Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
22.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

Bizler insan değil miyiz?

11.06.2019 - 09:21:57

DÜZCE'DEN bahsediyorum, suyunu içtiğimiz, havasını soluduğumuz, ekmeğini yediğimiz, yaşadığımız Düzce’den bahsediyorum.

Vurdumduymazlık bizde, kırmak dökmek bizde, kabadayılık bizde, bilmişlik bizde, hava civa bizde, çöp atmak, yerleri pisletmek, oturduğumuz yerleri çöplüğe çevirmek bizde, saygı yok dedikodu çok, laf üretme çok icraat yok, yağcılık, şakşakçılık, menfaatçilik, süratli araba kullanma bizde, yasak yerlere park etme bizde, devletin yollarını parselleme bizde, devletin topraklarını ekip biçme bizde, çevreyi rahatsız etme bizde, kıskançlık, fesatlık diye diye, saya saya bitmeyen bütün olumsuzluklar bizde mevcuttur.

Bazen işin dozunu öyle kaçırıyoruz ki, karşımızdakini düşmandan daha kötü görüyoruz.

Otobüs duraklarını parçalıyoruz, direk lambalarını patlatıyoruz, boş evlerin camlarını kırıyoruz, yerlere çöp atıyoruz, cadde ve sokakları balgam ile tükürüğe boğuyoruz. Komşunun sınırlarını 1 santim işgal etsek mutlu oluyoruz.

Kaldırımları işgal ediyoruz, çıkmalar yapıyoruz, vatandaşların geçeceği kaldırımları reklam duboları ile dolduruyoruz. Rastgele düzensiz, çarpık, çürpük tabelalar asıyoruz.

Nerede boş alan varsa kaçak otopark yapıyoruz. Belediye’nin diktiği ağaçlara zarar veriyoruz. Belediye’nin diktiği demir duboları söküp söküp atıyoruz. Niye mi? Ya park yapıyoruz ya da mal koyuyoruz.

Bütün bu olumsuzlukları bizler yapıyoruz. Ondan sonra yine bizler bağırıyoruz: ‘’Nerede bu devlet? Nerede bu belediye’’ diyoruz.

Düşünsenize; aylarca yıllarca su borcunu ödemeyenler, sular kesilecek denilince kıyameti kopartan yine bizler değil miyiz?

Kaçak binaları yaparken, kaçak çıkmaları yaparken kimseye bir şey sormuyoruz. Yıkılacak denilince kıyameti kopartan yine bizler değil miyiz? Kaçak yapılarımızı, kaçak çıkmaları kurtarmak için her yolu deneyen bizler değil miyiz?

Ekilen çiçekleri koparan, ezen bizler değil miyiz? Artan pislikleri, kokan yemekleri, poşetsiz şekilde rastgele ağaç kenarlarına bırakan bizler değil miyiz?

Vatandaşların rahatça yürümesi için yapılan kaldırımlara araçların çekip, vatandaşları yol ortasına yollayan bizler değil miyiz?

Yağan yağmurda, aşırı sıcaklarda duraklarda otobüs bekliyoruz. Bu durakları parçalayan, camlarını kıran, reklam afişleri asan bizler değil miyiz?

Asar deresini çöplüğe çeviren, cami lavabolarını pisliğe çeviren, caddeleri, sokakları sigara izmaritlerine boğan bizler değil miyiz?

Çalıştığı işyerini hiçe sayan, saygı göstermeyen, kaytaran, işten kaçan,

Çeneyle işi götüren, el ovuşturarak edebiyat parçalayan, menfaatimiz için, çıkarımız için başkalarını satan bizler değil miyiz?

Mal mülk için, bir karış toprak için, miras için anlaşamayan, birbirini kıran, döken, söven bizler değil miyiz?

Davasında haksız olsa bile haklı çıkmaya çalışan, parasının gücüne güvenerek karşısındakini ezmeye çalışan bizler değil miyiz?

Nerde kaldı kul hakkı, insanlık, doğruluk, dürüstlük, paraya taparak her şeyi unutan bizler değil miyiz?

Dini bayramlarda mezarlıkları unutan, yaşlıları ziyaret etmeyen, büyüklerini hiçe sayıp tatile giden bizler değil miyiz?

Gözümüz kararıncaya kadar adam satan, arkadan konuşan, fitnelik yapan, tüm hizmetleri ayaklar altına alıp ezen, bağıran çağıran, ortalığı velveleye veren, bir şey bilmeden biliyormuş gibi yapan bizler değil miyiz? 

Hızla batılılaşmaya çalışan, küpe takan, saç uzatan, bacak bacak üstüne atan, cep telefonu için ölmeye çalışan, camide bile namazı bırakıp cep telefonuna cevap veren bizler değil miyiz?

Daha bile saymak istemiyorum, bize ne oldu? Biz nereye gidiyoruz? Yoksa bizler insan değil miyiz? diye aklımdan geçirmeye başladım.

Esenkalın… 

   
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Hepsi çok doğru.Çözüm eğitim.Okullar iyi eğitim vermiyor ,cep telefonu,televizyon sebep oluyor.Sonuçtan ümitli değilim.
İ.H.G. - 11.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,51

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8