Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
H. Agah ALTAY

Göller Bolu’nun olsun, şelâleler bizim...

11.03.2020 - 09:20:12

TABİATIN kalbi Bolu’nun gölleri ülke ve dünya çapında nam saldı belki ama bizim şelâlelerin gürüldeyen sesini de yabana atmamak gerek.

Hafta sonu plansız, programsız önce Akçakoca’da ardından Düzce’nin eşsiz güzellikteki şelâlelerinde aldık soluğu.

İnanılmaz huzur veren, dinlendirici ve bir o kadar da görsellik sunan Düzce’mizin doğal güzelliklerine hayran olmamak elde değil.

Hafta sonu esintilerimizin ilk durağı Aydınpınar Şelâlesiydi. Bölgemize henüz birkaç yıl önce turizme kazandırılan şelâle, doğa yürüyüş parkuru ve yaklaşık 7-8 metreden dökülen görüntüsüyle Düzce’mizin şelâle turizmine önemli katkı sağlıyor. Girişler sivil için 4,5, araçlara ise 13,5 TL.

Efteni Gölü ise subasar alanı ve canlı popülasyonuyla doğanın bize sunduğu lütuflardan biri... Hele bir de Toptepe’den manzarasına bakıldığında gölün güzelliğini ancak o zaman anlıyorsunuz.

Bazı mekânlar vardır defalarca gitseniz bile her seferinde ayrı bir heyecan duyarsınız. İşte benim için de Güzeldere Şelâlesi böyle bir yer.

Ne zaman gitsem çevresi daha bir düzenli ve ziyaretçilerine geniş imkânlar sunan bir Güzeldere mesire alanı buluyorum karşımda.

Bölgedeki ağaçlar henüz yapraklarını göstermese de Güzeldere mesire alanının çimleri binbir yeşil tonuyla müthiş görsellik sunuyor.

Çevresindeki restoranı ve bungalov stili yapılarıyla konaklama imkânı da bulabilirsiniz. Kahvaltı dâhil çift kişi için bir gece konaklamak 400 TL. Tabiat Parkına girişler ise yine siviller için 4,5, araçlar için 13,5 TL.

Güzeldere Şelâlesi Türkiye’nin 135 metre uzunluğuyla en büyük şelâlelerinden... Muazzam görüntüsüyle özellikle kış döneminde debisi daha yüksek akıyor ve gürüldeyen sesiyle büyüklüğünü vurguluyor adeta.

Hafta sonları kalabalık olmasıyla neredeyse yer bulunmayan şelâle alanı haftaiçi oldukça sakin. Bunun için haftaiçi müsait olup kaçamak yapmak isteyenler için bölge birebir.

Bolu’nun göllerini kıskanıyoruz elbette ama Düzce’nin yayla ve şelâlelerini de es geçemeyiz.   

Çünkü insan huzurun her çeşidini arıyor bazen. Gölün sessizliğini de, şelâlenin şırıltısını da...

 

Ceneviz Kalesi gün sayıyor

AKÇAKOCA’da Ceneviz Kalesi’nin restorasyonu sürüyor. Kalenin şu anki görüntüsü eskisinden katbekat güzel. Zira eskisinde ana burcun sadece yarım kare şeklinde yıkıntı taşları yer alırken, şimdilerde yıkıntılar onarılıp henüz tamamlanmasa da kale hüviyetini kazanmış. Üstelik kalenin avlusundaki surlar ise yeni taş malzemelerle yine aslına uygun olarak genişletilmiş.

Kalenin restorasyon güvenliğini bir kişi sağlıyor ama yetersiz. Alanda yeteri kadar uyarı levhaları yok. Bir de kale sahasına kolayca girebilmek mümkün. Bazı bölgelerde tel örgüler yetersiz kalıyor ve ister istemez meraklı ziyaretçiler yasak sahaya girebiliyor.

Ama bunlar işin aslında pek sorun olmayan boyutu. Çünkü Ceneviz Kalesi çok yakında turizme kazandırılıp Akçakoca’nın ve bölgenin cazibesini arttıracaktır.

   

     

 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8