Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

Bende para yok

12.06.2019 - 09:28:22

SON zamanlarda bir hastalık belirtisi başladı. Önüne gelen kim varsa birbirinden borç para istiyor.

Yanlış okumadınız, yanlış duymadınız. Bu sıralar borç para isteme modası başladı. Parası olan da olmayan da borç para arıyor.

Paran yoksa kredi kartı istiyorlar. O da yoksa kefil ol diyorlar. Yani ne yapıp ne edip sizden o parayı almaya çalışıyorlar.

Baştan anlaşalım. Ben de para yok. Bana senetmiş, çekmiş, kredi kartıymış, eldenmiş, kefillikmiş diye kimse gelmesin. Dedim ya ben de para yok.

Ben emekli maaşı ile ay sonunu getirmeye çalışan, kart borcu ödemeye çalışan gariban bir emekliyim. Aynı zamanda emekçiyim. Kendimi bildim bileli hep ödemeye çalıştım ve ödedim.

Artık kemale ermeye başladık. Yani yaşlanmaya başladık, hayatımda maaşımdan başka hiç gelirim olmadı. Bir kez olsun kira parası almış  insan değilim. Dünyaya böyle geldik böyle gideceğiz.

Neden böyle bir yazı yazma gereği duydum. Variyeti olan, malı mülkü olan, aldığı kiranın miktarını bilmeyen mal sahiplerinin ağlamasına şaşırıyorum. Mal üstüne mal koyup hala ağlayanlara şaşırıyorum.

Öyle zenginler gördüm ki, yok diye diye ölüp gittiler. Ben bu insanlara şaşırıyorum. Bu dünyadan bir şey götüremeyeceğimizi bile bile hırs içindeyiz.

Öyle zenginler gördüm ki, kiracısına ne diyor biliyor musunuz? ‘’Kirayı benim hesabıma yatırma, kafam karışıyor. Şu verdiğim yeni hesaba yatır’’ diyor.

Bu dediğim kişiler para yok diye ağlayan kişilerin başında geliyor. Biz ağlamayı meslek haline getirmişiz.

Ama ben bu kişilere kızmıyorum. Çünkü onlar ağlama hastalığına yakalanmışlar. Yok deme hastalığına yakalanmışlar. Bu hastalıktan kurtuluşunuz olmaz. Bu hastalık kanserden daha tehlikelidir.

Kanser öldürüyor kurtulup gidiyorsunuz. Ama ağlama hastalığı sizi süründürüyor. Ha bire para gelsin diye, ha bire mal üstüne mal koyayım diye sizi bir mücadelenin içine sokuyor.

Para olduğu için sizi kaşıntı basar, bu parayı nasıl çoğaltırım? Ne yaparım da üstüne koyarım. Acaba faize mi yatırsam, dükkan mı alsam, daire mi alsam, aman zaten 20 daire, 10 dükkan var acaba ne yapsam? Yoksa Dolar veya Euro mu alsam.

Yani her ay milyarlarca para aktığı için insan ne yapacağını şaşırır. Bu vesile ile bu insanların hesabı bizimle olmaz.

Ben ağladıkları için kızıyorum. Yahu bir de Allah bereket versin deyin. Bir kere de Allah’a şükür deyin. Bir kez olsun kiracıların, insanların halinden anlayın be yahu…

Dedik ya bu bir hastalıktır. İnsan alma hastalığına yakalanınca vermek olmaz. Bir çayı dahi kar zanneden bu insanlar ne kadar zengin olursa olsunlar, benim gözümde garibandır.

Ben de para yok, emekli maaşımdan başka gelirim de yok. Ama hasta değilim. Elimden geldiği kadar herkese yardımcı olmaya çalışıyorum. Şükretmesini biliyorum ama ağlamıyorum.

Bana kızmayın, malın olsa sen de aynısı olurdun demeyin. Bu yaştan sonra ben ne yapayım parayı? Aha da bir ayağımız çukurda, yaşadığım kadar yaşayacağımı bilsem acaba ne yapardım?

Kimse bana gücenmesin. Allah herkese daha çok versin. Kimsenin malında, parasında gözümüz yok. Allah gani gani versin. Ama sizlere yalvarıyorum, ne olur ağlamayın, ne olur kendinizi kandırdığımız gibi karşınızdakini de saf yerine koymayın.

Alın Kaynaşlı, Bolu sizin olsun. Buraları size verdim gitti. Ama dediğim gibi ağlamayın. Şükredin, yardım edin, bir yaraya merhem olun, fakir doyurun, yardım paketi dağıtın, vs. vs. bir şeyler yapın.

Ha bu arada bana gelmeyin. Ben de para yok.

Esenkalın…
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8