Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
19.01.2020
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof.Dr.Celal ERBAY

Dünya, yeni Türkiye’nin varlığına bir kere daha şahit oldu

5.12.2019 - 08:35:04

Sevgili dostlar, geçtiğimiz Salı günü itibariyle NATO Zirvesi Londra’da gerçekleşti. Ülkemizi  yanındaki heyetle birlikte Sayın Cumhurbaşkanımız temsil etmişti. Kendilerini NATO’nun büyükleri olarak kabul eden “karakter cüceleri” tarihi şahsiyetiyle bütünleşip kendi göbeğini kesme yolunda bihayli mesafe alan Türkiye’yi hesaba çekmek için bu Zirve’yi fırsat bilmişlerdi.

Karın ağrılarının birkaç sebebi vardı; Bunlardan biri vatan bütünlüğümüzü tehlikeye sokacak şekilde İsrail dahil ABD ve AB’nin ince planları ile güneyimizde kurmak istedikleri devletin köküne şimdilik kibrit suyu dökülmüştü. Karın ağrılarının ikinci sebebi ise Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin  “Ben de varım” demesi ve bölgede yerini alıp sondaj işlemine bizzat başlamış olmasıydı.

Türkiye, NATO antlaşmasının 5. Maddesi doğrultusunda, güneyinden gelmesi muhtemel tehlikenin tamamen bertaraf edilmesinin alt yapısı mahiyetinde “PYD, YPG’nin terör örgütü PKK’nın uzantısı olduğuna” yönelik NATO’ya plan sunmuş ve fakat Türkiye’nin sunmuş olduğu bu plan reddedilmiş, böylece İttifak içinde başlayan tartışma giderek tırmanmıştı.

ONLARIN DA TEKLİFİ VARDI!

NATO içerisindeki Türkiye karşıtı blok Baltık ülkeleriyle ilgili onların güvenliğini muhkemleştirmeye, her ne kadar adı anılmasa da NATO’nun karşıtı ve tarihi rakibi olan Rusya tarafından onlara gelebilecek tehlikelere karşı onları korumaya yönelik plan teklifleri vardı.  Bu teklif karşısında Yeni Türkiye açıkça tavrını ortaya koymuştu. NATO’nun müttefiklik hukuku gereğince Türkiye’ye yöneltilen güney sınırlarımızdaki terör tehdidi başta olmak üzere  sınır güvenliğimizle ilgili endişelerimize yanıt verilmemesi ve bu doğrultuda PYD, YPG’nin terör örgütü PKK’nın uzantısı olduğu gerçeğinin NATO tarafından kabul edilmesi durumunda Türkiye, NATO’nun Baltık Planı’na blokaj uygulayacak ve VETO hakkını kullanacaktı.

Nitekim Yeni Türkiye dediğini yaptı ve YPG PYD’nin müttefikleri tarafından PKK’nın uzantısı terör örgütü olarak kabul edilmemesinin sonucu NATO’nun Baltık savunma planına blokaj koydu, veto hakkını kullandı. Ayrıca Fransa’nın başını çektiği Batı Bloku’nun, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki etkinliğine ve Barış Pınarı Harekatına yönelik bize karşı “yaptırım” uygulanması istek ve ısrarları vardı. ABD’nin itirazları nedeniyle Türkiye aleyhine NATO Konseyi’nde oluşan kabulleniş yayınlanmamış ve akim kalmıştı.

Nitekim Macron-Trump arasındaki ikili görüşmede, Macron’un asıl hedefinin NATO’yu kurtarmak değil, Türkiye düşmanlığı olduğu açıkça ortaya çıkmıştı. Kendisini hiç ilgilendirmediği halde Trump’a karşı Türkiye’nin Rusya’dan S-400 aldığını şikayet mahiyetinde ileri sürünce gereken cevabı almış ve Trump, “Obama döneminde ABD Patriot vermediği için Türkiye-Rusya’dan S-400 aldı” diyerek Türkiye’nin haklılığını ortaya koymuştu.

Kısaca Türkiye’nin dik duruşu zirveye damgasını vurmuş ve bütün dünya bir kere daha buna şahit olmuştu. Yeni Türkiye’nin şahsiyetine, dik duruşuna ve etkinliğine ister ABD olsun ister AB olsun kim olursa olsun, ister Ortadoğu ister Balkanlar, isterse Kafkaslar olsun neresi olursa olsun YENİ TÜRKİYE’yi hesaba katmadan kimse plan yapmaya kalkmasın, yaptığı plan elinde kalır.

İşte en son örneği; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın organizesiyle geçtiğimiz Salı günü Türkiye-İngiltere-Fransa-Almanya arasında Suriye konulu 4’lü zirve toplandı. Dörtlü zirve sonrası açıklamalarda bulunan Sayın Erdoğan tek cümle ile Yeni Türkiye’nin etkinliğini özetlediler “Zirve gayet iyi geçti.”

 

Son sözüm şudur: “Allah doğruların yanındadır

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8