Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
19.10.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
H. Agah ALTAY

Usain Bolt’un 10 saniyelik yolunu taksiyle gidiyoruz

2.07.2019 - 09:43:21

 

BİR taksi durağında çay içiyordum. 35-40 yaşlarında taşı sıksa suyunu çıkarır cinsten bir müşteri... Az ilerideki bankamatiklere gideceğini söyledi. Ve taksiye bindi.

Önce şaka yapıyor sandım. Çünkü bahsettiği yer görüş mesafesinde ve sadece 100 metre ilerisiydi. Sonrasında taksi sahibi arkadaşım bu duruma alışkın olduğunu ve hemen her gün çok kısa mesafeler için taksi tutulduğunu söyledi.

Peki, 100 metrelik mesafe için taksi tutulur mu?

Evet, tutulabilir. Ancak taşıyamayacak kadar yükümüz varsa ya da ayakta duramayacak kadar sağlıksız isek bu belki mantıklı olabilir. Aksi durumda böyle bir şey çoğumuz için mantık dışıdır.

Hatta bana göre akla ziyandır.

Bir taksinin bugün en kısa mesafe taksimetre ücreti 10 lira. Peki, 100 metrelik mesafe için 10 lira vermeye değer mi? (!)

İsteyen verir isteyen vermez, ayrı konu...

Günümüzde insanlar yürümeye eriniyor tabir yerindeyse. İşyerine giderken bile 300 metrelik mesafe için servise biniyoruz.

Bazen merkeze sadece 500 metre mesafedeki evimizin garajından arabayla çıkıp çarşı içinde 3 liraya, 5 liraya tırım tırım otopark yeri arıyoruz.

Bunu sürekli hale getirdiğinizde işin ekonomik boyutunu bir de siz düşünün. Eğer paranız çoksa diyecek söz yok. İstediğiniz gibi harcayın. Yeter ki taksici esnafımız kazansın.

Günde ortalama 7-8 kilometre yürüyen biri olarak bu duruma kayıtsız kalamazdım. Zira yürümek gibisi yok. Doktor değilim ama insan sağlığı için en iyi egzersizin yürüyüş yapmak olduğunu çoğumuz biliyoruz.

Dünyaca ünlü Jamaikalı atlet Usain Bolt 100 metrelik mesafeyi 9,69 saniyede koşuyor. Gel gelelim biz bu mesafeyi otomobille hem de 10 lira karşılığında kat ediyoruz.

Yine söylüyorum; yeter ki taksici esnafımız kazansın.

Ama bedenimize yazık be kardeşim, neredeyse göbeksiz erkek kalmadı.

   
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
düzceye deger katacak yatırımlar yapılmayınca tranvay yolunu şökersen istanbul caddesini ulaşıma açarsan olacagı bu tarafik park sorununa çözüm bulacak faruk özlü düzcede degişim başlayacak slagonuyla yola çıktı icraatlerini beklemeye devam ediyor düzce ne zamana kadar bekleyecek eski başkanlar gibi düzceyi uyutursa icraat beklemeyin başkandan
fatih kurugöl - 18.07.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,19

DÜZCE SOKAKLARINDAKİ KALDIRIMLARDA YAYAYALARA , ARAÇ PARKLARINDAN YÜRÜME YOLU KALMADIĞI İÇİN TERCİH ETMİŞ OLMALILAR ..
ZEKAYİ BİRİKTİR - 3.07.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8