Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof.Dr.Celal ERBAY

Ayasofya IV

8.07.2020 - 17:26:40

SEVGİLİ dostlar; önemine binaen bu hafta da Ayasofya üzerinde sohbetimize devam edeceğiz. Sakın dört haftadır niçin bizi bu konuya kilitledin, demeyiniz lütfen. Şundan emin olunuz ki; Türk milletinin geleceğine yönelik Türkiye’nin ayaklarına vurulan prangalardan biri de Ayasofya’nın tarihi statüsü üzerinde 1934’de gerçekleştirmiş olan bu değişiklik ile pratiğe yansıtılmıştır.

Dolayısıyla, Ayasofya’nın tapu kayıtlarına, kendi öz sivil hukuki yapı ve Vakfiyesi’nin taşımış olduğu şart ve kayıtlarına uygun olarak aslına, yani Camiye dönüştürülmesi; ayaklarımızdaki prangalardan birinin daha sökülüp atılması demek olacaktır.

 

TAPU KAYITLARINDA AYASOFYA

Taa başlangıçta ifade ettiğim gibi 1923’de Cumhuriyetin kurulmasını müteakiben 11 yıl Ayasofya Camii ve Feth-i Mübin’in sembolü olmaya devam etmişti. Nitekim 1936 tarihli tapu senedinde dahi, Ayasofya Camii’nin sahibi Ebulfetih Sultan Mehmed Vakfı görülmektedir. Dolayısıyla Ayasofya’nın ne olacağı, nasıl kullanılacağı, kendisinden ne şekilde yararlanılacağı ancak Ebulfetih Sultan Mehmed Vakfı’nın Şartnamesine göre belirlenecektir.

Zira yalnız bizde değil, bütün dünya hukuk sistemlerinde vakıf malları üzerindeki tasarruf ve idare şekli Vakfın Şartnamesine göre yapılmalıdır. Sivil hukukun gereği budur.

19 Kasım 1936 tarihinde Ayasofya’ya yönelik düzenlenmiş olan tapu kütüğündeki kayıt aynen şöyledir: 57 pafta, 57 ada, 7. parselde Türbe, Akarat, Muvakkithane  ve medreseden  oluşan Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi, Ebulfetih Fatih Sultan Mehmed Vakfı üzerindedir… Nitekim Dışişleri Bakanımız Sayın Çavuşoğlu ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan ‘‘2019 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu’’na  yönelik geçtiğimiz ay içerisinde düzenlemiş olduğu basın toplantısında bu tapu kayıtlarını ve Vakfın banisi Fatih Sultan Mehmed Han’ın vasiyetnamesini bütün dünyanın gözleri önüne bir kere daha sermişti.

 

PEKİ ÖZEL MÜLKÜ DURUMUNDAKİ AYASOFYA’YI CAMİ OLARAK VAKFEDEN FATİH’İN BU HUSUSTAKİ VASİYETİ NE İDİ?

Bizzat Vakfın banisi Fatih Sultan Mehmed Han tarafından Ayasofya Camii’nin gelecekte karşılaşması muhtemel tehlikelere yönelik adeta bir vasiyetname düzenlemiş ve ileride Ayasofya’yı Cami dışında kullanacak olanlara, buna rıza gösterenlere yönelik ‘‘Allah’ın, Peygamber’in, meleklerin ve bütün Müslümanların ebediyyen laneti onların üzerine olsun, Azapları hafiflemesin, Hesap Günü onların yüzüne kimse bakmasın…’’ diye kayıt düşülmüştü.

Vakfın, vakfiyesi ve Sultanın vasiyetnamesi bu kayıtları taşıyorsa yapılacak iş; bugünkü mevcut durumu vakıf kurup özel mülkü statüsündeki Ayasofya’yı Cami kaydıyla vakfa bağışlayıp tescil ettiren vakfın banisi Fatih Sultan Mehmed Han’ın isteği doğrultusunda onu eski haline dönüştürmekten başka bir şey değildir. Kaldı ki; bizim hukuk tarihimizde Cami olarak vakfedilen bir taşınmazda bir vakit namaz kılınmış ise artık orası sonsuza dek Cami olarak varlık ve statüsünü devam ettirecektir. Hiç kimse ona dokunamaz, onun statüsünü değiştirmeye kalkamaz… Ayasofya’da ise değil bir vakit, 1453’den 1934’e kadar tam 481 yıl boyunca 2405 vakit namaz kılınmıştır.

Bazılarının iddia ettiği gibi günümüzde gerçekleştirilmesi düşünülen bu dönüşümün bir riski olur mu? Bilemiyorum… Ama benim asıl bildiğim risk; Allah’ın lanetinden korkmamaktır...

Şu hususu da ifade etmek isterim; elbette Ayasofya’yı sahibinin isteği doğrultusunda Camiye dönüştürmek, Türk Milletine yakışır bir şekilde  ‘‘Ahde vefa’’ anlayışı içerisinde, Ecdadın vasiyetine sahip çıkma adına olmalıdır. Şayet bazılarının iddia ettiği gibi asla rücu mahiyetindeki bu dönüşümde bir risk varsa, bu riski göze alacak olan O gözü kara Yiğit, bilerek ve inanarak Türkiye’nin ilelebet devam edecek olan İstiklal ve İstikbaline hizmet etme şerefinin sahibi olacaktır.

 

PEKİ BU İŞİN BİR RİSKİ VAR MI?

Bu işin en büyük riski geçen haftaki yazımda kısaca değindiğim Lozan Antlaşmasının 39-40. maddelerinde yer alan ‘‘Hristiyanlar ve Hristiyanlara ait ibadethaneler…’’ibaresinden  güç alacak olan bazı Ortodoks organizasyonların lobi faaliyetlerini girişip  karşımıza çıkma cesaretini gösterme ihtimalleridir. Nitekim Rus Ortodoks Kilisesi  ‘‘Ayasofya’nın müze statüsüne değiştirme girişimleri, kırılgan dengeleri değiştirmeye yol açacaktır’’ diyerek tepkisini ortaya koymuştu.

Yine Yunanistan İstanbul’un fethinin 567.yıl dönümünde Sayın Cumhurbaşkanımızın Ayasofya’da Fetih süresini okumasından rahatsız olmuş ve Atina’da yayınlanan Kathimerini Gazetesi ‘‘ABD, Türkiye’yi Ayasofya’ya saygı duymaya çağırdı’’ başlığını atmıştı.

ABD’nin, Yunanistan’ın tahrikiyle Ayasofya konusunu “2019 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu”na taşıması üzerine Dışişleri Bakanımız Sayın Çavuşoğlu, yapmış olduğu basın toplantısında, başta ABD olmak üzere Rus’una da, Yunan’ına da, Ayasofya’nın tapusunu, Fatih’in vasiyetnamesini bizzat göstermiş ve “Ayasofya kesinlikle Uluslararası bir konu değildir. Kimse Türkiye’yi sorgulayamaz” diyerek bütün dünyayı uyarmış, ayrıca “Ayasofya’yı nasıl değerlendireceğimize biz karar veririz” diyerek Türkiye’ye akıl vermeye kalkanları  “abesle iştigal” etmekle nitelendirmişti.

Sayın Cumhurbaşkanımız da, “Ayasofya konusunda Ülkemize yöneltilen ithamları, doğrudan egemenlik haklarımıza saldırı” olarak ilan etmişti.         

 

SONUÇ:

Ayasofya, Doğu Roma İmparatorunun özel mülkü iken Uluslararası Hukuka göre 1453’de galip devletin Devlet Başkanı Fatih Sultan Mehmed’e özel mülk statüsünde intikal etmiştir. Buna rağmen Fatih Sultan Mehmed Han, İmparator’un Vakfına şahsi hesabından 55.000 duka altın ödeyerek, Ayasofya’nın yalnız Uluslararası hukuka göre değil, satış yoluyla sivil hukuka göre de sahibi olmuştur.

Fatih tamamen özel mülkü statüsünde olan Ayasofya’yı, adına kurmuş olduğu Ebulfetih Sultan Mehmed Vakfına, Vakfen cami olarak tescil ettirmiştir.

İçerisinde 481 yıl boyunca, 2405 vakit namaz eda edilmiş olan Ayasofya 1934’te müzeye dönüştürülmüştür.

Bugün ise Ayasofya, çevresindeki minarelerden yükselen ezan sesleriyle hasret giderip, kendi duvarlarına sinen, kubbesinin derinliklerine yuvarlanan tam 481 yıllık Kur’an sedalarının hala kubbesinin yuvarlağında ve duvarları arasındaki yankılanmalarına kulak vererek teselli buluyor ve aslına döndürüleceği günleri hasretle gözlüyor… Aynen Yusuf’un yolunu gözleyen Yakub misali…

Biz de hissediyoruz onun hasretini, biz de bekliyoruz onunla beraber, hem de Yakub misali; ayağına vurulan prangaları çözüp, onun kapılarını tekrar secdegah olarak bütün kainata açacak olan O Gözü Kara Yiğidi.

Biz de bekliyoruz, tarih de bekliyor, gelecek de bekliyor, geçmiş de bekliyor, bizimle beraber alem-i ervah bekliyor, zerrat-ı alem bekliyor…

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar.   

  

 
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Karar verildi ve bitti, kararname de imzalandı. Bundan sonra tüm hacli dünyasinin önüne bir kac KEMIK atalim !! bakalim ne cevaplar vericek sonrada BM toplantisinda alayina HADDINIZI BILECEKSINIZ dieye masaya VURUP rest i cekelim ! yani !! söyle !! basta YUNAN rusya ,bulgar sirp macar gibi OSMANLI nin yüz yillar yönettgi BÖLGELERDEKI bilinen OSMANLI eserleri nden ykilmis olan tahrip edilmis degistirilmis cafe bar vs yapilmis olanlari BELGESEL haline getirip DÜNYA YA IZLETELIM buu eserler yok edilirken tarih yok edilirken NERDEYDINIZ simdi alayiniz HAVLAR oldunuz hadiii isinize ya saygi duyamayi ögreniceksiniz ya biz ögretirz diye KESIN ve NET bu saatten sonra biz kim dost kim dpsman ona göre iliskileri beliricez deyip RESTI CEKLMELIYIZ
Sevilay Lalezar - 12.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%44,07

ayasfya açmak gerçekte büyük başarı emegi olanlardan ALLAH razı olsun sayın hocam düzcedede seneler önce temeli atılmış düzce üniversite camisi bir türlü bitirilemiyor inşaat oldugu yerde sayıyor yardımlar toplanıyor bu yardımlar halkın gözünde buhar olup gidiyor diye düşünüyor sayın hocam bu konuyu yetkili mercilere iletirseniz sevinirim birde eski bakan sayın özlüden randevu alıp düzcenin kronik sorunları hakında bilgi alırsanız sevinirim bir kardüz eftenia otel düzcespor stadyum katı atık merkezi bunun gibi yatırımlar ne zaman yapılacak düzce kamuoyu merak ediyor sagılar hocam
ali sarı - 12.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,18

Kıymetli hocamız.Deyerli bilgilerinize bizi aydınnlatığınız için teşekkür ederiz.
Ya galiba İllallah. - 12.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,39

Sağ olun hocam. Güzel fikirleriniz için teşekkür ederiz.
Ali - 12.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,15

Sağolun hocam güzel fikirleriniz için teşekkür ederiz
Hilal - 12.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,28

Mahkeme kararına gerek bile yoktu. Kanıtlayıcı ve inandırıcı olmayan birdurum yok ki. Bu devletimizin bağımsız olduğunun mülkiyeti ve tasarrufu altında olan herşeyi gereği gibi kullanacağının dünyaya haykırışıdır. Hayırlı olsun. İnşallah gösterişden uzak cemaatle dolar, dualar yükselir.
Hasan Kudal - 11.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,54

Mabed deruni hislerin tezahür ettigi yerdir. Bu heyecanı bize yaşattınız mübarek hocam. Aldıgımız feyze ne IV-le doyarız me de XIV-le. Yüze Rabbim bu feyzin bereketini Ayasofya durdukca payidar eylesin hocam. Allah sizden razı olsun.
Ahmet Niyazov. - 11.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%53,85

Ağzına sağlık, kalemine kuvvet dayıcığım. Içimizdeki duygu ancak bu kadar yansıtılır.
Halil Ervayy - 11.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,67

Danıştay kararını verdi, dünya ayaklandı,, özellikle Rusya, Yunanistan, AB, ABD, Fransa, Güney Kıbrıs ve s. Vay be arkadaş gerçekten de küfür tek milletmiş. Birbirine düşman gibi görünen tüm ülkeler konu Ayasofya olunca birleşip tek bir millet oldu. İstanbul fethedilince neden bir çağ kapanıp yeni bir çağ açılmış daha iyi anlaşılıyor. Türkler hristiyan Bizans’ı tarihe gömüp Alem-i İslamı yeryüzünün mutlak hakimi kılmışlar. Haçlı batının kuyruk acısı taa o günlere dayanıyor. O yüzden gezi olaylarında kriptonun biri çıkıp da “Zulüm 1453’te başladı” diye yazdı. Ayasofya cami olmadıkça Türkler batının gözünde rüştünü ispat etmiş olmayacak belli ki.
Hüsamettin Serin - 11.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Karar bugün açıklandı ve Cumhurbaşkanı da kararname imzaladı, bu çok büyük mutluluk bizim için. Ayasofyada hep birlikte namaz kılacağız.Onun varlığına birliğine ve ululuğuna iman ettiğimizin en güzel göstergesi olan secde ile.
Ziyaretçi23 - 10.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Ülke bizim, şehir bizim, cami bizim, karar bizim. Derhal cami olarak açıp tam bağımsızlığımızı dünyaya göstermeliyiz. Fatih Sultan Mehmet Han ın ve tüm şehitlerimizin ruhlarını şad etmeliyiz.
Cemil Sayman - 10.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,06

Ruslar karar sonrası köpürmüş. Yunan da, Fransız da, Ermeni de, İngiliz de öyle. Bizim topraklarımıza CAMİMİZE KARIŞMA HAKKINI KİM VERMİŞ BUNLARA İBADET EDERKEN İZİNMİ ALICAZ ALLAH IN İZNİYLE DUAMIZI YAPICAZ siz Ne bilirsiniz ibadet nasıl yapılır Allah huzuruna temiz çıkmak lazım siz günde 5 kez el ayak yüz agız burun baş. ense yıkıyornusunuz kıbleye Dönüyormusunuz Allah ın emrettiği gibi yapıyormusunuz. Siz ne bilirsiniz.
Berk Ata Çörekçi - 10.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,11

Ayasofya nin İslam in hizmetine girdiği gün Türkiye Cumhuriyeti nin tam bağımsızlık günüdür. Allah c.c. yar ve yardımcınız olsun başkan
Veli Akman - 10.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%47,73

Amaç Fâtihin emânetine sahip çıkmak. İçinin dolu olup olmamasının önemi yok Kılıç hakkı diye bir şey var Tekrar câmi olursa her duâda ben de duâ ederim.
Haydar İrfancı - 10.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,94

Elhamdülillah ölmeden Rabbim bize bu kararı gösterdi inşallah en kısa zamanda ilk cuma namazını sultan ahmet ten Ayasofya camisine kadar olan o bolgeyi birbirine karışacak şekilde görkemli bir cuma namazı kılınır ve bütün dünyada buna şahit olur inşallah. İnşallah biz de bunu görürüz.
Berkay Tortumcu - 10.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%53,19

Elhamdulillah artık Ayasofyamız camii olarak kullanılacaktır. Danıştay 10.Dairesi beklediğimiz kararı verdi. Ve inşallah hep camii olarak kalır. Bakanlar kurulu kararı da camii olarak kullanılmasına hükmetti. Resmi Gazete de bu kararı yayınlar ve karar yürürlüğe girerse tamamdır bu iş. Çok şükür Ya Rabb
Raşit Alioğlu - 10.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%47,73

Amerika ve İslam düşmanları açıklama yapmış HERKESE ULAŞILABİLİR BİR YAPI OLARAK KALMALI diyor. Zaten cami olarak ibadete açılması DİĞER DİN MENSUPLARININ AYASOFYA'YA GİRİŞİNİ VE ZİYARETİNİ ENGELLEMEZ Kİ!!! Bunu neden anlamak istemiyorlar anlamış değilim?
Fahri Hataylı - 10.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,84

Bedelsiz olarak halkın hizmetine sunulması gerektiği zaten tapusunda yazıyor ve buna istinaden elhamdülillah Danıştay'ımız oy birliğiyle AYASOFYA'NIN MÜZE STATÜSÜNDEN CAMİİ STATÜSÜNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİNİN YOLU AÇILDI. 26 Aralık 547 senesinden bu yana en geniş kapalı alan ve mabet olan Ayasofya Camii nihayet asli vazifesine dönüyor elhamdülillah. Aynı zamanda 1000 yıl boyunca bir mimarlık şah eseri ve pek çok dini kendisine hayran bırakan ve bu kadar önemli manevi iklimiyle insanlığın ortak kültür mirasıdır. Hıristiyanlar şimdi kendi kabuğuna çekilecektir ve saldıracaklardır ama hiçbir şey Fatih Sultan Mehmet hanın duasından ve vasiyetinden önemli değildir.
Rüstem Ahıskalı - 10.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,50

Hocam güzel yazınız için gönlünüze sağlık diyorum. Kim ne derse desin Ayasofya İbadet mekanı olarak açılsın inşallah, yeniden ihya edilsin ve bir de öyle bir kanun yapılsın ki bir daha değiştirilmesin ve bundan dolayı Yunanistan, Amerika, Fransa Ermenistan ve s. bile laf etme cesareti bulmasınlar. Tüm dünya görsün ki Ayasofya milli meseledir ve onunla ilgili görüş beyan etmek ve müdahale etmek kimsenin haddine değildir. Rabbim nasip eder inşallah ve milyonlarla Ayasofya Camii'nde şu koronavirüsü de atlatıp omuz omuza namaz kılarız inşallah. Ayasofya ile ilgili karar alabilecek yetkili merciler Türk yetkili mercileridir. Yunan lobisi Türkiye aleyhtarı hava oluşturacaktır, keza Ortodoks lobileri de (mesela Rusya) boş durmayacaktır ve ülkemiz aleyhine faaliyetlere devam edecektir ama BZİİ KİMSE YIKAMAZ İNŞALLAH. Ayasofya aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası içinde de çok önemli bir yapıdır ve olumsuz etkilenmeyecektir inşallah. Bina inşallah sadece CAMİİ olarak kullanılır diye umut ediyorum, zira tapusu camidir ve Fatih Sultan Mehmet Han'ın duası ve vasiyeti vardır. Uluslararası tepkileri umursamamak gerekiyor ve bizi etkilemeyecektir inşallah. Dünya konuya nasıl bakarsa baksın, yargıdan (Danıştay) çıkacak olumlu karar tüm dünya müslümanlarını sevindirecektir inşallah ve inşallah karar oy birliğiyle alınır.
Ruşen Alioğlu - 10.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,50

İslam'ın en büyük temsilcisi olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Ayasofya'yı açarak İslam'ın nurunu tamamlaması gerekir. Haydi Bismillah hayırlı kararlar çıksın İnşallah.
Cahit Aydoğan - 10.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Fatih Sultan Mehmet Hanın Emaneti Ayasofyanın İstanbulun Fethinin sembolü olan Ayasofyayı İbadetre açmaya vesile olanın Rabbım gelmiş geçmiş yedi Ceddinden Razı olsun. İnşallah en kısa zamanda Camii Şerif olarak yeniden ibadete açılır! Amin Ayasofya Egemenliğimizin Semolüdür!
Misafir 111 - 10.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,27

Bu gün yargı Ayasofya ilgili kararını açıklıyor. Yargi kararina belki de gerek yok diyenler olabilir ama yargi karari cami bakanlar kurulu veya cumhurbaskanligi kararini desteklemesi acisindan daha guclu bir karar olmasi anlamina gelir
Serdar Kara - 10.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,94

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8