Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Elif Tamer MARADİT

Dünyanın en basit lüksü- süs havuzlarında buz pateni yapmak

6.12.2019 - 08:43:01

Dünyada ekonomik olarak bir durgunluk söz konusu.  Birçok şehir, turizmi bir katma değer olarak kullanıyor ve turist çekiyor. Böylece hem bölge esnafının ticaretinde haraketlilik oluyor, hem de yerel halkın rutin hayatına bir renk geliyor. Dünyanın en mutlu insanları, şehir hayatında kaybolmayanlar, sosyal şehirde yaşayanlar… Türkiye’de sosyal şehir olarak değerlendirilebilecek şehir sayısı maalesef çok az.

Yapılan TÜİK araştırmalarına göre Ankara’da yaşayanların mutluluk yüzdesi %56, İstanbul’da yaşayanların mutluluk düzeyi %58. Yani her iki kişiden biri aslında yaşadığı şehirde sosyal olarak tatmin olamıyor.

Peki bunun sebepleri neler, sadece eğitim, sağlık hizmetlerindeki nitelik, devlet kurumlarındaki işleyişteki hız ve iyileştirmeler, yaşayan halkı mutlu etmeye yetmiyor mu? Yapılan viyadükler, üst geçitler, şehir hastaneleri insanların yaşam kalitesini artırırken neden mutluluğa yeterli etkiyi yaratmıyor.

Sebebi çok basit, insanlar sosyalleşmekte güçlük çekiyorlar. Ailece ya da arkadaşları ile dışarı çıktıklarında kendilerine hitap eden hem kaliteli vakit geçirebilecekleri bir aktivite ile hem fiziksel hem de ruhen meşgul olup mutlu olamıyorlar.

Geçtiğimiz hafta, öğrencilik hayatımı geçirdiğim Londra’daydım. Çok mutluydum çünkü kış geldiği için şehrin dört bir yanında buz pateni pistleri açılmıştı.

Bunun için kocaman alanlar ıslah edilmedi, büyük paralar da ödenmedi. Londra’daki bütün müzelerin bahçelerindeki ve parkların ortasında yer alan süs havuzları kış gelince donduruldu ve buz pateni yapmak için halka açıldı. Ve bu bu gün yapılmadı, yıllardır yapılıyor.  Londra’da 17.Yüzyıldan kalma bu gün sanat merkezi olarak kullanılan görkemli Somerset House’ın bahçesindeki havuz bu yıl buz pateni sahasının 20.yılını kutluyor.

Haftasonu tatilinde aileler çocukları ile geliyor, işten çıkan yetişkinler eve gitmeden önce en yakın parkta arkadaşları ile buluşuyor ve buz pateni yapıyor. Çocuklar mutlu, yetişkinler mutlu. Ve bunu sadece 11 Pound ödeyerek yapıyorlar. 11 Pound onların para biriminde 11 TL gibi düşünürsek gerçekten makul bir fiyat.

Ayrıca yurtdışından gelen turistler de kış sezonunda özellikle Somerset House gibi görkemli yerlerde buz pateni yapabilmek için bilet kovalıyor. Çünkü akşamları çok güzel bir ambiyansı var. Çıkışında Somerset House’ın kafe ve restaurantlarında yemek de yiyorlar. E daha ne olsun.

Öğrenci iken okuluma çok yakın olan bir parktaki buz pateni pistinde akşamları buz pateni yapardık. Haftasonları Victoria and Albert Müzesinde aylık değişen sergileri gezip çıkışta buz pateni yapıp sonra üşüyünce hemen yanında yer alan büfeden 1 fincan sıcak çorba alıp içerdik. Bir haftasonu için bundan güzel keyif var mı!

Hülya Maradit ile sohbet ederken gençliğinde Ankara’da Gençlik Parkındaki havuzu dondurduklarını ve kışın kendisi gibi buz pateni tutkunlarının orada buz pateni yaptıklarını anlatıyordu. Gerçekten çok şaşırdım. Çünkü ben üniversitede okurken şehrin en keyifli aktivitesinin yapıldığı Bahçelievler’de yer alan Belpa Buz Pateni pistini kapatmışlardı. Haliyle bundan 30 yıl önce Gençlik Parkındaki havuzu dondurup buz pateni yaptırıyor olmalarını hayal etmekte güçlük çekmiştim.

İşte dünyanın en basit lüksü, süz havuzlarında buz pateni yapmak. Bundan 30 yıl önce de yapılmış, hem de Türkiye’de. Şimdi de her yerde yapılabilir, Düzce’de, Ankara’da, Eskişehir’de, İstanbul’da.. Ve insanları mutlu edebilir hem de beklediğinizden çok daha fazla… Bir de etrafını şöyle bir ışıklandırdık mı, al sana harika bir turistik cazibe noktası, mutlu şehirler…

Sevgiler

 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8