Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Fatma Çetin

İcra daireleri tebliğe başladı

13.02.2020 - 09:33:43

TİCARİ hayata yeni bir e-uygulama daha uygulamaya girdi bile.

UETS, yani Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi her türlü ticari, hukuki yazışmaların ve belgelerin paylaşıldığı, alıcısı ve göndericisinin kim olduğu kesin olarak tespit edilen, içeriğinin kesinlikle değişmemesini ve içeriğin yasal geçerli ve güvenli delil haline getirildiği bir sistemdir.

06.12.2018 tarihli 30617 sayılı resmi gazetede yayınlanan değişiklikler ile 7201 sayılı bu sisteme 31.12.2019 tarih itibari ile tüm tacirlerin mail adreslerini, Kep adresini, cep telefonlarını tanımlanmış ve sistemi aktif hale getirmiş olmalı idiler.

Bu UETS tebligat sistemi PTT A.Ş. tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. UETS adres sahiplerine gelen tebligat gönderileri için alıcılara bildirim için vermiş olduğu mail adresine bilgilendirme maili veya tercihine göre SMS üzerinden bilgilendirme mesajı gönderilecek.

Tebligat alıcı adresine teslim edilmesinden itibaren, alıcı tarafından açılmamış olsa dahi beşinci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılacaktır. Bu durumda dikkatten kaçan bir tebligatın sıkıntılar yaşatacağı bellidir.

Çağımızın gereği gibi olan dijitalleşmenin e-dönüşümün devamı gibi duruyor, ama kafalar karışık. Kayıt olan tamam da ya kayıt olmayanların durumu nedir?

UETS sistemine kayıt olan için ne faydası var ki?

UETS Sistemine kayıt olanlar bu sistem üzerinden yapılan tebligat, hem gönderen hem de alıcısı taraf için resmi iş ve işlemlerde kullanılacak davalık konularda da delil niteliğinde güvenilir belge olarak dikkate alınacaktır. Bu sistem üzerinden cari hesaplarını, borç alacaklarını göndererek alacaklarının itiraz olmaz ise kesinleştirebileceği ve icra işlemine konu edebileceği kanaatindeyim. Kamu kurumları her türlü tebliğini bu sistem üzerinden yapmaya başlamıştır. İcra Mahkemeleri icra tebligatlarını tüzel kişilere bu sistem üzerinden gönderdi bile bu tarz tebliğlere itiraz sürelerini kaçırmamak adına şayet kaydını aktifleştirmeyen tüzel kişiler var ise bir ana önce UETS sistemini aktifleştirmelidir.

Sözün kısası UETS sistemine kaydolmayanın cezası nedir açık ve net tebliğ yapılmış sayılarak tüm itiraz haklarımızdan mahrum kalmaktan büyük cezamı olabilir ki?

Saygılarımla…

 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8