Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
24.05.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

Yaşlıya Özel Karşılıksız Destekler

15.3.2019 - 09:00:34

65 yaş ve üzeri olanlar şehiriçi demiryolu, denizyolu ile ulaşım ve otobüslerle toplu taşımalardan ücretsiz yararlanıyor. Yaşlılar demiryolları ve denizyollarının şehirlerarası hatlarından ise yüzde 50 indirimli olarak yararlanma hakkına sahip.

Başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi (ALO 153) olmak üzere bir çok belediye yaşlı ve engellilere özel bedava ambulans hizmeti sunuyor. Bunun için yaşlıların bulunduğu yerdeki belediyeleri aramak yeterli.

Yaşlı ve emekliler, sağlık durumları nedeniyle PTT veya bankalardan maaş çekemiyorsa evde ödeme yapıyor. Bunun için SGK’ya ‘konutta maaş almak istiyorum’ şeklinde bir dilekçe vermek yeterli.

TOKİ’nin yaptığı konutların yüzde 25’i emeklilere ayrılıyor. Ayrıca emekli maaşı ve geliri aylık net 3 bin 200 lirayı geçmeyenler TOKİ’nin alt gelir grubuna yönelik satışa çıkardığı konutlardan yararlanabiliyor. Pek çok ilde alt gelir grubu için daire satışı bulunuyor. Ayrıca Türkiye Emekliler Derneği de ucuz ev projeleri geliştiriyor.

BAKIMEVİ HİZMETİ VAR: Devlet, bakıma muhtaç olan, kimsesi olmayan veya ailesi ile çocuklarının bakmadığı ‘yoksul’ yaşlıların huzurevi ve bakım evlerinden ücretsiz bakılmasını sağlıyor. Bunun için 60 ve üzeri yaşta olunacak, hiçbir gelir olmayacak. Başvuru Aile Bakanlığı’nın İl ve İlçe Müdürlüklerine yapılıyor.

601 TL AYLIK VERİLİYOR: Yaşlı ve maddi durumu kötü yaşlıya ayda bir 601 lira ödeme yapılıyor. Buna 65 yaş aylığı veya 2022 aylığı deniyor. Yaşlılık aylığı için ilçedeki kaymakamlıklardaki ‘Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na veya Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapılabilir. 65 yaş aylığı için kişinin kendisi ve eşinin geliri toplamı 1215 lirayı aşmamalı.

AKRABAYA 1305 LİRA: Hasta ve yaşlı olduğu için rapor alıp bakıma muhtaç olduğu tespit edilen kişilerle aynı çatı altında yaşayanlara, evde bakım aylığı ödeniyor. Bu ödeme aylık 1305 liraya çıktı. Evde bakım aylığı için yüzde 50 ve üzerinde engelli raporu gerekiyor. Maaş yaşlıya değil bakana veriliyor. Başvuru ‘Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya varsa ilçe müdürlüklerine yapılıyor. Bu maaş için hanedeki kişi başına gelirin 1219 lirayı aşmaması şart. Bayram ikramiyeleri hesaba dahil değil.

BEDAVA SAĞLIK: Devlet, engelli ya da çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilere evde sağlık hizmeti veriyor. Bunun için bir bedel de istenmiyor. Başvuran herkese bu hizmet veriliyor. Bunun için bir devlet kurumuna başvurmak da gerekmiyor. Sadece ‘444 3 833’ numaralı telefon aramak yeterli. 

                  İŞTE  ÜLKEMİZİN  YABANCI  HARİTASI 

                TÜRKİYE’DE  EN  ÇOK  IRAKLI  YAŞIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ikamet veya çalışma izni alarak Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nde kayıtlı olan yabancı uyrukluların istatistiğini yayınladı. Buna göre;

Türkiye’de yabancı uyruklu 1 milyon 211 bin 34 kişi var.

Iraklılar yüzde 23.4 ile birinci. Yüzde 9.9 ile Afganlar ikinci, yüzde 7.3 ile Suriyeliler üçüncü, Almanlar dördüncü, İranlılar beşinci sırada yer alıyor.

Yabancı uyrukluları en çok 432 bin 243 kişi ile İstanbul’da yaşıyor. 138 bin 238 kişiyle Ankara ikinci, 75 bin 822 kişiyle Antalya üçüncü durumda bulunuyor.

Yabancı uyruklular 66 bin 549 kişiyle en çok İstanbul Fatih’te yaşıyor. İstanbul Esenyurt ikinci, Ankara Çankaya üçüncü, Ankara Keçiören dördüncü, Ankara Mamak beşinci, İstanbul Başakşehir altıncı, Antalya Alanya yedinci sırada olduğu ifade edildi.

(POSTA Gazetesi’nden Alıntıdır)

YORUM: Türkiye’nin her kesiminde yabancı uyruklu bulmak mümkün. Düzce’de bile Alman, Iraklı, Suriyeli, Afganlı var. Hatta Trabzon’daki Uzungöl’ün eski halinden eser bile kalmamış. Buranın yeni sahipleri Araplar dersek yanılmamış oluruz.

Merak ediyorum? Türkiye tüm göçmenleri kabul ederken, yabancılara kapısını açarken, Türk insanını aynı şekilde diğer dünya ülkeleri kabul ediyor mu?

Esenkalın…

 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8