Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

Kendinize saygınız yoksa başkasına da olmaz

24.06.2020 - 17:00:03

MART ayında hortlayan koronavirüs hastalığı dünyayı felç etti. Tüm devletler imkanları ölçüsünde mücadele verdiler ve vermeye devam ediyorlar.

Bu hastalık çocuk, genç, yaşlı dinlemedi. Yakaladığını aldı götürdü, kimileri bu hastalıktan kurtulurken kimileri hayatını kaybetti.

Virüs hastalığı görülmeyen, nerede olduğu bilinmeyen, sizi nereden vuracağı belli olmayan lanet bir düşman…

Bazı devletler olayı ciddiye almazken, Türk Cumhuriyeti kadar halkını düşünen, halkını koruyan, halkına sahip çıkan bir devlet olmadı.

Ne var ki, tüm tedbirlere rağmen insanoğlu nankör çıktı. Kendini bir şey zanneden, topluma karşı hava yapan, hastalığı ciddiye almayan, bana bir şey olmaz ihtiyarlar düşünsün diyen, maske kullanmayan, ellerini yıkamayan, hijyen yapmayan insanoğluna sahip bir devletiz.

Şöyle derinden bir düşünüyorum. Kendine saygısı olmayan bir kişinin başkasına saygısı hiç olmaz.

Çok cins bir topluluğa sahibiz. Bilmişlik yapan, atıp tutan, başkalarını tahrik eden, sonunu düşünmeyen bir nesle sahibiz.

Maskeleri yollara atan, yerlerde sürünmesini isteyen yine bu insan oğludur. Bu kadar gaddar, bu kadar bencil, bu kadar sorumsuzluk olmaz dedirtenyine insan oğludur.

Arkadaşlar, devlet sokağa çıkmak yasak diyorsa biz niye çıkıyoruz? Devlet maske takacaksın diyorsa biz niye takmıyoruz? Devlet ellerinizi yıkayın, kolonya dökün, hijyen yapın diyorsa biz niye yapmıyoruz?

Devletimiz çocuklar sokağa çıkmasın diyorsa biz niye çıkarıyoruz? Yaşlılar sokağa çıkmasın diyorlarsa biz niye kaçak çıkıyoruz?

Sosyal mesafeyi koruyun diyorlar. Yanyana durmayın diyorlar. Yakın temastan kaçının diyorlar. Biz hiç birini yapmıyoruz.  Neden?

Dedim ya kendisine saygısı olmayan bir kişinin başkasına saygısı hiç olmaz. Biz bu dünyaya hava olsun diye gelmişiz.

Devletimiz 15 günden beri anons ediyor. Hafta sonları sınavlar var, imtihanlar var. Sokağa çıkmayın, gürültü yapmayın, gençlerin geleceğini etkilemeyin. Hiç olmazsa dişinizi biraz sıkın diyor.

Biz ne yapıyoruz? Arabanın müziğini açıp hava atıyoruz. Hem maske yok, hem arabanın camları açık, hem müziği sonuna kadar açıp şekil yapıyoruz.

Vay be ne adammış diyeceğiz. Vay be şuna bak diyeceğiz.

Yazık çok yazık… Bunların hiç anaları babaları yok mu? Bunlara dur diyen birileri yok mu?

İnsanlar sağlığını düşünmüyor da, yaşamayı seçmiyor da, canını hesaba katmıyor da ne diyorlar biliyor musunuz?

Evde daraldık, canımız sıkıldı, bunaldık, yeter artık, daha ne kadar evlerde duracağız gibi gevşek gevşek laf söyleyenler var.

Be adam çık sokağa sabahlara kadar gez toz. Sana deniyor ki hastalık var. Kendini bırak başkalarını da hasta edeceksin.  Sen evde durursan hastalık o kadar erken kaybolur gider.

Kronik hastalara sokağa çıkmayın diyorlar. Biz inadına çıkıyoruz. Bir şey olmaz ya diyerek dalga geçiyoruz.

Saygısızlıkta önde gidiyoruz. Kural tanımamazlık biz de var. Polislere diklenmek bizde var. İtiraz etme, kabadayılık yapmak bizde var.

Hepimiz deprem uzmanı gibi virüs uzmanı olduk. Herkes profesör oldu. Radyo dinlemeyen, televizyon seyretmeyen, gazete okumayan, gelişmelerden haberi olmayan kim varsa hepsi virüs uzmanı oldu.

Allah’ım sen bizi bu uyanıklardan koru…

Esenkalın…
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8