerinin sağlanması için tamamlayıcı sağlık sigortacılığı teşvik edilecek.

 

KREŞ TEŞVİĞİ: Kreş ve gündüz bakımevlerinin desteklenmesi amacıyla özel sektöre yönelik teşvik uygulamaları hayata geçirilecek. Yerel yönetimlere ait kreşlerin yaygınlaştırılması sağlanacak.

 

- Dijital ekonomide nitelikli işgücü ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla, ortaya çıkan yeni meslek alanlarında işgücünün yetiştirilmesine yönelik kurs ve programlar düzenlenecek.

 

- İşgücüne katılımın kolaylaşması için esnek çalışma uygulanmasına yönelik mevzuat çalışmaları tamamlanacak. Yarım çalışma ödeneğinin etkin şekilde uygulanması sağlanacak.

 

İŞ KULÜPLERİ ARTACAK: E ngellilerin meslek edinmesi amacıyla uzaktan eğitim programları geliştirilecek. Mesleki rehberlik ve danışmanlık hizmetleri başta olmak üzere aktif işgücü politikaları etki analizlerine dayandırılarak yaygınlaştırılacak.

 

- Özel politika gerektiren gruplardaki kişilere, iş arama motivasyonu ve yöntem desteği vermek amacıyla iş kulüplerinin sayısı artırılacak. Gençlerin, kadınların ve sosyal yardım alanların işgücü piyasasına katılımlarını sağlamaya yönelik teşvikler geliştirilecek. (Posta Gazetesinden Alıntıdır)

 

Esenkalın...
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive