Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
25.06.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Harun Can ŞERBETÇİ

Doğalgaza Karşı Egzoz Gazı

25.12.2018 - 09:28:58

Yıllardır Düzce Merkez’de hava kirliliğiyle özellikle kışın büyük bir hengame içinde yaşamak zorundayız.

Bir önceki dönem Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş sayesinde doğalgaz ile tanışınca bu zehirli hava biraz olsun azaldı. Doğalgaz artık tüm mahallelerde var.

Hatta artık çevremizi saran ilçe ve beldelerde de doğalgaz yaygınlaştı. 

Bu da hava kirliliğine engel olmayınca suçlu bulundu: Yardım kömürü.

Çare ararken yardım kömürünün yerine ihtiyaç sahiplerine doğalgaz parası ödenemeye başladı. Bu operasyonda başarı bence yüzde 40 oldu.

Aslında asıl sorun bu değildi, anlayana. Terminal, D-100 ve TEM bağlantı yolunun hayata geçtiği günlerde demiştim ki, “Karayolları şehrin orasına taşındı.”

Şimdilerde esnaf istedi, bankalar istedi, şu istedi, bu istedi gerekçesiyle İstanbul Caddesi tekrar trafiğe açıldı. Üç tane motosikletliyi bertaraf edemeyince yayaların perişan olduğu milyonluk tramvay hattı da kaderine terk edildi.

Üç beş motosiklet ile baş edemezken, şimdi başta İstanbul Caddesi olmak üzere ana ve arter yollarda ikili üçlü parklar başladı. Üzerine bol dumanlı egzoz gazlarını salgılayan araçların üstesinden şimdi kim gelecek? Süpermen mi düzeltecek bu trafiği ve hava kirliliğini?

Düzce’nin altından Kuzey Anadolu Fay Hattı, üstünden de paraların ziyan olduğu Tramvay Hattı geçmektedir.

Düzce’nin havasını kirletmekten mahkum yardım kömürü artık masum bir hale geldi.

Terminal yolu şehir merkezinde, Akçakoca yolu şehir merkezinde, D-100 şehir merkezinde, TEM bağlantı yolu şehir merkezinde.

Köyler mahalle olmuş, ekili ağaç, bitki börtü, bir yeşil dal kalmamış. Bir de bunun üstüne katmerli egzoz gazları.

Bir süredir Düzce başkanlığı için aday olanlar veya aday adayı olanların basında Düzce için açıklamalarını izliyor, okuyorum.  Hiç biri benim için tatminkâr açıklamalar değil.

Bu memleketin asıl sorunu; trafik sorunu, ulaşım sorunu, hava kirliliği sorunu.

Çaresi ise raylı sistemdir. Bu konuda tek kelime eden bir siyasi aday veya aday adayı göremedim.

Bir başka öğrenmek istediğim ise şöyle: İstanbul Caddesi’nin trafiğe açılmasını isteyen İl Trafik Komisyonu, hiç İl Hıfzıssıhha Kurulundan görüş almış mıdır?

Kömüre” hava kirliliği yapıyor” diyen İl Hıfzıssıhha Kurulu, “egzoz gazı da hava kirliliği yapıyor” görüşünü dile getirebilecek mi?  

İl Trafik Komisyonuyla İl Hıfzıssıhha Kurulunu karşılıklı masaya oturup bu konuyu masaya yatırmaya davet ediyorum. 

Yoksa doğalgaza karşı, egzoz gazına razı olmak durumdayız. Kömür bahane kalır bence.

Kısacası, mazeretiniz ne olursa olsun, Düzce’nin havası iyi olsun.
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Aynen trafik o bölgeye yıgıldı konuralp cilimli cevre yolu derhal acılmalı katlı otapark kesin yapılmalı merkeze kesın araba sokulmamalı kentsel dönüşüm cok acil yapılmalı aga mah karacada bu dönüşüme sokulmalı efteni projesı asar ve karaca yaşam alanları ve yeşil alanlar yaratmalıyız suni göller ormanlık alanlarda yürüyüz alanları küçük melen kenarları istimlak edılıp piknik alanları yaparsak düzce merkezi rahatlatırız bu yatırımlar bakanımız oldugu halde yapamadık şimdi bunları beledıye zaten yapamaz borc yükü cok işi bilende gelmedi beledıye başkanlıgına adaylarda bunu göremiyoruz haydi bakalım hayırlısı dıyelım
Vatandaş - 25.12.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%60,00

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8