Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof.Dr.Celal ERBAY

Ve nihayet sokağa çıkma yasağı

26.03.2020 - 10:53:06

SEVGİLİ dostlar, gözle görülmeyen bir virüsün, bütün bir dünyayı dize getirdiğine hep birlikte şahit olduk. Hem de yaşlı-genç demeden, zengin-fakir ayrımı yapmadan hatta makam, titir ve otorite farkı gözetmeden önüne kattığı herkesi korku delhizine doğru nasıl sürüklediğini hep birlikte seyrediyoruz.

Yine insan oğlunun aczine bütün dünya ile birlikte ''şahit olduk'' desek mubalağa etmiş olmayız. Dünyanın debdebesi aklımızı başımızdan almış, sokak, medya, iletişim ağları, uluslararası organizeler ve onların yerli işbirlikçileri, aynı çatının altında, aynı ana-babanın gözaydınlığı evlatları olarak, aynı masalları dinleye dinleye, aynı hedefleri özümseye özümseye, birlikte büyüdüğümüz kardeşimizle bile bizi bir yarışın içine sokmuş, diğergamlık duygularımızı köreltmiş, egomuzu ise alabildiğine kabartmıştı.

Materyalist anlayışın Liberal dünya ile anlaşıp ''Değerler''i, ''Çıkar''a dönüştürme yolundaki mutabakatı sonrası insanlık büsbütün ivme kaybetmiş, neredeyse iflas noktasına gelmişti. İşte bu noktada insanlığın ve Aşkın Değerler'in sahibinden insanlığa bir uyarının gelmesi daha fazla gecikmemeliydi. Zira Değerler'in bir şekilde güncellenmesi insanlığın kendi yörüngesindeki seyrinin devamlılığı için kaçınılmazdı.

 

VİRÜS EŞİTLEDİ BİZLERİ!

 

Corona Virüsü sınıf tanımadı, rütbeli rütbesiz demedi, zengin fakir ayrımı yapmadı.Bizde pek olmadı ama, dünyada bazı aç gözlü şımarıklar hiç doymayacaklarını sandılar ve neredeyse AVM'lerin raflarını boşalttılar... İmkanlarıyla hastalığın önüne geçeceklerini sandılar...Bu arada musibetin vukuundaki hikmeti unuttular, hiç düşünmediler ki, virüsün asıl geliş nedeni  insanlığın temelini oluşturan Değerler'in güncellenmesiydi.

Nitekim onların bekledikleri olmadı, her seferinde dertlerine deva bulabildikleri gibi mevcut  zenginlikleriyle de bu hastalığa engel olabileceklerini sandılar...Ama olmadı! İlahi adalet tecelli etti ve virüs varlık farkı gözetmeden hepimizi yoklukta eşitleyip, fakirin ana sermayesi olan su-sabun ve kolonyaya bizleri mahkum etti.

 

DÜNYA NİÇİN BU KADAR KORKTU!

 

Daha düne kadar her gün dünyada yaklaşık 22-23 bin kişi açlıktan, sıtmadan ölüyordu.Yine başta Afrika olmak üzere, doktorsuzluktan veya ilaç yokluğundan binlerce  insan ölüyor ama kimsenin kılı kıpırdamıyordu.Çünkü sıtma, varlık ve sınıf ayrımı yapıyor, yoksul ve zavallı olanları alıp götürüyor, diğerlerine dokunamıyordu.  

Şimdi ise Corona virüs sınıf ve varlık ayrımı yapmıyor, önüne çıkanın ne makamına ne de ekonomik durumuna bakmadan sorgusuz sualsiz alıp götürüyor onu. Ne para, ne servet, ne makam, ne şan ne şöhret hiçbiri işe yaramıyor...

Peki, işe yarayan ne? Su ve sabun... Tek çıkar yol; günde en az beş kere HUZURA çıkacak şekilde bol su ve sabunla el-yüz temizliği...

İşte bütün dünya bunun için korkuyor!

 

YOKSA HAYVANLAR İNSAN'DAN ÖÇ MÜ ALIYOR

 

Akla gelmiyor değil; kuş gribi, domuz gribi,  Pangolin gribi derken, yoksa hayvanlar alemi, biz insanlardan öç mü alıyor?Bildiğiniz gibi Corona virüsünün ilk kaynağının pangolin denilen, pullu memeliler sınıfına mensup memeli bir hayvanın olabileceği Çinli ilim adamları tarafından ifade edilmişti.Buna dayalı olarak da Corona'nın diğer bir adı ''Pangolin Gribi''...

Bu hayvan Çin ve Uzak Doğu'da bol bulunmakla birlikte, her ne kadar avlaması ve ticareti yasaksa da yılanı, çıyanı, köpeği, çakalı yiyen Çinliler maalesef Pangolin'i de yiyorlar...Özleri bilir, bir buçuk milyarlık toplumu rastladıkları her hayvanı kesip yiyorlar diye kınayacak halimiz yok.Ama bunların kesip yemedikleri hayvan türü de yok sanki...

Bir de Çin, kürkleri için dünyada hayvanların en çok katledildiği bir ülke... Bu durum karşısında insanın içinden geçmiyor değil; ''Nedir bu zavallı hayvanların Çinlilerden çektikleri'' diye.

Bütün bunlardan sonra Corona virüsünün Çin'de baş gösterip 5000 kişinin hayatına mal olduktan sonra  oradan bütün dünyaya yayılmış olması tesadüfen değil, ilahi adaletin gereği olmalıydı.

Kalın sağlıcakla, sevgili dostlar... 
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
sokakda yürüyerek sigara içme ve sokağa tükürene,çekirdek kabuğu atana,izmarit atana, cips gibi paket atanlara yasaklar ve cezalar gelmeli...
halk - 1.04.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Arkadaşlar, korona dünyanın en zayıf virüsüdür. Hemen sabuna dokun yok olur. Fakat arsız ve çok hızlı yayılır. Zayıf bedenleri devirir. Burada şu hadisi hatırlamak gerekir: ‘’ güçlü müslüman, güçsüz müslümandan hayırlıdır’’ bedensel olarak alkol, çok uyumak, tembellik bu virüsün en sevdiği zayıflıktır.
Bülent Taçkıran - 28.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,15

Virüsün çıktığı ilk günden beri söylenenleri harfiyle uyguluyoruz evden dışarı çıkmıyoruz iş dışında ve ev için de bile sosyal mesafeyi koruyoruz zira dışarı çıktığım için temaslılarla temas etmiş olabilirim endişesiyle çocuğumla bile mesafeliyim...Dün çok iyimser bi hava da açıklama yapınca sayın bakanlarımız milletçe bi rahatladık hatta o kadar ki yaşadığım şehrin sokaklarını hastalık döneminden bu yana ilk defa bu kadar kalabalık gözlemledim..Bugün ki sonuçları görene kadar çok umutluydum ama bugün görüyorum ki biz de çok büyük bi risk altındayız...Takdir tabi ki sayın büyüklerin ama durum böyleyken daha fazla yayılmadan sokağa çıkma yasağı gelmeli bi süre bence nacizane fikrim...
Diyarbakırlı Hasan - 28.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,43

Sokağa bakıyorum bazen hiç işi önemsemeyenler var. Ha gayret bir az daha rahat rahat park bahçe ,sokak gezin bakalım. Sıra size gelince veya yoğun bakım hastası 25 binin üzerine çıkınca ne yapacaksınız. Türkiye kapasitesini aşınca Allah korusun İtalya gibi koridorlarda depolarda düz yatakta yatarsınız. NE BU RAHATLIK ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL. Hastalık geometri dizi şeklinde çoğalıyor. Bırakın bu bana bir şey olmaz havalarını ,akıllı olun. Biraz hasta insan vakalarını seyredin de ibret alın.
Galatasaraylı Ahmet - 28.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,52

Yasak acilen gelmeli bir şekilde idare ederiz ama giden sağlık geri zor gelir. Şöyle bir gerçek de var: Günde 100 küsür kişi sırf solunum hastalıkları sebebiyle öldü, ülkemizde geçtiğimiz yıllarda. İnanmayan Tuik sitesinden kontrol etsin. 50bin küsür solunum hastalıkları sebebiyle ölen(2018). Şimdi ise bu hastalıklar sebebiyle ölmesi muhtemel kişiler, eğer virüs kaptıysa coronadan öldü diye sayılıyor. Yani zatürreden ölen günlük 30 kişi var diyelim, bunların 10'u virüs kapsa zatürre değil coronadan öldü denilecek.
Osman Mete Kardelen - 28.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,52

Kisisel olarak tedbir uygulamaya azami özen gosteriyor ve dikkat ediyorum fakat çevre faktörleri ve isyerindeki kimi zorunlu uygulamalar ile tedbirsizlikler ve vurdumduymazliklar yuzunden kisisel tedbirlerimin ne kadar yeterli olacagi sorusu gundeme geliyor! Acaba kimileri bunlari bilincli bir sekilde sureci sabotaj amacli mi yapiyordur ; sizce ?!!
Galip Tok - 28.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,52

Test sayısı bşr günde 5000 lerden 7000 lere yeni vaka sayısı 1000 küsür yani test yapılan iki kişiden birinde test pozitif çıkyor. Bu da hekimlerin test uygulanacak kişileri ne kadar ciddi bir hassasiyetle seçtiklerini gösteriyor.
Samimi kardeş - 28.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Türkiyede 2018 yılında 426 bin kişi vefat etmiş, yani her gün ortalama 1168 kişi vefat ediyor ülkemizde, diyeceğim oki, tek nefesimize hükmedemediğimiz bu dünyada panik yapmayada gerek yok, yetkililerin uyarılarına riayet edelim, sabırlı olalım, dünyanın çivisı çıkıyodu bi musibet gelecekti elbet, bekleyip göreceğiz kimin payına ne düşecek, sular yükselince balıklar karıncaları yer, sular çekilincede karıncalar balıklari yermiş, suların azalıp çoğalacağını, yağışlımı kurakmı olacağınıda yüce Allah bilir, müslümanlara ve mazlumlara methamet et Allahım.
Zeydan Çapanoğlu - 28.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Dunya genelinde Guney Kore, Turkiye, Singapur vs. Bunlar en iyi onlemleri alanlar. Almanya da FFP3 maske bile bulunmuyor acil kliniklerde. Hayrani oldugun Usa da muhafaza onlugu bulunmuyor. Bak bakalim vatandas olarak ne kadar onlem aldikta devletten bekliyoruz herseyi. Bilip bilmeden yorum yapmayalim.
Haydar İrfancı - 28.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,43

İki konuya dikkatler artırılmalı. 1. Artan şekilde sağlık çalışanları ya virüse yakalanıyor ya da aşırı stres nedeniyle bağışıklık sistemleri çöktüğü için başka hastlaıklara yakalanıyorlar 2. Şehirlerden köylere bir akın var. Köylere gidenler için muhtarlar sert tedbirler almalı. Ayrıca alışverişte az temas algoritması geliştirilmeli. Kurallar belirlenmeli, ilan edilmeli. Vaka sayısından beklenenden çok artış olursa 21 günlük çok sert tedbirler kaçınılmaz hale gelir.
Ali Hayati - 27.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Son zamanda gördüğüm en adaletli uygulama. İnsanları öyle bir hizaya soktu ki. Zengin fakir demiyor herkese Yusuf Yusuf dedirtiyor. Mazlumun dilekçesi işleme koyuldu. Sıkıntısı olanlar düşünsün. Ben rahatım. Hocam sizde rahat olun. Mevla güzel eyler inşallah. Musibetten ders almazsak daha büyüğü bizi bulur. İyi düşünelim iyi olalım. Allah a emanet olunuz.
Hasan Kudal - 27.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Coronavirus konusu dikkat, bilgi, hassasiyet ve yorum kabiliyeti isteyen bir konu. Celal Hocamda bunlarin hepsi var. Fakat halkimizda var mi? Dünyaya baktigimiz zaman iyi puan aliriz. Fakat viruse bbaktigimizda cok eksikliklerimiz var. Basta fedakartip adamlarimiza, devlet gorevlilerimize ve faydali bilgi verenlere cok daha fazla kulak verir ve kuralları uygularsak bu musibetten en az zararla kurtulan millet payesini alabiliriz. Böyle olması için dua ediyorum. Selamlar. Hayrettin ŞALLI
Hayrettin ŞALLI - 27.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,00

Valla kimse takmiyor devletimiz halka bırakıyor hala daha evden cikmayin deniyor kimse takmiyor neden bukadar rahat birakiyor ben anlamış değilim hepimizin psikolojisi bozuldu artik kati önlemler alınsın.
Pelin Ay - 27.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

kısıtlamalar biraz daha arttırılabilir.şehirler arası otobüs yolcu sayısına getirilen kısıtlama şehir içi otobüs ulaşımınada getirilebilir.semt pazarları geçici olarak haftada bir gün yerine iki güne çıkarılabilir..
Ziya Ergüç - 27.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Devlet elinden geleni yapıyorda. Allah aşkına insanlarımız sorumsuzluk ve cahillik yapmasın. Her şeyden önce tedbir ve sonra dua edelim. Lütfen devletimizi bu günlerde zor durumda bırakmayın.
Berk Ata Çörekçi - 27.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Sayin devlet yetkililerimiz, lütfen 2 hafta soka cikma yasagi getirin calisan fabrikalar calisan insat sirketleri maden ocaklari yuzlerce binlerce kisi yan yana calisan isletmler var kronik rahatsizliklari olan insanlar var oyuzden kesin radikal kararlar almaliyiz vurisin yayilmasini durdurmaliyiz benim anladigim bu vuris soka indi ve yayiliyor sayin bakanim siz isinizi cok iyi yapmaya calisiyorsunuz temponuz yuzunuden belli yorgunlugunuz ALLAH yar ve yardimciniz olsun hakkinizi hellal edin sayin bakanim ve tum saglik calisanlari polisler jandarma askerimiz sizlerde hakkinizi helal edin bizler icin gecenizi gunduze katiyorsunuz tesekur ediyorum ALLAH var gam yok
Şahin Mert Kara - 27.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

şu an havaların soguk, bilhassa istanbul gibi büyük sehirler icin bir nimet. Hem dışarı çıkma oranını azaltiyor hem de evde kalanlari bunaltmiyor.Yani sicaktan bunaltma olmasa bile 20 25 derece olunca psikolojik olarak insanin disari cikma hissi olusuyor. hava güneşli bulutsuz olunca insanda bir rehavet oluşuyor ki bu da tedbirsizlige,gaflete sebep oluyor. aynı dünyanın sefaheti nasil ahireti unutturuyor,gaflete atıyor,ölüm ahireti hatirlatiyor. Güneşli havalar da sanki hastalık yokmuş gibi bir geçiçi mutluluk,gaflet sebebi olarak rahatliga itiyor. tedbirli dikkatli olmalıyız bu da bir imtihan.Hikmetli davranmakla da imtihan olunacagiz
Kuralcı Ahmet - 27.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Sayın Devlet Büyüklerimiz. Birçok insan sokaklarda maske takmadan geziyor. Bir de hafta sonu hava sıcak olursa bu insanları evlerinde tutamazsınız. Allah korusun durum daha vahim olabilir. Acilen daha sert önlemler alınmalı. Lütfen daha fazla süre kaybı olmasın. Önümüzde birçok ülke örneği var. Bu virüs ülkemizde ne kadar çok durursa o kadar ağır hasarlar bırakır.
Cahit İribalık - 27.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Hiçbirşey olmayacak.herkes gibi toprağın altına girecez.bunu sadece para kazanmak,hep daha çok daha çok deyip çalışanının hakkını çalan, devlete vergi vermemek için 1001 türlü dala vera çeviren düşünsün.hesaplarınızdaki, evinizdeki kasalardaki o paralar, altınlar, mücevherler de sizi kurtaramaz.yiyemeden toprağın dibine girecekler.girsinlerde zaten.fakirin zaten yok.
Fikret Sayman - 27.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

dogal bir viruse benzemiyor. labaratuvar uretimi olabilir. belki de wuhan'daki labaratuvarda test amacli uretildi ve disari sizdi. belki de biyolojik savas amaciyla uretildi... insallah gercekler hayirlisiyla ortaya cikar.
Bilge Berkay - 27.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,72

​65 yaş üstü kişilere sokağa çıkma yasağı var fakat benim dedem evde iken ben işe gidip korona olursam bir genç olarak eve gelince dedeme bulaştırabilirim.
Bayhan Kırkıncı - 27.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Hocam boyle giderse mazallah bu sayı dahada çoğalacak. Kesinlikle biran önce sokağa çıkma yasağı getirilmeli.
Ufuk Tezcan - 26.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

diğer günlere göre bugün vaka sayısı bayağı yükselmiş kesinlikle sokağa çıkma yasağı gelecek bu pazartesi günü
Numan Sezer - 26.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%47,83

diğer günlere göre bugün vaka sayısı bayağı yükselmiş kesinlikle sokağa çıkma yasağı gelecek bu pazartesi günü
Numan Sezer - 26.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Hocam valla milletin bir kısmı olayın ciddiyetinde değil herkes dısarda tamam 65 yaş üstü evde de geri kalan herkes günlük hayatına devam ediyor kimse lüksünden taviz vermiyor işin açığı milletimizin bu kadar rahat oluşu korkutuyor tamam ölüm allahtan amenna tedbir bizim elimiz de abilerim ablalarım
Faysal Erdi - 26.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

sayın devlet büyüklerimiz çok geç olmadan daha sert önlemler alın yoksa bizim halkın bu sallamaz tavırları yüzünden italyayıda ispanyayıda gececez perşembenin gelişi çarşambadan belli
Hamza Ertuğrul - 26.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Valla kimse takmiyor malesef bu iş halka bırakılıyor hala daha evden cikmayin deniyor kimse takmiyor neden bukadar rahat birakilıyor ben anlamış değilim hepimizin psikolojisi bozuldu artik kati önlemler alınsın.
Serdar Kara - 26.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,61

Sayın Devlet Büyüklerimiz. Birçok insan sokaklarda maske takmadan geziyor. Bir de hafta sonu hava sıcak olursa bu insanları evlerinde tutamazsınız. Allah korusun durum daha vahim olabilir. Acilen daha sert önlemler alınmalı. Lütfen daha fazla süre kaybı olmasın. Önümüzde birçok ülke örneği var. Bu virüs ülkemizde ne kadar çok durursa o kadar ağır hasarlar bırakır.
Serdar Kara - 26.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8