Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
H. Agah ALTAY

Dilimizin sürçmesi kirazdan çok Napolyon’a yaradı

1.07.2020 - 17:19:00

KİRAZIN kilosu sezon başında 17,5 liradan satışa sunulunca “boşuna kıpkırmızı olanlara Napolyon kirazı denmiyor” dedim kendi kendime. Ne de olsa “Para, para, para” diyen Napolyon’un bir bildiği vardı (!)

Ancak şu sıralar kilosu 5 liraya kadar düşen kiraz piyasası Napolyon’un karizmasını da bitirmek üzere.

Buna karşın kendi bahçesindeki ağaçta kirazı dalından toplamanın keyfi de paha biçilmez.

Halk arasında “Napolyon Kirazı” olarak bilinen büyük, kırmızı ve hafif koyuya çalan rengiyle tatlı Napolyon Kirazının adı neden Napolyon? Hiç düşündünüz mü?

Napolyon adı da aslında Türkçede yer alan birçok kelimenin evrilmesi gibi zamanla söyleyiş biçimi ve duyumlarda söylenen hatalar nedeniyle kelimenin bu şekilde söylenmesine neden olmuş.

Napolyon kirazı ya da eski adıyla Apolyont kirazı da bu nasibini fazlasıyla almış.

Eski adı Apollion ve Apolyont olarak bilinen Bursa’nın Uluabat Gölü’nün çevresinde yetiştirilen kirazlar hem iri hem de kıpkırmızı olurmuş. Bu durum da bu cinsteki kirazların bu isimle anılmasına yol açmış.

Zamanla dildeki telaffuz değişikliğinden ötürü de kirazın ismi ünlü Fransız devlet adamı Napolyon Bonapart’ın adını almış.

Kaynaklar böyle diyor.

Kısaca bu tatlı kirazın ünlü komutan Napolyon’la uzaktan yakından bir ilgisi yok.

Ancak Napolyon kirazı biraz da isminin karizmasından mıdır bilinmez, diğer açık kırmızı renkte olanlara nazaran daha çok ilgi görüyor.

Hal bu ki açık kırmızı renkli kirazlar koyusuna göre daha doğal ortamda yetişiyor. Yani Napolyon kirazı kadar GDO’lu değil.

Neyse ki kiraz piyasası çabucak toparlandı ve şimdilerde 5 paranın bile altına düşmek üzere.

Yakında kirazda da bir Türk devrimi yapılır belki. Kim bilir...
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8