Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
16.11.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

Borcunu düşük taksitle öde

14.06.2019 - 09:27:42

KAMU bankalarının kredi kartı borçlarının kapatılması için 60 ay vadeli kredi vermesinin ardından ihtiyaç kredisi borcunu ödemekte zorlananlar için de benzer bir adım atıldı. İşte merak edilenler…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ocak ayı başında kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çekenler için Ziraat Bankası aracılığı ile kredi verileceğini açıklamıştı. Vadesi 60 aya kadar çıkan kredi desteğine daha sonra Halkbank ile Vakıfbank da iştirak etmişti. Yüzde 1.10 faizle devreye alınan uygulama 25.6 milyon kredi kartı sahibinin elini rahatlatmıştı.

Kamu bankalarının kredi kartı borçlarının kapatılması için 60 ay vadeli tüketici kredisi vermesinin ardından şimdi de ihtiyaç kredileriyle ilgili önemli bir adım atıldı. Bankacılık Düzenleme Kurumu’nun (BDDK) Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemesiyle ihtiyaç kredisi borçlarına 60 aya kadar yeniden yapılandırma imkanı getirildi.

YAPILANDIRMA FAİZİ NE? Bu uygulamada kart borcunu kapatmak için verilen kredideki gibi yüzde 1.10’luk faiz geçerli değil. Her banka kendi faizini belirliyor. Bu da yüzde 2-2.20 civarında. Borcunu yapılandırmak isteyen vatandaşların, uygulanacak kredi faizlerine dikkat etmesi gerekiyor. Krediyi düşük faizle alan zorunda kalmadıkça daha yüksek faizle yapılandırmaya girmesin.

5 YIL VADE HERKES İÇİN GEÇERLİ Mİ? 60 aylık (5 yıl) yapılandırma süresi tavan. Bu sürenin altında da yapılandırma mümkün. Ödeyebileceğiniz planı siz belirleyeceksiniz. Ama unutmayın vade uzadıkça borç için daha fazla ödeme yapmak durumunda kalırsınız. Yani kısa ve ödenebilecek taksit makul.

SON BAŞVURU TARİHİ NEDİR? Kredi kartı borçlarının yapılandırılmasına yönelik kampanyada olduğu gibi, ihtiyaç kredisi için de başvuru için bir süre sınırı bulunmuyor. İkinci bir düzenleme olana kadar başvuru yapılabilir.

YENİ KREDİLER KAPSAMDA MI? Düzenleme borç ödemede zorlananlara destek olmayı amaçladığından yeni alınan krediyi kapsamıyor. Yani kredilerde vade 36 ayla sınırlı.

KREDİ YAPILANDIRMASINDAN KİMLER YARALANABİLECEK? 10 Şubat 2019’dan önce ihtiyaç kredisinin anapara ya da faiz ödemelerini geciktirenler yararlanacak.

BAŞVURU NE ZAMAN YAPILACAK? Başvurular 11 Şubat itibarıyla alınmaya başladı.

BAŞVURU NEREYE? Kredi borcunu ödemekte zorlananlar, borçlu oldukları bankalara başvuracaklar.

BAŞVURU YAPANDAN ÜCRET ALINACAK MI? Hayır. Başvuru ücreti ya da cezası yok.

BAŞVURU YAPANIN DURUMU NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR? Yapılandırma başvurusu yapanların, gelir durumuna, daha önceki kredi ödeme alışkanlığına yani kredi riski raporuna bakılacak. Burada vatandaş lehine olabilecek durum göz önünde bulundurulacak. Ancak her durumda değerlendirme yasal mevzuat çerçevesinde yapılacak.

HAYAT SİGORTASI ŞART MI? Hayat sigortası tüketici kredilerinde isteğe bağlı standart bir ürün.

KEFİL ŞARTI BULUNUYOR MU? Hayır. Gelir durumunu beyan etmek yapılandırma için yeterli olacak.

YAPILANDIRMADA BORÇ SINIRI VAR MI? Risk, her vatandaş için farklı olduğu için böyle bir sınır yok. 300 bin liralık borç için de 10 bin liralık borç için de yapılandırma başvurusu yapılabilir.

KANUNİ TAKİBE GİRENLER BU HAKTAN YARARLANABİLİR Mİ? Evet. Kanuni takibe girenlerin kanuni takipteki kredilerini istediği vadeye kadar yapılandırma hakkı var.

VARLIK YÖNETİM ŞİRKETLERİNE DEVREDİLEN KREDİLER DAHİL Mİ? Bankanın belli bir ücret karşılığında yönetim şirketlerine devrettiği borçlar maalesef kapsam dışında. O borçlarla ilgili muhatap, varlık yönetim şirketleri olacak.

(POSTA Gazetesi’nden Alıntıdır)

Esen kalın…
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8