Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
26.06.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

562 Bin Kişiye İkinci Şans

11.1.2019 - 09:16:40

Vatandaş, 31 Mart 2018'den öncesine ait vergi, prim, trafik cezası gibi borçlar için yapılandırma hakkı tanıyan af yasası, Mayıs'ta yürürlüğe girmişti.

18 Mayıs'ta başlayan başvuru süresi 27 Ağustos'ta, ilk taksit ödeme süresi 1 Ekim'de ve ikinci taksit ödeme süresi 30 Kasım'da dolmuştu. Yapılandırma hakkının bozulmaması için ilk iki taksitin mutlaka ödenmesi gerekiyordu.

KOLAYLIK SAĞLANDI: Vergi ve idari para cezasını ödemediği için yapılandırması bozulan 2.5 milyon kişiye geçtiğimiz günlerde ikinci bir şans tanınmıştı. Bu kapsamdaki kişiler Şubat sonuna kadar borçlarını öderse hakları yanmamış gibi işlem görecek.

Benzer bir kolaylık sigorta ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçları için de getirildi. Bu konudaki müjdeli haberi de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk verdi.

SADECE GECİKME CEZASI: Bakan Selçuk'un verdiği haber, daha önce yapılandırması bozulan 562 bin sigorta borçlusu vatandaşı ilgilendiriyor. Buna göre; yapılandırması bozulanların 28 Şubat'a kadar ödeme yapması halinde yapılandırma hakları sürecek. Bu kişiler borca ek sadece 10-15 günlük geç ödeme zammı yatıracak. Yapılandırmadan faydalananlar sağlık hizmetinden yararlanma hakkı elde edecek.

TEŞVİKLERDEN YARARLANACAK: Yapılandırmadan faydalananlara, borçlarından dolayı icra takibi veya haciz işlemi yapılmayacağını belirten Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, şu değerlendirmede bulundu: ''Yapılandırma haklarını devam ettiren işverenlerimiz, 'borcu yoktur' belgesi alabilecek. İstihdam teşviklerinden yararlanabilecekler.''

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ''Teşviklerimiz ve düzenlemelerimiz ile işverenimizin istihdam gücünün destekçisi olmaya devam edeceğiz'' dedi.

                               MUHTAÇ  YAŞLIYA  ZAMLI  KOLAY  MAAŞ

Hiç bir sosyal güvencesi, kimsesi olmayan ve aylık geliri düşük olanlara, devlet tarafından 65 yaş aylığı adı altında maaş bağlanıyor. 650 bin vatandaş bu haktan yararlanıyor. Daha önce üç ayda bir ytırılan bu maaş, eylül itibarıyla aylık ödenmeye başlamıştı. Aylık ödenen tutar da 31 Aralık'a kadar 543 liraydı.

600 LİRAYI AŞTI: 65 yaş aylığı 1 Ocak'tan geçerli olmak üzere zamlandı. 2022 sayılı yasaya göre; 65 yaş aylıkları memur maaş katsayısına göre belirleniyor. Bu katsayı, 1 Ocak itibarıyla 0.11794'ten 0.13056'ya çıktı. Yani yüzde 10.73 oranında arttı. Yapılan hesaplamayla yeni muhtaç yaşlı maaşı aylık 601 lira olacak.

ŞARTLARI NELER: 65 yaş aylığı alabilmek için 3 şart bulunuyor; 'Yaş', 'gelir' ve 'sosyal güvence'. İlk şart, 65 yaşını doldurmuş olmak. İkincisi hiç bir sosyal güvencenin bulunmaması. Yani emekli olan, SGK'dan dul veya yetim aylığı alan, bir işte çalışanlar 65 yaş aylığı alamıyor. Bunun yanında, nafaka alan kişiler de 65 yaş aylığından yararlanamıyor.

DAHA ÇOK KİŞİYE HAK: 65 yaş aylığı bağlanacak kişinin, sadece kendisi ile eşinin geliri dikkate alınıyor. Kişi başına düşen aylık gelir şartı asgari ücretteki yüzde 26'lık artışla birlikte 484 liradan 607 liraya çıktı. Yani 65 yaş ve üzeri vatandaşların kendisi ile varsa eşinin geliri 607 lirayı aşmıyor ve başka da geliri bulunmuyorsa maaş bağlatıp her ay 601 lira ödeme alabilir. Başvuru kaymakamlıklardaki 'Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na yapılıyor. Başvuru 1 ay içinde sonuçlandırılıyor.

Doğum tarihinin son rakamı 0 ve 5 olanlar ayın 5'inde, 1 ve 6 olanlar ayın 6'sında, 2 ve 7 olanlar ayın 7'sinde, 3 ve 8 olanlar ayın 8'inde, 4 ve 9 olanlar ise 9'unda 65 aylıklarını alıyor.

(POSTA Gazetesi'nden Alıntıdır)

Esenkalın...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8