Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
24.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

Engelliye ve Ailesine Kolay Maaş

14.12.2018 - 09:31:15

DEVLET, belli şartlarda engelli vatandaşlara ve yakınlarına maaş  bağlıyor. 1951 liraya kadar çıkan engelli aylığı 3 aylık olarak ödeniyor. Bu maaşı almak kolaylaştırıldı. İşte detayları...

DEĞERLENDİRME YAPILACAK: Engelli aylığı için kaymakamlıklarda bulunan  'Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvuru yapılıyor. Engelli aylığı bağlanacak kişide gelir şartı 484 lira olarak uygulanıyor. Yani, 2018 yılında engelli aylığı almak için başvuracak kişiler, diğer şartları sağlıyorsa ve yaşadıkları hane içindeki kişi başına düşen gelir 484 TL'nin altındaysa, engelli aylığı alabilirler.

PRİMSİZ MAAŞ HAKKI: Üç ayda bir ödenen maaş miktarı, 1 Temmuz'da memur maaşına yapılan zamla birlikte engel oranı yüzde 40 ile 69 arasında olanlarda 1197.44 liradan 103.59 lira artışla 1301 liraya yükseldi. Engel oranı yüzde 70 ve üzeri olanlara ödenen tutar da 1796.16 liradan 155.38 lira artışla 1951.54 liraya ulaştı. Bu maaşı alanlar primsiz rejimden yararlanıyor. Yani herhangi bir sigorta primi ödemesine gerek olmuyor.

RAPOR ÇİLESİ BİTTİ: Sağlık Bakanlığı, milyonlarca kişiyi ilgilendiren engelli raporlarıyla ilgili yeni bir düzenleme yaptı. Yeni sisteme göre engelli vatandaşın engellilik durumuna göre rapor verilmesi kararlaştırılacak. Uzuv ve organ kaybı, bazı zihinsel engellilik durumları gibi hayatını idame ettiremeyen veya gelişmesi, iyileşmesi mümkün olmayan engelli vatandaşların raporları geçici rapordan sürekli rapora dönüştürülecek.

GELİR ŞARTI ESNETİLDİ: Engelli aylıklarında yapılan diğer bir önemli değişiklik ise gelirlerle ilgili. Engellilerin harcamaları, gelirleri ve servetlerine bakılarak gelirlerine ulaşmada kullanılan formül kaldırıldı. Bunun yerine, engelli aylığı ve 18 yaş altı engelli aylığında, hanede kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarına bakılacak, bu gelir asgari ücretin aylık net tutarının üçte birinden (534 lira) azsa, aylık söz konusu olacak.

YAKININA DA ÖDEME VAR: Üç Önemli Şart: Hasta, engelli ve bakıma muhtaç yakını olanlara devlet destek sağlıyor. Bunun üç şartı bulunuyor.

1) Gelir kriterlerinin uygun olması,

2) Bakıma muhtaçlık kriterinin olması,

3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil.

BAŞVURU YAPARKEN: 1 Ocak itibarıyla hanedeki kişi başına düşen gelirin 967 lirayı aşmaması en önemli şartlardan biri. Evde bakım maaşı almak için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az 'yüzde 50' olan ve 'ağır engelli' bölümünde 'evet' yazan rapor gerekiyor.

Küçük çocuklarda rapor 1-2 yıllık veriliyor. 1179 lira olan evde bakım parası için engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki  'Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne veya varsa İlçe Müdürlükleri'ne başvuru yapılıyor.

Sağlık kurulu raporuyla en az yüzde 40 engelli olduğu tespit edilen kişiler engelli aylığı alabilirler. Engellilik oranına göre engelli aylığının miktarı değişiyor.

 

OKUL ALIŞVERİŞİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

- Tanıdığınız kırtasiye ve zincir marketlerden alışveriş yapın.

- Fitalat ve azoboya içermeyen ürünleri tercih edin.

- Lisanslı ürünler sıkı denetimden geçtiğinden tercih edilebilir.

- Ürüne elinizi sürdüğünüzde boya bırakıyorsa, renklendirici madde içeriyordur.

- Sağlıklı defter ve kartonlar renkli hamurdan üretilir ve renk bırakmaz.

- Ürün kötü kokuyorsa kullanılan malzemede katkı olabilir. (POSTA Gazetesi'nden Alıntıdır)

Esenkalın...  

 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8