Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
20.11.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
H. Agah ALTAY

“Gastamonu” deyip geçme!

26.06.2019 - 09:34:56

KASTAMONU hakikaten diğer şehirlere model olma yolunda ilerliyor. Bunu şunun için söylüyorum; şehri şehir yapan bakımlı ve temiz bir çevre anlayışıdır.

Kastamonu’da bunu başarmış...

Kastamonu ismi aslında “Kastın neydi Moni” efsanesine dayanıyor. Efsâne şöyle;

“Kastamonu Tekfuru’nun kızı Moni, kaleyi kuşatan Türk askerlerinin komutanını, kalenin burçlarından görür görmez âşık olur.

Aşkını, komutana haber göndererek bildirir...

Komutan da Moni’nın aşkına karşılık verir. Bunun üzerine Moni, kalenin anahtarlarını komutana verir.

Günlerce süren kuşatmaya rağmen kalenin alınamaması ve sonunda Türk askerlerinin kale kapısından rahatça içeri girmeleri üzerine, Tekfur araştırır ve kalenin anahtarının kızı tarafından Türkler’e verildiğini öğrenir. Ve kızı Moni’yi kale surlarından aşağıya attırır.

Sonrasında Türkler tarafından “Kastın neydi Moni’ye” şeklinde denmeye başlanır. Bu söz zamanla değişerek “Kastamonu” ya dönüşür.

Tabi bu bir bilinen efsane ama Kastamonu isminin kaynakları daha fazla...

Oldukça sessiz sakin ve tabir yerindeyse kendi yağında kavrulan bir şehir. Bu durumun oluşmasında coğrafi konumunun da etkisi var şüphesiz.

Zira Kastamonu tarih boyunca savaştan ve yağmalardan pek nasibini almamış. Dolayısıyla özgünlüğünü yüzyıllar boyu korumuş.

Bu yüzden Kastamonu Anadolu’nun beynidir, arşividir aslında. Kastamonu Salnâmesi’nden de anlaşılacağı üzere Osmanlı döneminde tüm Batı Karadeniz (Bolu – Düzce dahil) ve hatta İstanbul Üsküdar’a kadar olan bölgenin tamamının Kastamonu Sancağı’na bağlı olduğu bilinen bir gerçek.

Hal böyle olunca Kastamonu’nun mânevi değeri katbekat artıyor.

Tarihi dokusunun şehre katkısı büyük. Hatta Safranbolu evleri keşfedilmeden önce Kastamonu evleri meşhurmuş. Ancak günümüzdeki düzensiz yapılaşma sözüm ona evlerin dokusunu bozmuş. Evler bütünüyle geri planda kalmış.

Kastamonu şimdilerde temiz çevre anlayışıyla ilgi çekiyor. Şehrin ortasından geçen ve Kızılırmak’ın bir kolu olan Gökırmak nehri buna en güzel örnek.

Eskişehir’deki Porsuk Çayı ile birlikte bence Türkiye’de bir şehrin ortasından geçen en özel ve en güzel nehir diyebiliriz. Öyle ki, insanın nehrin içindeki yeşil alanlara oturup piknik yapası geliyor adeta.

Ki, Porsuk Çayı’nın içinde bile bu kadar yeşil alan yok.

Kastamonu görülmeye değer.

Darısı Asar Deresi’nin başına!

  
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8