Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Aydın F. MARADİT

Tarihte İstanbul Caddesi Esnafı

25.12.2018 - 09:39:47

GEÇMİŞTE İstanbul-Ankara arasında seyahat eden araçlar çarşının tam ortasından geçmekteydi. Çarşı zaten bir caddeden ibaretti. Otobüslerin, kamyonların ve o zamanlar tek tük kişinin sahip olduğu özel otomobillerin mola yeri işte bu çarşımız, yani İstanbul Caddesi’ydi.  

Cadde esnafı, özellikle lokantalar ve oteller bu molalar sayesinde iyi iş yapmaktaydı.

60 yıl kadar önce ise şimdiki D-100 açıldı. O zamanki adı E-5 idi. Şehir merkezinin oldukça kuzeyinden geçiyordu. Fakat İstanbul Caddesi’ndeki esnafın hiç de hoşuna gitmedi bu yeni yol. Ancak gelişmenin önünde durulmazdı.

Nitekim E-5 üzerinde yeni mola yerleri açıldı. Araç sayısı arttıkça artıyor ve bu yol boyu yeni tesisler gelişiyordu. 24 saat durmadan yüzlerce elemanla arı kovanı gibi çalışmaktaydılar. Şehir ekonomisine dışarıdan para girişi sayesinde Düzce’nin gelişimine de katkı sağlıyordu.

Fakat birkaç on yılın ardından bu defa şehrin güneyinde TEM otoyolu açıldı. E-5 karayolu, yani yeni adıyla D-100 bir anda köhneleşti. Çünkü Ankara-İstanbul arası seyahat eden araçlar Düzce’ye hiç uğramadan TEM üzerinden yoluna devam etmekteydi.

Tabi bu da Düzce adına sevinilecek bir durum değildi. Ancak gelişme kaçınılmazdı. İşi bozulan tesislerin çoğu ise iş yapabilecekleri yol güzergâhlarına taşınarak ayak uydurdular. Hatta bu sayede daha iyi duruma gelenler oldu.

Araç sayısı arttıkça yeni transit çevre yolları açmak kaçınılmaz bir gerçekti. Eski yolların trafik sorununa çare olmasını beklemek, gelişmeye direnmekten başka bir şey değildi.

Öte yandan hızlı nüfus artışı ve ulaşım kolaylığı ile birlikte çarşı merkezine akan yaya sayısında patlama yaşandı. Kaldırımlar yetersiz kaldı. Halk çarşıda rahatça dolaşıp alışverişini yapmalıydı. Bu nedenle İstanbul Caddesi eski Belediye Başkanı Mehmet Keleş tarafından yayalaştırılıp, halka nefes alacağı, trafikten, egzoz ve gürültüden arınmış alan açıldı. 

Şimdi yapılması gereken bu caddenin taşla döşenip, tam bir yaya yolu haline getirilmesi idi. Yolun trafiğe kapanması işine gelmeyen esnaf da trafiğe açık yollara yönelebilirdi.      

Tarihimizde her zaman olduğu gibi yine İstanbul Caddesi’ndeki bu gelişmeyi istemeyenler tabi ki olacaktı. Oldu da.

Geçmişte eskinin İstanbul Caddesi esnafı araç trafiğinin D-100’e kaymasını istememişti. Ama gelişmeye karşı durmadı.

Eski D-100 esnafı da trafiğin TEM’e kaymasını istemedi, ama yapacak bir şey olmadığını biliyordu.

Ancak Düzce tarihinde ilk defa bu kez gelişmeye karşı çıkanlar şehri geri götürmeyi başardılar. Ve İstanbul Caddesi’ni eskiye döndürüp çarşı merkezimizin tekrardan araçlara ve egzoz dumanına teslim edilmesini sağladılar.     

Keleş zor olanı başarıp caddeyi yayalaştırmıştı. Şimdiki yöneticilerimiz ise işin kolayına kaçtı. Baskılara boyun eğip şehri bir sınıf geri indirdiler. İleri değil geri adım attılar; hava ve çevre kirliliğinin de önünü açtılar. Ne diyelim, tebrik mi edelim yani! 
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Aydın bey kalemine ve ona yön veren yüreğine sağlık.İstanbul caddesinin yeniden trafiğe açılması Düzce’nin geri gidişinin ispat vasıtasıdır.Sayın Keleşin yaptığı en hayırlı iş;İstanbul Caddesini trafiğe kapatmaktı.Bütün İller ileri gidiyor biz geri gidiyoruz.O zaman Boludağı tünelini de kapatalım,çünkü Bolu Daağı esnafı zarar ediyor.Kimse kusura bakmasın bu kafayla biz yerimizde saymak bir tarafa,geri gideriz geri.Erdem ve fazilet, kendi günlük çıkarlarını değil,Düzce’nin geleceğini düşünmek ve ona göre kanaat, tavır ve davranış ortaya koymaktır.Şunu aklımızdan çıkarmayalım;ucuzcu işportacı kafasıyla ne evlatlarımızı geleceğe hazırlayabiliriz ne de Düzce’yı Hayallerimizde belirlediğimiz hedeflere kavuşturabiliriz.Söylenice tek söz”Allah,hepimize ileriyi görme kabiliyeti ve basiret lütfetsin.
Doğru söyleyeni 9 köyden kovarlar - 10.1.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%55,14

Mansur bayram caddesi ne zaman canlanacak koskoca caddeyi araç parklarina mahkum ettiler düzcede fındık tarlalalari modern şehir oldu şehrin göbeği köy gibi yeni başkandan bu konuya önem vermesini bekliyoruz.
Mustafa ozger - 3.1.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,68

Düzcede istanbul caddesi tekrar trafiğe kapatılması lazım trafik zaten kitleniyor zaten yoğunluğu kaldırmıyor açtılarda daha kötü oldu ayrıca d100 karayolunda şehir dışına çıkarılıp düzce gelişimine katkı olur
İlyas hızel - 29.12.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%54,90

İstanbul caddesi mi önemli, insanların sağlığı mı önemli. Kalp, ciğer, vs. vs. hastaları egzoz dumanına ve kirli havaya mahkum ettiniz. Bu caddenin açılması için çanak tutanlara ve açılması için emir verenlere hakkımızı helal etmiyoruz. Sizler bu dünyalıksınız, binlerce kişinin bedduasını aldınız, sizlere açılsın diye öneri verenlerin hepsi öbür dünyada hesap verecekler. Hastaları daha çok hasta edip ölüme terkettiniz. Hakkımızı helal etmiyoruz.
metin Köseer - 26.12.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,36

Kesinlikle katılıyorum size... Bu yanlış kararı alkışlayalım mı yani? Yazıklar olsun halkına bunu reva gören idarecilere, bu kararı alkışlayanlara..
Korkusuz - 25.12.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%47,76

Bütün il merkezleri insanlara caddeleri aciyor..trafigi disari atiyor..saglikli yasam alanlari olusturuyor... Düzce bunu basarmak uzereydi. Mahsun beyin bir yorumunu okudum "halkin yuzde 75 okey dedigi halde..hic vatandasi dinlemediniz...yazikkkk...proje tam olarak uygulansaydi...duzce turistlik ve gezilecek guzel bir istanbul caddesi olacakti." demiş çok doğru . Hakikaten cahil ve beceriksiz bir yönerim
Ali - 25.12.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,92

Hava kirlenmesi had safhaya çıkacak. Bütün araçlar şehre doluşacak. hatta doluştu biel. İnsanlar nefes almasın esnafın dediği olsun yeter ki. Bu şehrin belediye meclisi yok mu? Neden karar alamıyor. Çünkü menfaat peşinde olanlara çalışıyor.
Düzce sevdalısı - 25.12.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%53,65

Kimsenin şehri düşündüğü yok. Herkes çıkarını kollar tabi. Esnaf da çıkar için iyi de olsa karşı çıkar. Belediye bunlara bakmaz doğru olanı yapar. Bütün şehir kazanır.
Şule - 25.12.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%47,71

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8