Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof.Dr.Celal ERBAY

Gündem o kadar yoğunki, hangi başlığı atacağıma karar veremedim

12.09.2019 - 09:24:11

Sevgili dostlar, çok yoğun günlerden geçiyoruz.. Bir taraftan güneyimizde ABD’nin oldu-bittiye getirmek istediği Suriye meselesi, diğer taraftan PKK’nın Kuzey Irak’taki İNLERİNDEN yürüttükleri ve Fırat’ın doğusundan itibaren batıya doğru oluşturmaya çalıştıkları etkin kuşağa Türkiye’nin bilfiil son verme harekatı ve aynı zamanda Rusya’nın himayesindeki Esed güçlerinin zulmünden kaçan Suriye’lileri kendi topraklarında karşılayıp iskan etmek için savunageldiği “Güvenli Bölge” tezini fiiliyata geçirme gayretleri, fakat bunun karşısında sinsi sinsi devam eden ve bir gün Türkiye’ye doğru yöneltilecek olan namluların stratejik ortağımız ABD tarafından YPG’ye intikali, tam bugünlerde gelip çatan yeni eğitim-öğretim yılı ve bu arada Yunus Emre Enstitüsü adına geçen hafta Çarşamba-Pazar günleri arasında gerçekleştirmiş olduğum Arnavutluk programım… Her biri birbirinden önemli konular ve mutlaka sizinle paylaşmamı zorunlu kılan içerikleri ihtiva eden fiili durumlar… Tek çıkar yol; kısa kısa, her birine değinmek suretiyle tarihe iz düşmek!

Öncelikle yeni öğretim yılı milletimize hayırlı ve bereketli olsun

Yaz tatili, Temmuz-Ağustos derken yeni eğitim-öğretim yılı gelip çattı ve her birimiz ya göz aydınlığı yavrularımızın veya torunlarımızın elinden tutup onlarla beraber mektebin yolunu tuttuk…Onları,  bizlere bilmediğimizi öğreten, neslimizi istikbale hazırlayan, yavrularımızı donanımlı, milli karakter ve seciyeye sahip birer vatan evladı olarak, gönüllerini nakış nakış işlenip hamurlarını ruh ve mana bütünlüğümüzle yoğurup onları vatan imdadına hazırlayacak olan eli öpülesi öğretmenlerine ve Milli Eğitim’in Rahle-i Tedrisine 9 Eylül Pazartesi günü itibariyle teslim ettik. Hayırlı olsun, yavrularımıza zihin açıklığı, can sağlığı, öğretmenlerimize ve bütün Milli Eğitim Camiasına da başarılar diliyorum. Allah hem öğrenenlerin hem de öğretenlerin yardımcısı olsun.

KAYBOLAN NESİLLER

Yeni eğitim-öğretim yılının devlet töreni ile resmi açılışı Sayın Cumhurbaşkanımızın iştiraki ile İstanbul Kadıköy Milli Eğitim Müdürlüğü’nün nezdinde bir Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettikleri gibi bugüne kadar Milli Eğitim’de bir milli tarz ve üslup oluşturamadık. Daha çok, hatta tamamen desek abartmış olmayız; hep Batı’yı taklit ettik. Başkalarının kendilerine özgü ölçüp biçip diktikleri elbiseyi, gömleği biz kendimize uyarlamaya çalıştık…Ama olmadı, tutturamadık, ölçüler uymadı, Sayın Cumhurbaşkanımızın tespit ve beyan ettiği gibi bu tarihî hata sonucu kaybolan nesilleri hep dizlerimizi döverek arkadan seyrettik.

Milletin imdadına İmam-Hatip okulları yetişti. Hiç düşünmek istemiyorum; başta zamanın Milli Eğitim Bakanı merhum Tevfik İleri ve Başbakanı merhum Adnan Menderes’in gayretleriyle, şayet İmam-Hatip okulları açılmasaydı halimiz nice olurdu? Ne olacak, Allah’tan ve Ahlak’tan bahsetmenin “Allahuekber-Allahuekber” demenin yasaklanıp, milletin ruh ve manasından, iman ve izanından soyutlanarak yeni nesiller yetiştirmek üzere yürürlüğe konulan programlar hedefine ulaşacak, ülke bu şekilde içten işgal edilerek, Batılılaşma adı altında yüce bir millet ruh kökünden koparılıp, ruhsuz ve manasız, başıboş bir şekilde mensubiyet duygusundan arındırılmış güdülmeye hazır ve hatta hevesli bir güruha kısacası, sürüye dönüştürülecekti… Ama Rabbim müsaade etmedi.. İla-i Kelimetu’l-lah’ı meslek edinmiş olan bu yüce Milleti Allah korudu ve merhum Tevfik İleri, Aydın Menderes ikilisi İngiliz’in oyununu bozdu ve Batının tuzağı boşa çıktı. Kısacası İmam Hatip Okulları, bu ülkenin ve bu Milletin aslına dönüşünün, özüyle bütünleşmesinin temel saik ve sebebi, ruh ve manadaki bağımsızlığının sembolüdür. Sayın Cumhurbaşkanımızın Malatya konuşması’nda ifade ettiği gibi bir İmam-Hatipli olarak ben de, hamurumun bu kazanda karılmasından, bu oluşumun içinde bulunmaktan ve milli ruhun yeniden dirilişinde etkin olan bu kadroda yer almış olmaktan dolayı gurur duyuyorum.

İnşallah yeni eğitim sistemi ile eğitimdeki tarzımızı kendimize özgü kılar ve artık başkalarını taklit etmekten kurtulur ve bundan böyle nesillerin kaybolmasının önünü alırız. Bu yolda başta Sayın Bakan olmak üzere bütün Milli Eğitim teşkilatına başarılar diliyorum.

İŞKODRA’DA DUYDUĞUM AKŞAM EZANI

        Yukarıda ifade ettiğim gibi geçtiğimiz hafta Çarşamba-Pazar günleri arası Yunus Emre Enstitüsü adına Arnavutluk’ta idim. Orası da bir başka eski diyar..Kök itibariyle merhum Şemseddin Sami’nin Mehmed Akif’in mensup olduğu diyar...Bosna-Hersek kadar değil! Bosna-Hersek daha Osmanlı… Mesela Saraybosna sanki küçük bir Bursa…Buna rağmen Tiran’da da eskinin izleri var…Mesela kendine özgü mimari yapısıyla Ethem Efendi Cami bir şaheser...İşkodra şehri daha bir Osmanlı mütekabisi…Mesela sokaklarında ezan sesini duymak mümkün… Mesela benim akşam ezanını duyduğum gibi, Yunus Emre Enstitüsü’nün faaliyetleri ile birlikte kaynaşmamız, birbirimizi kucaklamamız daha da artacak inşallah.

Özellikle sordum; “burada Türk dizilerinin seyredilme oranı ne” diye...Aldığım cevap ümitlendirdi beni...En çok Diriliş Ertuğrul ile Paitaht Abdülhamid’in seyredildiğini öğrendim… Demek ki, her ne kadar küllenmiş olsa da halkın ruh yapısı tamemen yok olup gitmemiş, ekranda ufak bir işaret, özündeki cevheri, içindeki ruhu, gönlündeki sevdayı depreştirecek bir aktivite ve yansıma görünce hemen kendine geliyor, geçmişini hatırlayarak karşılaşmış olduğu görsellerle hasretini gideriyor… Demekki dostlar, bizim eski diyarlarda ecdadınızın ruhu dirilmeye hazır bir şekilde hala yaşıyor. Öyleyse bizlere çok iş düşüyor. Boş oturmak yok, mutlaka bir şeyler yapmalıyız. En azından gidip oraları görmeli, büyük dedelerimizin izlerini orada aramalıyız.

ABD’NİN GÜVENİLMEZLİĞİ!

Hem şahıslar hem de devletler bakımından güvenilirlik çok önemli bir vasıftır. Şahsi hayatımızda her birimizin en çok özen gösterdiği husus vermiş olduğumuz sözü, taahhütlerimizi zamanında yerine getirmek ve böylece sözüne güvenilir bir şahsiyet olduğumuzu her zaman canlı ve diri tutmaktır. Elbetteki bu vasıf devletlerarası münasebetlerde daha da önem kazanmaktadır. Sen bütün dünyaya ağalık taslayan bir devlet olacaksın hem de stratejik ortağınla adam gibi masada oturup müzakere ettiğin ilkelerin aksine, stratejik ortağının kendi güvenliği ve toprak  bütünlüğü açısından düşman ilan ettiği bir çapulcu güruha külliyatlı miktarda silah sevkiyatında bulunacaksın…Bunu dostlukla, stratejik ortaklıkla izah etmek mümkün mü? Asla! Ne adamlığa ne insanlığa ne de ağalığa asla sığmaz. Bir zamanlar biz de bu dünyanın ağası idik…Ama namertlikle “tavşana kaç tazıya tut” diyerek değil, sözümüzün eri olarak, mertliği insan karakterinin tacı kılarak, zalime dur deyip, mazlumu elinden tutup kaldırarak…

Gerçi bu ilk değil! ABD’nin iki yüzlülüğü 6 ay önce Münbiç görüşmelerinde su yüzüne çıkmıştı. İki, hatta çok yüzlülük bunlarda temel karaktere dönüşmüş maşallah…Yapacak başka bir şey yok; bugüne kadar olduğu gibi bugün de kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. ABD, AB, İsrail ve bütün dünya şunu gayet iyi bilsin ki; Devletimizin bekası, milletimizin birlik ve beraberliği, vatanımızın bölünmez bütünlüğü için bu uğurda feda-i can dahil 7’den 70’e genç, ihtiyar demeden, bu millet ne gerekiyorsa onu yapmaya her zaman hazırdır.

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar.

Gündem o kadar yoğunki, hangi başlığı atacağıma karar veremedim


Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8