Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof.Dr.Celal ERBAY

Gözler ABD’de

14.11.2019 - 09:38:27

SEVGİLİ dostlar 13 Kasım itibariyle gerçekleşecek olan ikili zirveye iştirak etmek üzere Sayın Cumhurbaşkanımız 12 Kasım’da ABD’ye hareket ettiler. Fakat belli bir kesim, ABD Başkanı’nın daha önce Sayın Cumhurbaşkanımıza, diplomasinin belirlemiş olduğu teamül ve nezaket ilkelerine ters, ancak at hırsızı kovboylara yakışır bir üslupla yazmış olduğu mektubun varlığını esas alarak bu davete icabet edilmesine pek sıcak bakmadı.

Fakat şu hususu unutmamak gerek; muhataplar arasında yazılı beyanların karşılığı her zaman yazılı olmaz. Şayet o beyanın içeriği sizden yapmanız muhtemel olan bir davranışı terk etmenizi artı o doğrultudaki plan ve projenizi devreye sokmamanızı ihtiva ediyorsa sizin ona vereceğiniz en müessiz cevap, onun size aman “YAPMA” dediği şeyi, onların da beklemediği bir anda bütün dünyanın gözü önünde yapmanızdır. Bu, mektuba fiilen verilen bir cevaptır. Diplomaside cevaplar kavlen, tahriren (yazılı) veya fiilen olabilir. Sayın Cumhurbaşkanımız da o menfur mektuba Barış Pınarı Harekatıyla cevap vermek suretiyle aziz Milletimizin yüreğine su serpmiş ve o mektubu yazanları kuzu-kuzu ayağımıza getirtmiş ve bunun sonucu yapılan sözleşmeyle onları maşa olarak kullandıkları terörist eşkıyayı 120 saat içinde güney sınırımızdan 32 km daha güneye çekeceklerine dair söz verdirmişti.

Ama aradan neredeyse bir aya yakın zaman geçmesine rağmen her gün taciz atışları devam ediyor. Üstelik sorulduğunda eşkıyanın çekildiğini beyan etmiş ve sözlerinin doğruluğunu vermiş oldukları yazılı belgeyle desteklemişlerdi. Peki öyleyse madem çekildiler bu patlamalar, bu taciz atışları neyin nesi? İşte Sayın Erdoğan bunun hesabını sormaya gitti. Bir devletin itibarı, onuru vermiş olduğu sözde durmasıyla doğru orantılıdır. Hani bunlar büyük devletti? Peki bu küçük işleri kendilerine nasıl yakıştırıyorlar?

 

ONLARIN HESABI DAHA BAŞKA!

 

Sevgili dostlar onların hesabı çok derinlere dayanır. Sizinle dudakları uçuklatacak bir bilgiyi paylaşmak isterim; misyonerlik tarihinde itibarlı bir yeri olan Amerikalı Mr. Divayt 1895’te bir açıklama yapar ve bu doğrultuda kurmuş oldukları derneklerinin 65 yıldan bu yana Osmanlı-Türkiye Asyasında faaliyet gösterdiğini ifade eder. Mr. Divayt devamla, 1895 yılı itibariyle Anadolu topraklarında mesela Amasya, Ergani, Mardin, Hatay, Diyarbakır, Dersim, Van, Muş, Sivas, Bitlis, İstanbul’da lise seviyesinde tam 405 misyoner okullarının olduğunu ve bu okullarda 19.795 talebelerinin bulunduğunu söyler. Bu okulların en gelişmişi de İstanbul-Beşiktaş-Arnavutköy sırtlarındaki Robert Koleji idi.

1895’ten 65 yıl geriye doğru gidin, taa 1830’a varırsınız… Adamlar 1830’da başlamışlar tahribata ve bizi kendilerine dönüştürmeye… 1839 Tanzimat Fermanı’nda da, 1856 Islahat Fermanı’nda da hepsinde parmak izleri var… Biz iyi niyetle Kolej dedik, yabancı dille eğitim yapıyorlar dedik, evlatlarımızı onların okullarına gönderdik, bizim evlatlarımızın beynini yıkayarak yavrularımızı bize karşı doldurdular ve bu devleti ve bizi yıllarca bizim evlatlarımız vasıtasıyla bir bakıma onlar idare ettiler… Nitekim bir zamanların etkin Başbakanı Karaoğlan Robert Koleji mezunuydu. Erbakan misali şablonlarına uymayan fabrikasyon hatası, kaderin cilvesi doğrultusunda Rabbimin himayesiyle yetişenleri de, medyadaki silahşörleri vasıtasıyla alaya aldılar, espri konusu yaparak itibarsızlaştırıp onların söylemlerini ehemmiyetsiz kıldılar.

 

İMDADA SANDIK YETİŞTİ!

 

Bütün bunlardan sonra Türk milletinin imdadına sandık yetişti. Yine onların teşviki ve elbirliği ile 28 Şubat harekatıyla kademeli bir şekilde söndürüp yok etmek istedikleri İmam-Hatip okullarından mezun bir halk çocuğu sandıktan yetkiyi aldıktan sonra halkın iradesine yürekli bir şekilde sahip çıktı ve eskinin devamlılığı yolunda vesayet içerikli dahilî-haricî bütün serzeniş ve tavırlara dur diyerek milletini devletiyle kucaklaştırıp bütünleştirdi.

Fakat onlar durmadılar. “İktidar oldu ama, nasıl olsa muktedir olmaz” diyerek ellerinden geleni ardlarına koymadılar. 27 Nisan Muhtırası, 2008 Kapatma harekatı, birbirini takip etti…Ama Rabbim milletin iradesine sahip çıkan Millet’in Adamını himaye etmiş, Onun yalnız Allah’ın huzurunda eğilip başkalarının karşısında dik duruşunu muhafaza ettikçe bastığı yer sağlamlaşmış devlet-millet kaynaşması zirve yapmıştı. Bu kucaklaşma ve kaynaşma arttıkça, kökü mazide olan o yüce ruh yavaş yavaş uyanıp kendine gelmiş ve millet, devletin başına geçirilmek için dokunan çuvalların ve kurulan planların farkına varmakla hemen harekete geçilmişti.

İlk önce kendi silahımızı bizzat kendimizin üretmesi cihetine gidilmiş, üretilenler devreye girdikçe sonucun farklı tecelli ettiği müşahede edilmiş ve kurulan tuzaklar bir bir devre dışı kalmıştı. Fırat Kalkanı, Zeytindalı, Barış Pınarı derken güney sınırımız emniyete alınmıştı.

Edep dışı mektup yazanlar zoru  görünce bu sefer onlar, “aman dur” dediler, uşaklarımızı geri çekeceğiz diye söz verdiler… Ama her zamanki gibi sözlerini tutmadılar…İşte bu hengamede ABD zirvesi gündeme geldi ve Sayın Cumhurbaşkanımız maiyetiyle birlikte dün itibariyle ABD Türkiye Cumhuriyeti Washington Büyükelçiliğine ulaşmış oldu.

Kısacası ABD’nin hesabı çok derinlere dayanıyor. Sayın Recep Tayyip Erdoğan gerçek halk aydını yetiştiren İmam-Hatip okulu mezunu olmayıp da onların Kolejlerinden yetişmiş, öyle ve böyle kendi tezgahlarından geçmiş birisi olsaydı tutum ve davranışları hiç de böyle olmazdı. Ama bize bu milletin ruh yapısına sahip, milli ve manevi değerlerimizle bütünleşmiş, milli kültürümüzün ana kaynaklarına inebilen,  Yalnız Allah’ın huzurunda eğilen, gayrisinin karşısında dimdik ayakta  duran karakterli, sağlam iradeli şahsiyetler gerek…ABD  ve AB, Türk milletinin ruh köküne dayalı iradesine sahip çıkan bu yapı ve karakterdeki bir şahsiyetin devletimizin başında bulunmasını kendi çıkarları açısından hiç istemezler.

Dolayısıyla şimdilik onların tek hedefi Erdoğan’dır. Zira Erdoğan onların tezgâhından geçmemiş tamamen yerli ve milli bir tezgah olan  İmam-Hatip Okulu mezunu bir şahsiyettir. Bu böyle biline! Bu itibarla hiçbir Düzceli hemşehrim Düzce’de niçin 30 tane İmam-Hatip Ortaokulu ve Lisesi var demesin... Heyetimize başarılar diliyorum.

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar 
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Bize tehdit batıdan gelmiştir tarih boyunca Ruslar kısa vadeli tehdit oluşturmuyor en azından çıkar birliği var NATO ya gelince bence Altun da biliyor ki artık bu ittifak bitmiştir o yüzden yeni ittifaklar kurmalıyız
Fatih Kalaycı - 3.12.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%47,20

ABD veRusya ile yapılan mutakabatlar derhal iptal edilsin oporesyonlar başlasın Türk halkı Mehmetçiğin yanındadır
Galip Tok - 28.11.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%46,88

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8