Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
H. Agah ALTAY

“Aslan yattığı yerden belli olur”

17.4.2019 - 09:14:03

“Doğaya hoyratça davranan toplumlarda insanlar arasındaki ilişkiler de hoyratça olur.” John Bennet

“Kirletmemek, temizlemekten daha ucuzdur.” G.Hauptmann

“Havayı, suyu, doğal yaşamı koruma çabalarımız, aslında kendimizi koruma çabalarımızdır.” Stawart Udall

“Herkes evinin önünü süpürürse, bütün şehir temiz olur.” Konfüçyüs

‘BU sözler kimin için söylenmiş’ diye insan sormadan edemiyor. Bu kadar vurdumduymaz, sorumsuz ve cahilce nasıl davranabiliyoruz? (!)

Birkaç gün önce Düzce Üniversitesi’nde okuyan genç bir öğrencimiz sosyal medyada Düzce’nin burnunun dibindeki, üstelik üniversite bölgesine çok yakın olan Beçi Yörükler Köyü’nde bir dere kenarına akıl almaz biçimde gelişigüzel bırakılan çöp yığınlarının fotoğrafını paylaşmıştı.

İnanılır gibi değildi. Yemyeşil derenin hemen kıyısında meçhul kişiler tarafından bırakılan koca bir çöp yığını günlerdir duruyordu. Neyse ki bu öğrencimiz hiç üşenmeden yaklaşık dört torbaya ancak sığan çöpleri tek tek topladı ve bunu yapanlara büyük ders verdi.

Bu tür örnek davranışı gösteren insanlar maalesef ki çok çok az. Öncelikle bu gencimizi tebrik ederiz.

Çevreye yapılan bu saygısızlığı yapanların cezaları mutlaka kesilmeli. Peki ama kim ve kimler bunu yapıyor? Ya da yakın çevremizde hem çevre hem de görüntü kirliliğine maruz kalan başka yerler var mı?

İşte bunların tespitlerini yapabilmek için öncelikle belediyede özel bir ‘Çevre Koruma Birimi’ oluşturulmalı.

Eğer bu birim oluşturulursa çevre kirliliğine neden olan şahıslar daha kolay tespit edilip gerekli cezalandırmalar yapılacak. Gerektiğinde bu tür çöp biriktirilen alanlara fotokapan yerleştirilip kimlerin o alanlara çöp attıkları tespit edilip haklarında cezâi işlem başlatılacak.

Bu işte en büyük görev Düzce Belediyesi’ne düşüyor. Ayrıca yeni seçilen tüm muhtarları Faruk Özlü bir araya getirerek bu konuyu görüşebilir.

Düzce Belediyesi’nin yeni başkanı seçilen 65. Hükümet Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün bu çağrımıza duyarsız kalmayacağından şüphemiz yok.

Zira eğer şehri yöneten kişi bir bakansa o şehrin idarecileri de işlerini çok dikkatli ve bir o kadar da titiz yürütmeli.

Bu konuda Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin’in çevre duyarlılığı konusundaki örnek davranışı dikkate değer. Kaynaşlı’da görüntü kirliliği oluşturan alanlar temizlenip ortadan kaldırılıyor.

Düzce Belediyesi’nin salt temizlik işleri birimi bu işte pasif kalabilir. Öyle ki, özellikle sırf bu konu için seferberlik ilan edilircesine acilen bir Çevre Koruma Birimi ya da atık toplama üniteleri kurulmalı.

Zabıtalar araçlarla dolaşıp çöp taraması yapmalı.

Bu bölgeler aslında az çok belli alanlar. Özellikle Metek TOKİ arkasındaki dereye öbek öbek çöp yığınları bırakılıyor ve bu atıklar genelde zirai atıklarla inşaat atıklarından oluşmakta.

Belediye Başkan Yardımcılığı’na getirilen Celal Kasapoğlu’nun çalışmaları yerinde denetleyip sahalara hızlı inmesi bizleri heyecanlandırdı. İnşallah sportmen ve çevre plancılığı kimliğini çevre koruma bilinci konusunda da iyi kullanır.

Başkan Faruk Özlü ve yeni ekibi yavaş yavaş şekilleniyor. Her seçim sonrası Düzce yeni başkan ve yeni bir ekiple yeni bir hüviyet kazanıyor.

Tek istediğimiz şey ise “Temiz ve yeşil bir Düzce.”

 

   

 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8