Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
H. Agah ALTAY

“İnsanları ancak yollar ve nehirler ayırabilir”

28.08.2019 - 09:01:18

    “DERLER Kİ bir şehrin merkezinden eğer nehir geçiyorsa orayı mutlaka Osmanlı yönetmiştir.” İnanır mısınız Düzce’de neredeyse bir tane bile Osmanlı eseri yok.

    600 yıl Osmanlı hâkimiyetinde kalmış bu coğrafyaya sanırsınız Osmanlı hiç uğramamış.

    Ağustos sayısında bağımsızlığının 11. yılını kutlayan Avrupa’nın en genç ülkesi Kosova’yı işleyen Atlas dergisi bu yazıyı yazmama vesile oldu.

    Yazıda adı geçen Nobel Edebiyat Ödülü kazanmış yazar İvo Andriç, ünlü eseri Drina Köprüsü’nde şöyle seslenir; “Balkanlar’da insanları dinlerine ve dillerine göre ayırmak ahmaklıktır. Balkanlarda insanları nehirler ve yollar ayırabilir ancak.”

    500 yıl Osmanlı hâkimiyetinde kalan Kosova hala Osmanlının derin izlerini barındırıyor.

    Kosova konusu şimdilik burada kalsın. Lâkin Düzce’nin de Balkanlar’dan pek bir farkı yok. Küçücük bir coğrafyada yüzyıllardır 72 millet kardeşçe barınıyor.

    Düzce’nin Balkan göçmeni nüfusu (Boşnak’ı, Arnavut’u, Bulgar göçmeni vs.) hatırı sayılır seviyede. Buna bir de Kafkas kökenli nüfus (Çerkezler, Abazalar ve Gücüler) eklenince mozaik tamamlanıyor.

    Düzce bu özelliğiyle megakentleri saymazsak Türkiye’de tek.

    Din, dil, ırk gözetmeksizin toplumun her kesiminden insan manzaralarını görebilirsiniz.

    Peki, böyle bir mozaikte yaşamak iyi mi kötü mü?

    Bunun avantajları kadar dezavantajları da var. Çünkü şehre yapılacak en ufak bir yenilikte her kafadan bir ses çıkıyor. Ortak bir duruş yok.

    Evet, Düzce’nin en büyük sorunlarından biri bu belki de...

    Birçok konuda ortak bir duruş yok !

    Ama buna rağmen bu kadar çeşitliliğe, bu kadar karmaşıklığa ve keşmekeşliğe rağmen bu etnik mozaik hiç dağılmıyor.

    Şehrin merkezini ikiye ayıran Asar Deresi’ne bu konuda çok iş düşüyor. Köprüler insanları kuşak gibi birbirine bağlıyor.

    Çerkezleri Boşnaklara, Abazaları Manavlara, Gürcüleri Romanlara, Kürt kökenlileri Türklere ve daha nice toplulukları birbirine bağlıyor.

    İşte biz öylesine sımsıkı bağlıyız ki;

    Bizi ancak ve ancak yollar ve nehirler ayırabilir.

    
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8