Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
22.05.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

DÜZCE'DE KAÇAK YAPILAR MI? BENİ GÜLDÜRMEYİN

19.11.2018 - 08:53:37

Düzce'nin ne kadar çeşit bir kent olduğunu her zaman dile getirmiştim. Hala da getirmeye devam ediyorum. Biz Düzce'ye hizmetten çok birbirimizi kandırmayı daha  çok seviyoruz. Bazen bu kandırmanın içine dinimizi de alet ediyoruz.

 

Şöyle etrafına bir bak bakalım. Ne kadar dürüst, dindar, ahlaklı, sevecen, muhabetçi, insan canlısı, Allah'ı ağzından düşürmeyen, doğru ve harbi bir insan gibi gözüküyoruz.

 

Ne hikmetse bu özelliklere sahip miş gibi görünmemize rağmen, hiç bir hokkabazlıktan da geri kalmayan bir insan gibi görünüyoruz.

 

Kim kimi kandırıyor, kim kime ne anlatıyor, kim kime ne diyor valla kimse anlamış değil. Sorarsanız herkes dürüst abidesi...  (hay maşallah nazar değmesin)

 

Bir kaç gün önce Sakarya'nın yerel ve günlük gazetesini okudum. Gazetenin manşet kısmındaki haber dikkatimi çekti. Bir de Düzce'deki yaşananlar dikkatimi çekti.

 

Adapazarı Belediye Meclisi'nin  yaptığı toplantıda bazı ilginç konuşmalar yaşandı. Bunların yanı sıra alınan kararlar ve yapılan  uygulamalar takdir topladı.

 

Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli; ''Türkiye'de tek belediye olduğumuza dikkat çekiyorum. Belediye olarak kaçak yapıya hiç tolerans vermedik. Çok sayıda yıkım kararı aldık. İmar barışı sürecini sulandırmak isteyenler olacaktır ama biz de devletin temsilcileri olarak ve onun için burada varız. Bu kaçak yapılara fırsat vermeyeceğiz. Sıkı duralım ve bu tavrımızı net şekilde sürdürelim'' dedi.

 

Adapazarı Belediyesi meclis üyesi Selçuk Başyazıcı, bu açıklamalar karşısında  başkanı alkışlayarak tebrik etti.

 

Aklıma bizim Düzce geldi. Bizde de kaçak bina yapanlar alkışlanır. Sizlere soruyorum? ''Düzce'de kaçak yapılaşma var mı?''

 

 

Allah aşkına beni güldürmeyin. Nereden bakarsanız bakınız, Düzce'de kaçak yapılaşmanın ve mevcut binalar dahil olmak üzere  yüzde 70-80'i kaçaktır.

 

Kaçak balkon yapanlar, kaçak kat çıkanlar, kaçak teras yapanlar, kaçak prefabrik yapanlar, kaçak oda yapanlar, kaçak bina yapanlar, kaçak ilave yapanlar, kaçak, kaçak, kaçak diye diye Düzceyi parselleyenler, yolları daraltanlar, kaldırımları işgal edenler vs. vs. hepsi Düzce'de mevcut.

 

Denetim var mı? Yok... Kontrol var mı? Yok...

 

Biz nerede kaybettik biliyor musunuz? Depremden sonra gereken otoriteyi kuramadık. Çevre düzenlemesini beceremedik, çarpık yapılaşmayı önleyemedik. Gecekondu, prefabrik, betonarma evlerin yapılmasına engel olamadık.

 

İskansız, tapusuz ev yok mu? Yüzlerce var. Kaydı olmayan evler yok mu? Yüzlerce var. Kaçak yapılaşma yapanlara hayret ediyorum.

 

Niye mi? Bu kaçak oda ekleyenler, balkon yapanlar, kat çıkanlar, teras yapanlar, iskansız binalar da oturanlar vs. vs. olanlar, evlerine nasıl su, elektrik, doğalgaz, telefon, ınternet  vs. vs. bağlatabiliyorlar.

 

Ben 57 yaşına geldim. 40 senedir gazetecilik yapıyorum.  Düzce Belediyesi'nin bir tane dahi olsun kümes  yıktığını görmedim duymadım.

 

Bu yüzden Düzce'de kaçak yapılaşmanın yayılması nereden kaynaklanıyor? Bu kaçak binaları yapanlar, ilave çıkaranlar kime veya kimlere güveniyorlar? Bu yüzü kim ya da kimlerden buluyorlar? Bu insanlara kim cesaret veriyor? Aha da seçim zamanı kaçak yapılaşmaya devam arkadaşlar... Bu fırsatı kaçırmayın olur mu?

 

Biz Adapazarı Belediyesi kadar olamadık? Yazımın başında dedim ya, Allah'ı ağzımdan düşürmeyiz, yapacağımızdan da geri kalmayız.

 

Esenkalın...

 
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Daha evvelsi gün Tezcan Solmaz'ın haber yaptığı okul binasını yıktılar ya. Aşkolsun Metin Ağabey!
Aydın - 19.11.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%55,56

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8