Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Harun Can ŞERBETÇİ

Bu ihale belediyede kalır

2.01.2020 - 09:46:06

Düzce’de halk otobüslerin özelleştirme süresi içinde açılan ikinci ihalesi, 2019’un son Cuma günü de gerçekleşemedi.

Şartlar ağır geliyor. İstenen bir aracın ortalama maliyeti 350 bin lira. 136 araç, genel bir ortalama ile 50 milyon lira.  Var mı böyle baba yiğit bir şirket?  Zaten ortada böyle bir şirket yok. 130 bin liradan başlayan, 10 yıllık Belediyeye ödenecek para 60 bin liraya kadar indi amma nafile.

 

KABAK LASTİK, KAPLUMBAĞA SERVİS

Ne olacak şimdi? Beyaz renkli araçların süresi dolması nedeniyle, Bursa ve Kocaeli’nden kiralanan hurda otobüslerle hizmet veriliyor. Bu kiralık otobüslerin lastiklerinin yolu kavrayan dişleri bile sıfıra inmiş. Vatandaşa kış lastiği uygulanmasına rağmen, bu kiralık hurda araçlarda bırakın kış lastiğini, neredeyse yakında jantı ortaya çıkar. Bazılarının arka lastikleri bile yarılmış kestane gibiler. Lastikler şoför tabiriyle, kabak olmuş. Konutlarda rampa aşağı bir fren yapsa, içinde 80 kişi bulunan bu otobüslerin sonu ne olur? Bir sıkı kar yağsa, bir ayaz yapsa, birçoğu kalıcı konutlarda yolda kalır Âlim Allah. Allah muhafaza.

Alındıkları günden beri, önüne gelenin şoför yapıldığı, yıllarca bozuk yollarda hizmet verdiği, servisler de deneme tahtası olarak sözde bakım yapılması yüzünden cartlamış. Turkuaz renkli belediye otobüsleri zaten gideyim mi, gitmeyim mi diyor yollarda nağme yapmaya devam ediyor. Ne şanzıman kalmış, ne diferansiyel. Rampa yukarı giderken bile aniden duran, rölantiye düşen bir otobüs düşünün. Zaten birçoğu yollarda arıza yapıyor, yanma tehlikesi her an mümkün. Geçen gün bir yanıyordu, şoför uyanık davrandı da alev almadan söndürüldü. Bu otobüslere bir de talip olanlar varmış. Bu otobüsleri hurdacı alır belki.   

 

DAYAN DÜZCE HALKI DAYAN

Zarar ediyoruz diye günün büyük bölümünde saat başı çalışan bu döküntü otobüslerle halkın çilesi nereye kadar? Şoförünün yarım maaşının verildiği, mesailerinin ödenmediği bu otobüslerle nereye kadar?

Bu büyük maddi, külfet altına girecek bir şirket daha Düzce’ye gelmedi, geleceği de bundan böyle çıkmaz gibi görünüyor. Bir otobüse 400 bin lira para yatıracaksın, ya da borç taahhüdüne gireceksin, yüzde 3.5 pay dolum firmasına, yüzde 3.5 ise Belediyeye pay vereceksin. Şoför maaşları, SGK primleri, aracın yakıtı, ücretsiz kartlar. Sonra? Para kazanacaksın. Zarar eder de, gidersen şartname gereği, otobüs belediyeye kalacak. Oh ne ala memleket. Var mıdır, çıkarmadır böyle hizmet aşkı olan bir şirket? Çıkarsa da adama enayi derler.

Hayal kurmak, kâğıt üzerinde hesap yapmak, başkasının parasıyla Belediyeye kazanç elde etmeyi düşünerek hizmet yapmak istemek, sadece ve sadece hayalperestlerin işidir. Kılavuzu bilmiş olanın, hayal dünyası da geniş olur. İşte tam Düzce Belediyesi’nde işler böyle yürüyor. Bu kafa nereye kadar bilinmez.

VARSA BİZE DE YOLLASINLAR

Otobüs işiyle uğraşan Düzcelilerle konuşuyorum, bu ihale işini. Bu otobüsçüler şöyle bir yorum yapıyor. Bunu yazayım dedim: Böyle şartlarda bir enayi varsa bize de yolla. Bir başka bir değişle; üzümlü kek, yanında çay mı istersin, kahve mi?

 

GELMEYEN OTÜBÜSLERE YENİ DURAK

Şimdilerde Düzce Belediyesi’nin hayalini süsleyen, beyaz-mavi renkli, sıfır kilometre, şöyle konforlu, böyle modern olacak otobüslere Belediye kapalı durak imal ediyormuş. Ben olsam içinde güneş enerjili ısıtıcı, gazete-kitap, birer de yastık koyardım. Saat başı gelen otobüsler gelene kadar, gelmesi ise bir dahaki bahara kalan yeni otobüsleri beklerken, vatandaş rahat eder böylece. Yani fol yok, yumurta yok misalidir bizim işlerimiz.

Son olarak bu duruma yorum yapan otobüsçülerin sözünü de yazarak bu konuya şimdilik bir virgül atayım: Bu ihale, eninde sonunda Belediyeye kalır.

Hoşçakalın. 2020’de tüm Düzcelilere Allah’tan sağlıklı, kazasız, belasız günler dilerim. Ayrıca da vatandaşa sabırlar, hayal dünyasındakilere de pembe günler dilerim. 
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
düzcede bakanlık yapmış faruk özlü belediye başkını olduda ne degişti soruyorum sayın şerbetçi sizde sorun düzce kamuoyu bilsin düzcede fuar alanımı yapıldı düzcede kongre merkezimi yapıldı düzcede bişiklet yollarımı kazandırıldı düzce trafik park sorunumu bitti düzcespora büyük bir stadyummu yapıldı düzce kardüze kayak merkezimi yapıldı efteni tabiat merkezimi yapıldı olimpiyat hazırlık merkezimi yapıldı kurugöle futbol takımları kamp merkezimi yapıldı melen park asar parkmı yapıldı konualap cazibe merkezimi oldu çevre yollarımı yapıldı say say bitmiyor düzce nereye gidiyor yeni yılda sorun soruları yetkililer ne diyor ögrensin sayın şerbetçi sayın özlüye sayın valiye siyasilere muhalefete hela nasıl cevap vrecekler yazın bir tarafa alt alta sıralayın sorunlarım kim nediyecek nezaman tarih verecek bilelim yapılacak yapılmaycak mı düzce halkı bilsin kamuoyu bilgilensin teşekkürler şerbetçi
kamil günay - 2.01.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,66

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8