Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
22.05.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

20 BİN ÖĞRETMENİN ATAMASI 7 ŞUBAT'TA

16.11.2018 - 09:26:56

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) açıklanan 2019 yılı öğretmen atama ve yer değiştirme takvimine göre 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması 7 Şubat 2019'da yapılacak. Ön başvurular ise 19-23 Kasım'sa alınacak. Adayların sözlü sınavlara alınacakları sınav merkezleri 3 Aralık'ta ilan edilecek. Sözlü sınavlar 10-31 Aralık 2018 arasında yapılacak.

Sonuçların ilanı 15 Ocak 2019'da, tercihlerin alınması 28 Ocak - 1 Şubat 2019 tarihlerinde, atamalar ise 7 Şubat 2019'da gerçekleşecek. Takvimde öğretmenlerin mazerete bağlı, il içi ve iller arası yer değiştirme işlemlerine ilişkin süreç de yer aldı.

Buna göre, öğretmenlerin ocak dönemi mazerete bağlı atamaları 18 Ocak 2019'da, ağustos dönemi mazerete bağlı atamalar ise 29 Ağustos 2019'da yapılacak. Öğretmenlerin il içi yer değiştirme işlemlerine ilişkin başvurular 21-24 Mayıs 2019 tarihleri arasında, atamaların ise 29 Mayıs 2019'da gerçekleşeceği açıklandı.

 

33  BİN  LİRA  CEPTE  KALDI

 

Konut sektöründe nefes aldıran KDV ve tapu harcı indirimi yıl sonuna kadar uzatıldı. Mayıs ayından beri uygulanan yüzde 10'luk KDV indirimi ile 300 bin TL'lik bir konutta 30 bin TL, tapu harcı tarafında ise 3 bin lira cepte kalıyor.

Yapılan düzenleme ile konut teslimindeki yüzde 18 KDV oranı 31 Ekim'e kadar yüzde 8'e, tapu harcı oranı da yüzde 4'ten 3'e indirilmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat  Albayrak'ın konut satışlarında Katma Değer Vergisi (KDV) indirimi ile tapu harçlarındaki yüzde 1'lik indirim uygulamasının yıl sonuna kadar uzatıldığını açıklaması, gayrimenkul sektörünün yüzünü güldürdü.

Bu düzenlemeyle örnek vermek gerekirse, 300 bin TL'lik bir konutta yüzde 18'lik KDV'nin yüzde 8'e düşürülmesiyle 54 bin TL'lik KDV oranı 24 bine kadar iniyor. Cepte kalan para ise 30 bin TL'yi bulacak. Aynı şekilde yine 300 bin liralık bir evin tapu masrafı 12 bin liradan 9 bin liraya düşüyor ve 3 bin TL cepte kalıyor. Böylece toplam 33 bin lira cepten çıkmıyor.

İndirimin sürmesi  kararının sektördeki satışlarını hızlandıracağını belirten Ege Yapı Başkan İnanç Kabadayı, ''İç piyasa da hareketlenecek, nefes aldıracak. Teşvikler, dönemsel değil, kalıcı olmalı'' dedi. Fuzul Grup Başkanı Mahmut Akbal da, ''Yüzde 10'luk KDV indirimi, konut gibi yüksek ödeme yapılan bir alışveriş için çok önemli. Bu durum, alım için bekleyen talebi harekete geçirecektir'' diye konuştu.

Konutta olduğu gibi ofis pazarında da stok oluştuğunu belirten Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri  Derneği  (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, ''Satışlardaki durgunluğun giderilmesi ve ofis stokunun eritilmesi için KDV'nin yıl sonuna kadar yüzde 8'e düşürülmesi önemli bir adım. Tapu harcının hiç süre konmadan yüzde 1' e düşürülmesi  inşaat piyasasına daha fazla hareket getirecektir'' diye konuştu.

 

SİGARA  İÇMEYEN  AZ  ÇALIŞACAK

 

Sigarayla mücadelenin yeni yol haritası belirlendi. 2018-2023'ü kapsayan yeni eylem planına göre,  artık hastane, AVM, hava limanı ve kamu binaları giriş ve çıkış kapılarında tütün kullanımı kanunla önlenecek. Restoran, kafe, üniversite kampüsleri, havuz ve plajlarda tütün kullanımı kısıtlanacak. Sigara içilmesine göz yuman birim amirine ceza uygulanacak. 2019'da düz pakete geçilecek, sigarada isim yazmayacak.

Sigara kullanmayan personele pozitif ayrımcılık yapılacak. Sigara kullanmayan personel 30 dakika az mesai yapacak. 1 yıl için 7 gün fazladan yıllık izin hakkı tanınacak.

Ayrıca sigorta primlerinin düşürülmesi, işyerinde sigara içen personelin olmaması halinde vergi indirimi, işe alımda sigara içmeyenlerin tercih edilmesi, sigara içmeyene daha çok eş ve çocuk yardımı gibi teşvikler gündeme gelecek. (POSTA Gazetesi'nden Alıntıdır)

Esenkalın...

  
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8