Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
18.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Elif Tamer MARADİT

MÜSİAD EXPO - 6. UGİK

6.12.2018 - 09:31:04

Kasım ayı sonunda Türkiye büyük bir fuar ve kongreye şahit oldu. 17. MÜSİAD Expo dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerle Türkiye ekonomisine yön veren MÜSİAD üyesi firmaları İstanbul’da bir araya getirdi. 4 gün süren fuar boyunca MÜSİAD, bölgesel iş geliştirme toplantıları yaptı özellikle Afrika pazarı ile ilgili toplantılar gerçekleşti. Fuarın son gününde ise Genç MÜSİAD ev sahipliğinde 6. Uluslararası Genç İş Adamları Kongresi yapıldı ve Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan katılım gösterdi.

Ben de bir Genç MÜSİAD’lı olarak MÜSİAD üyesi olan inşaat kalıbı ve iskele sistemleri üreten firmamı ve Genç MÜSİAD Ankara’yı temsilen fuardaydım.  Fuar öncelikle uluslararası ziyaretçi odaklıydı. Bu günlerde ülkeye döviz getirmenin, 2013 ihracat hedefleri ve ekonomideki dalgalanmalardan etkilenmemek için önemi çok büyük. Bu yüzden fuarda yabancı ziyaretçiler, katılımcı firmalar açısından memnuniyetle karşılandı.

Ekonomideki durgunluğun bu günlerdeki en büyük sebebi nakit akışı olmayışı, yurt içi pazarda firmalar çok temkinli.  Ancak firmalar bu temkini çok daha önce göstermeliydi. Ekonominin stabil olduğu dönemlerde, öz sermaye ile büyümeyen firmalar bu gün kriz ortamında en büyük sıkıntıyı çekiyorlar ve çektiriyorlar. Alınan konkordatolar, iç piyasadaki ticareti mecburen daha temkinli hale getiriyor. Çünkü üreticiler ticaret yaparken, çeklerinin ödenip ödenmeyeceği konusunda kaygılılar, müşteriler ödeme planına defalarca sadık kalsalar dahi, kredi borçlar- piyasadan alacaklarını tahsil edememeleri sebebiyle bir anda ödeyemez pozisyona geliyorlar. Bu yüzden daha önce yurtdışı hedef pazar belirlememiş firmalar dahi ihracat yapma hedefine odaklanıyor.

Geç kalınmış çözüm ise öz sermaye ile büyüme, kredi ile büyüme fikrinden uzaklaşma. Ardından da yurtdışında yeni hedef pazarlar belirleme.

MÜSİAD işte tam burada devreye girerek güzel bir fuara daha 17. Kez imza attı. Genç MÜSİAD ise 6. Uluslarası Genç İş Adamları Kongresi (UGİK)  ile 2023 hedeflerine katkı sağlama hedefinde olduğunu ortaya koydu.

6. UGİK’e Türk ve Uluslararası genç iş adamları katıldı. Özellikle Genç MÜSİAD’ın tüm Türkiye ve Dünyadaki temsilcilik ve şubelerinden teşkilatları ve üyeleri bir aradaydı. Genç MÜSİAD Ankara Başkanımız Eyüp Cendel Ersoy öncülüğünde, ben de Başkan Yardımcısı olarak oradaydım. Ankara teşkilatımız, üyelerimiz ve Üniversite Kahve Buluşması etkinliklerinde tanıştığımız genç üniversite öğrencisi kardeşlerimiz, Uluslararası Öğrenciler Akademisi öğrencilerimizle hep birlikte katıldık UGİK’e.

UGİK’te tüm şehirlerimizdeki Genç MÜSİAD ailesi üyeleriyle bir araya geldik, kendi aramızda ticaret yapabilmek için networking yaptık. UGİK süresince Genç MÜSİAD Düzce ile de bir araya geldik ve çok mutlu oldum. Genç MÜSİAD Düzce’den Üniversiteler Topluluğunda görev alan Haskız Okumuş ve Nurnisa Öztürk ile sohbet ettik. UGİK’in Düzce, Ankara, Türkiye ve tüm dünya için güzel geçmiş olması hepimizi çok mutlu etti.

Özellikle Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın programa katılımı fuar katılımcıları ve gençlere büyük bir motivasyon oldu. Başkan Erdoğan, ülkenin sağlık ve eğitim alanındaki gelişimi ile ilgili somut örnekler verdi.

Ekonominin canlı olması için hepimizin kabuğumuzdan çıkması, fuarlara katılması, katılımcı olarak katılamıyorsa ziyaretçi olarak katılması gerekli.

Ayrıca yatırım planlarında realist olmanın ve önlemlerin plan aşamasında göz önünde bulundurulması gerekiyor.

 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8