Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Mehmet ŞİMŞEK

Bu heykel Düzce'ye geleceği günü bekliyor...

16.4.2019 - 09:19:22

DÜZCE Postası'nın 20 Mart 2019 Çarşamba tarihli köşemde 1999 Düzce depreminin "ikon fotoğrafı"na özne olan Eşref Cengiz'i karelerine yansıtmış olan gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Abdurahman Antakyalı ile yaptığımız söyleşiyi kaleme almıştım.  Peki, google aramalarında "ekmekli adam" diye yazdığımızda karşımıza çıkan Eşref Cengiz'in heykelinin yapıldığını biliyor muydunuz? Evet çalışmaya imza atan sanatçı Ankaralı heykel sanatçısı Uğur Toçsoy... Uğur Hanım, şimdiye kadar bu konuyla ilgili hemen hiç konuşmadı. Medyanın ısrarlı taleplerine olumsuz yanıt verdi.  Okurlarımız bunun neden böyle olduğunun cevabını söyleşimizin içinde bulacaklar. Ancak benim bu girizgâha  eklemek istediğim birkaç not daha var. Meslek hayatımın belki de en zor ve belki de en kolay söyleşisine bu vesileyle imza atmış oldum. İstanbul'da yaşayan bir gazeteci olarak Uğur Toçsoy'dan randevu almamın ardından çok değerli bir meslektaşımla birlikte günübirlik Ankara'ya gidip İstanbul'a döndük.  Bizi Toçsoy'un işlettiği kafeteryanın işletme müdürü Selahattin Ateş Bey eskilerin deyişi ile "haddeden geçmiş nezaket"  ile karşıladı.  Şunu söylemek boynumuzun borcu:  Selahattin Bey olmasaydı, bu görüşme gerçekleşmeyecek ve bu söyleşi ortaya çıkmayacaktı.  Ankara Dikmen'de bulunan oldukça sevimli ve insana dokunan bir kafeteryada bizi karşılayan ve ağırlayan Uğur Hanım'dan çok yakın ilgi ve misafirperverlik gördük. Kısa bir hoşbeşin ardından asıl mevzuya girdik.

 

"BEN HİÇBİR ŞEKİLDE ÖNE ÇIKMAK İSTEMİYORUM"

 

Uğur Toçsoy söyleşiye sıcak bakmadığını;  ancak İstanbul'dan kalkıp da Ankara'ya gelmiş olmamızın hatırına sohbet edeceğimizi söyledi.  

Karşımızda kelimenin tam anlamıyla modern bir mutasavvıf kişilik vardı.

Söze şöyle başladı Uğur Hanım:

- Lütfen beni hoş görün....

Ve devam etti:

-  Ben hiçbir şekilde ön plana çıkmak istemiyorum.  Kendi dünyamda yaşıyorum

Dilim döndüğünce ortada el emeği göz nuru bir çalışma bulunduğunu ve Düzceliler'in bu eseri bilmeye hakkı olduğunu kendisine anlatmaya çalıştım.

Toçsoy tavrında ısrarlıydı.

Bereket versin ki,  Selahattin Bey  “Uğur Hanım sizi kırmayacaktır” demesinden cesaret alarak ses kayıt cihazının düğmesine bastım.

 

"ABDURAHMAN BEY'İN FOTOĞRAFINDAN ÇOK ETKİLENDİM"

 

Çalışmanın milâdını merak ettim.

Uğur hanım tüm içtenliğiyle şöyle özetledi:

"Abdurahman  Antakyalı Bey’in  Düzce/Kaynaşlı'da çektiği fotoğraftan çok etkilendim.   Beyefendiden izin istedim.  Kendisi çok kibar bir insan. Memnuniyetle onay verdi ve çalışmaya başladım”.

Toçsoy devam eden günleri anlatıyor:

"Heykelin gövdesi ortaya çıktı. Henüz kaidesi bitmemişti.  Çalışmam basına yansıyınca Düzce'den olumlu tepkiler gelmeye başladı.  Aradan uzun zaman geçtiği için şu an net hatırlamıyorum.  Düzce Belediye Başkanı veya yetkili bir isim sık sık telefonla aradı.  Çalışma bittiğinde heykele Düzce'de bir yer bulacaklarını ve oraya dikeceklerini söyledi.  Çok mutlu oldu.  Hafızam beni yanıltmıyorsa arayanlar arasında Eşref Cengiz’in çocukları da vardı. Çok güzel bir iş yaptığımı söyleyerek teşekkür ettiler”.

Buraya kadar her şey çok güzel...

Ancak işler umulduğu gibi devam etmemiş...

Milliyet muhabiri Eşref Cengiz'e heykeli hakkında ne  düşündüğünü sormuş.  Dindar bir adam olan Cengiz,  projeye soğuk baktığını söyleyerek  'keşke bana haber verilseydi' demiş.

 

"NİYET DÜZCE’DEKİ MEYDAN… KISMET DİKMEN'DEKİ MEKÂN"

 

Haberi okuyan Uğur Toçsoy'un bütün heyecanı kaybolmuş...

Şunları söylüyor:

"Aradan 20 yıl geçti, detayları tam hatırlamam mümkün değil.  Zannediyorum noter kanalıyla Cengiz ailesine bir yazı gönderdim.  Hiçbir şekilde ticari amacımın olmadığını belirttim ve çalışmayı tamamlamadım”.

Uğur Toçsoy'un Düzce depremiyle ilgili çalışması Eşref Cengiz'le de sınırlı değil…

Depreme ilişkin olarak birkaç çalışması yine bu mekânda sergileniyor.

 

"İSTERLERSE BEDELSİZ OLARAK GÖNDERMEYE HAZIRIM"

 

Sanatçıya Düzce'de yetkili mercilerden heykelleri ile bir talep gelirse tavrının ne olacağını soruyorum.

Cevabı son derece net:

"Bu heykel gerçekten Düzce için güzel bir anıt olabilirdi.  Çalışmamı döküm olarak yapacaktım.  Polyesterle kaplanacağından dayanıklı olacak ve dışarıdan etkilenmeyecekti.  Ancak yine de şunu söylemek isterim. Düzce’den  teklif gelirse seve seve ve bedelsiz olarak veririm, niye vermeyeyim? Sadece bunu değil  depremle ilgili diğer çalışmalarımı da gönderirim. Gönül ister ki, Düzce'de bir deprem müzesi açılsın ve çalışmalarım orada kalıcı ve ölümsüz olarak yerini alsın"

Başka söze gerek var mı?

 

"ANKARA'NIN EN KÖTÜ YANI İSTANBUL'A DÖNÜŞÜYDÜ"

 

1,5-2 saat olarak planladığım söyleşimiz yaklaşık 6-7 saat sürdü.

Uğur Hanım ve dostlarıyla edebiyattan sinemaya, müzikten siyasete, şiirden şarkılara değin birçok konuda uçsuz bucaksız bir sohbet gerçekleştirdik.

Sohbete Uğur Toçsoy'un sağ kolu Selahattin Bey ile can dostu Gülsüm Hanım da katıldı, zaman su gibi aktı.

Yahya Kemal'e atfedilen o sözü bilirsiniz...

"Ankara'nın en çok nesini sevdiniz" diye sorulunca üstat cevap vermiş:

- İstanbul'a dönüşü.

Biz ise tam aksi duygularla İstanbul’a döndük. 

Güzel bir sohbet ve güzel insanlara veda ederek başkentten ayrılırken Ankara’nın en kötü yanının İstanbul'a dönüşü olduğunu düşündük…

 

 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8