Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof.Dr.Celal ERBAY

Korona ile birlikte, bir bayramı daha yolcu ettik!

6.08.2020 - 09:03:06

SEVGİLİ dostlar, ikinci büyük bayramımızı, sevdiklerimizle birlikte idrak edeli tam bir hafta oldu. Koronaya rağmen, almamız gereken tedbirlerde ihmal göstermeden, resmi iradenin talimatlarına da uyarak bayramımızı idrak ettik.

Doğrudur, Korona bihayli sıkmış görünüyorsa da bizleri, yapacak bir şey yok; Kurallara uyacağız. Bütün tedbirler bizim sağlığımız için.

Kurban Bayramının sosyal yönü, Ramazan Bayramına nazaran sanki daha ağır basmaktadır. Şöyle ki; Kurban kesme vecibesini yerine getirmeye kalkan bir kardeşimiz, emek gücüyle geçimini temin eden bir şahıssa, Kurbanlığa vereceği 1000-1500 TL arasındaki parayı kazanmak için en az on gün çalışmış olması gerekecektir.

Teamülü örfümüz doğrultusunda kurban payının 1/3’ünü komşularına, 1/3’ünü fakir fukaraya, diğer 1/3’ünü dost ve akrabalarla paylaşmak suretiyle tabir caizse Kurban etlerinin mümkün mertebe fazla beklemeden toplumun yararına sunulması esastır.

Böylece Kurban kesip yukarıdaki taksimat doğrultusunda o’nu teamüllere uygun olarak paylaştıran kişi en az üç gün, etrafında fakir fukara için, üç gün akrabaları için,  üç gün de dost ve arkadaşları için çalışmış ve onlar için ter dökmüş demektir.

Böylece kardeşlerine ikram ettiği kurban etleriyle birlikte onun sevgisi,  duası,  temiz duygu ve temennileri kardeşlerinin kanına karışacak ve toplum birbirinin lokmadaşı olacaklardır. Hiçbir hukuk sistemi böyle bir kardeşliği, toplumsal kaynaşma ve lokma bölüşümünü bu derece pratiğe yansıtamamıştır.

Zekat, fitre uygulamalarında görüleceği gibi Ramazan Bayramının da  sosyal dayanışmaya katkısı bir hayli fazladır.  Fakat Kurban Bayramının gerçekleştirmiş olduğu sosyal dayanışma örneği daha kapsamlı ve geniştir.

Hele Türk Diyanet Vakfının vekalet yoluyla Anadolu İnsanının kurbanlarını Adriyatik’den Çin Seddine kadar ulaştırmadığı yer koymazken sırf bu uygulama dünya kamu hukuku adına üzerinde özel çalışılması gereken bir araştırma konusu olmalıydı.  Allah Devletimize zeval vermesin.

 

ZİYARETLER ESNASINDA KURALLARA UYDUK

Elbette ki koronanın bir gölgesi olacaktı. Ama koronayı bahane edip büyüklerimizin gül cemalinden mahrum kalamazdık. Gereken tedbirleri almak, hijyen ve mesafe kurallarına uyarak onlara saygı ve sevgimizi sunduk.

Köprübaşı Ömerler köyünden, köyün banisi Hatip Yaşar Efendinin hanesine uğrayarak ziyaretlerime başladım... Hangi hanede yaşlı, hasta varsa ona uğradım. Elbetteki, bazı unutmalar ve ihmaller olabilmiştir. Ama Düzce-Kaynaşlı güzergahında kasden atladığım bir yaşlı veya hasta olmamıştır.

Benim her sene gerçekleştirdiğim bir uygulamam vardı... Rahmetli eşim adına kesmiş olduğum Kurban, akraba topluluğunun iştirakiyle Bolu’da Rahmetli ağabeyimin hanesinde bir araya gelir bütün geçmişlerimize ithafen pilavüstü kavurma şeklinde ikramda bulunurdum.

İşte Bayramın dördüncü günü böyle bir olgu içerisinde oldum. Hayatı boyunca bizim için sofra kurup aş pişirip karnımızı doyuran Rahmetli eşime, ben de rahmet ve mağfiret sunmak üzere O’nun adına sofra hazırladım ve çoluk-çocuk, büyük-küçük demeden bütün akrabalarımla Rahmete giden büyüklerimizi mutlu edecek şekilde bir sofranın etrafında buluştuk, dayanışmanın kardeşliğin birlik ve beraberliğin örneğini verdik.

Rabbim tekrarını nasib etsin, birliğimizi beraberliğimizi bozmasın, bizleri şeytanın şerrinden korusun.

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar.
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8