Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof.Dr.Celal ERBAY

Ayasofya III

1.07.2020 - 17:19:29

 

Evet sevgili dostlar, kaldığımız yerden devam ediyoruz...Daha önce ifade ettiğimiz gibi Feth-i Mübin sonrası tamamlanan, hukuki ve fiziki alt yapı çalışmalarına müteakiben Cemaat-ı Kübra ile kılınan Cuma Namazıyla Ayasofya fiilen camiye dönüşmüş ve Feth-i Mübin'in sembolü olarak bütün dünyaya ilan edilmişti. O günden bu yana, İstanbul'un işgal yılları dahil onun minarelerinden hiç ezan sesi eksik olmamıştı. Taaki 1934'e gelinceye kadar.

PEKİ 1934'DE NE OLDU?

1934'de gelindiğinde Ayasofya'nın durumu çok farklı bir sürece girmişti. Meclis, Ayasofya ile ilgili bir tasarı hazırlıyordu. Tasarıya göre Ayasofya, fiziki yapısı itibariyle içinde bulunduğu kırık-dökük durumunun giderilmesi için ciddi ve esaslı bir bakıma tabi tutulacak şekilde köklü bir restorasyona alınacaktı. Nitekim bu doğrultuda 22 Kasım 1934 tarihinde 1589 sıra numarası ile çıkarılan bir Hükümet Kararnamesi ile Ayasofya'nın restorasyona alınmasına karar verilmişti.

Gel gör ki; iki gün sonra 24 Kasım 1934'de aynı başlık altında ve aynı sıra numarası ile, yani 1589 sıra numarası ile ikinci bir Kararname'de ''RESTORASYON'' ibaresine bir ilave yapılarak, Ayasofya'nın ''MÜZEYE ÇEVRİLMESİ'' yününde bir hüküm ilave edilmiş olmasıydı. Halbuki bu ibare birinci kararnamede yoktu. Üstelik 24 Kasım günlü bu Kararname'nin birinci sayfası farklı, ikinci ve üçüncü sayfaları daha farklı olup Muamelat Dairesinin kağıtlarına basılıydı.

BU PLANIN ARKASINDA KİMLER VARDI?

Her iki kararnamenin altında da Mustafa Kemal'in ''K.Atatürk'' şeklinde imzasının olduğu görülüyordu. Fakat 18 Kasım 2013'de vefat eden Araştırmacı Yazar Aytunç Altındal'ın açıklamalarına göre bu imzalar oldukça tartışmalı... Zira Mustafa Kemal'e ''Atatürk'' soyadı 27.11.1934'de çıkarılmış olan bir kanunla verilmişti.Yani söz konusu Kararname'den tam 5 gün sonra ...

Ayasofya'yı müzeye dönüştüren Kararname'nin çıkarıldığı tarihte, Mustafa Kemal'e ''Atatürk'' Soyadı daha verilmemişti. Hatta 27.11.1934'de kendisine kanunla ''Atatürk'' soyadı verilinceye kadar Kendileri Mustafa Kemal Öz diye anılıyorlardı. Fakat buna rağmen 22 Kasım 1934 ve 24 Kasım  1934 tarihli her iki Kararname'nin altındaki Mustafa Kemal'e ait imzalar  ''K.Atatürk'' şeklinde idi.

PEKİ BU NASIL OLDU?

 Affınıza sığınarak ifade etmek isterim ki; o dönemde bazı yağcı dalkavuklar, Mustafa Kemal'i bile kızdıracak bazı tekliflerde bulunuyorlardı kendilerine...Mesela Mustafa Üstündağ bir seferinde, ''Efendim dünya  da, Lenin  adına kurulmuş şehir var; Leningırad. Washington adına kurulmuş şehir var.  Bizde Ankara'nın adını değiştirelim, Atatürkland yapalım'' deyince onu yanından kovmuştu onu...   

O zaman akla şu geliyor; Mustafa Kemal'in adını ve gücünü kullanan birileri vardı, demek ki... Zira Kararnamelerin altındaki ''K.Atatürk''şeklindeki imzaları izah etmek, bu fiili durum karşısında mümkün değil. Çünkü o sıralarda Mustafa Kemal, ''Öz'' soyadını kullanıyordu. Daha, ''Atatürk'' soyadını almamıştı. ''Atatürk'' soyadı kendisine 5 gün sonra 27 Kasım 1934'de verilmiştir.Buna rağmen belgelere ''Atatürk'' soyadı ile imza atılmıştı.

Fakat Altundal'ın şu tesbiti, durumu aydınlatıyordu; Kararnamenin altında İnönü ve Şükrü Kaya'nın imzaları ıslak imza olmasına rağmen, Mustafa Kemal'in imzası ise kaligrafi... Bu da gösteriyor ki, büyük ihtimalle o kaligrafik imza uygulaması sonradan başkaları tarafından oraya yerleştirilmiş olmalıydı.

PEKİ BUNU KİMLER YAPMIŞ OLABİLİR?

Rahmetli Aytunç Altındal'ın ifadesine göre, 24 Kasım 1934 tarihli İkinci Kararname'de bu değişikliği yapan ve bu belgelere ''K.Atatürk'' şeklindeki imzayı kaligrafi yoluyla oraya yerleştirilen şahıs ''Agop Martayan  Dilaçar'' diye bilinen bir mason ile yine  Necmettin Arıkan adında diğer bir mason idi. Hedefleri, bu değişiklikle birlikte Ayasofya'yı müze haline getirmek, daha sonra  da bugün ki diyalogluların yürütmüş olduğu yöntemle orayı bütün dinlerin buluştuğu merkez haline dönüştürmek idi.

Nitekim Avrupa Birliği Parlamentosunda Ayasofya'nın biran önce Ortodoks ibadetine ifadesine yönelik iki romen milletvekili tarafından teklifleri sunulmuş, teklif lehinde konuşmalar yapılmış ve 26 milletvekili  de buna destek vermişti.

Avrupa Parlamentosu'nun iştahını kabartan dayanak ise,  Lozan Antlaşmasının 39. ve 44. maddelerinde yer alan ''Hristiyanlar ve Hristiyanlara ait ibadethaneler'' ibaresiydi. Bu itibarla Ayasofya'nın ''Cami Kaydıyla'' mülk sahibi Fatih Sultan Mehmed Han tarafından vakfedilmesi ve tapu kayıtlarına bu şekilde tescili, millet olarak irademizin bundan sonraki seyrinde, en büyük dayanak ve güç kaynağımız olacaktır.

Haftaya tapu kayıtları ile, Lozan'da sık kullanılan ''Hristiyanlara ait ibadethaneler'' ibaresinin altında yatan sinsi planları açıklayacağım. Şimdilik kalın sağlıcakla diyor, herbirinize saygılar sunuyorum.Sevgili Dostlar.

   

  
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Ayasofya açılacak ve güya Türkiye 600 yıl geriye gidecekmiş, böyle bir çıklama yapmışlar yunan ve ruslar. Bundan yunanlara ve ruslara ne ki? ne niye herkesi bu kadar ilgilendiriyor bu bizim müslüman ve türk milletinin vereceği karar herkes kendi işine baksın hırıstiyanların bu algısı için ibadete açılmalı ve boş yer kalmamaksızın namazlarımız eda edilmeli bence
Diyarbakırlı Hasan - 10.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,22

Bu millet tarih boyu tüm zaferleri inançlarıyla kazanmıştır. Aksi halde inançsız bir millet olsaydık tarihteki mağlup olan Bizanstan ve şimdiki Türkiyemizden rahatsız olan Yunanistandan farkımız olmazdın. O zamanda tarihteki ve yakın tarihimizdeki zaferler bir tarafa dünya sahnesinden silinir giderdik.
Nadir Ertekin - 10.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,43

Saygıdeğer hocam 15 Temmuzda da ilk namazı kılarız inşallah ve hep el ele namaz kılmaya başlarız inşallah
Ali Hayati - 10.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%53,13

Tarihi süreç içinde devletler hep yarış ve savaş halinde. Ülkemizi keşke yunan işgal etseydi diyen din adamları da var. Devletin paraya çok ihtiyacı var. Orası para kesiyor, yarısıda ibadete açık. Orayı cami yapmazlar diye düşünüyorum. Hocam size güveniyoruz, sizi tanıyoruz ancak bu kararı verecek olanların çoğunu tanımıyoruz.. Reis ne derse o olur... Netice olarak emanetletere tarihi mirasa sahip çıkamıyoruz.. Saygılar sayın hocam.
Hasan Kudal - 5.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,15

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8