Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Ömer SOYER

Türkiye’nin yerli-milli otomobili

10.01.2020 - 09:17:06

27 ARALIK 2019 tarihinde tanıtımı yapılan ve 2022 yılı sonlarında piyasada olacağı belirtilen yerli Sedan ve Suv model binek araçların, bugün mevcut olan Dizel ve Benzinli araçlara oranla farklılıkları ve avantajları neler olacağı konularını siz değerli okuyucularımla paylaşmanın faydalı olacağına inanmaktayım.

Öncelikle Türkiye’nin kendi ürettiği yerli aracın yollarda olması son derece önemli ve gurur vericidir. Güçlü Devlet olabilmenin en önemli unsuru yerli proje ve yerli üretimlerdir.

Türkiye son on yıl içerisinde her dalda üretim girmiş ve çok hızlı yol almıştır. Hele, hele silah sanayii Türkiye’mizin bekası için gurur vericidir. Yeterlimi? Değil.. Devamının olması gerek.

Elektrikli araçların dizel ve benzinli araçlara göre fiyatları yüksek olsa da, elektrikli araç bataryalarının bedeli ve ömrü uzun olmasının yanı sıra motor arızalarının, motor değişim ve bakım maliyet bedellerinin ne kadar olacağı şimdilik bilinmese de, diğer yakıtlı araçlara göre daha ekonomik maliyet gerektireceği muhakkaktır.

Diğer yandan, elektrikli araçlarda kullanıcı varken kalkış anında toparlama, beygir gücü ile 5 kişi bindiğinde toparlama gücü nasıl olacağı şimdilik bilinmezken, aynı zamanda araçta yedek batarya gibi bir tedbir yoksa insanlar dağ yolunda, yaylada enerjisi bittiğinde ne yapması gerektiği düşünülmesi gerekmektedir.

İçten yanmalı dizel ve benzinli araçlarda daha farklı sisteme sahip araçların taşıma potansiyeline göre motor hacmi, beygir güçleri ayarlanmış ve tonaja göre tahsis edilmiştir. İçten yanmalı dört zamanlı araç motorlarındaki aktarma organları “Debriyaj seti, şanzıman ve diferansiyelden” oluşmaktadır. Aktarma organları motor gücüne göre dişli sayıları hesaplanmış ve dengelenmiştir. İçten yanmalı araçlarda piston ateşleme noktasına geldiğinde 500°C. Isıya ulaşır. Ejektörlerin silindire yakıt püskürtmesi sonucu meydana gelen patlama ile motor çalışma konumuna geçmiş olmaktadır. Bir misal vermek gerekirse elektrikli motosiklete yakıt yanmalı motosikletin kıyasladığımızda ölçülerin aynı olmadığını, yakıt sistemlilerin daha çok güçlü olduğunu hepimiz anlarız.

İnşallah elektrikli araçlar bu veriler üzerinde hesaplama yapılarak üretilir ve inşallah yerli aracımız Türkiye için bir kazanç olur.

Saygılarımla.. 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8