Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Harun Can ŞERBETÇİ

Biraz da biz gayret göstersek iyi olur..

7.09.2020 - 08:46:19

Düzce ve ilçelerinin  çevresini daha modern bir şekilde koruyacak olan çöp  ayrıştırma tesislerinin  inşaatı hızla deva ediyor. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ise göreve geldiğinden bu yana bu tesisin bitirilmesi için var gücüyle çaba harcıyor. Daha önce  günlerce konu edilen bu tesis için çalışmalar hızla devam ediyor. Bu gayret ise bilenci Düzce halkından taktir görüyor.

Tüm dünyada ve de Türkiye’de en başta gelen sorun kulandığımız her şeyden çıkan atıklardır. Düzce’de de bu konuyu çözmek için çaba sarf edilmektedir. İnsanlarımız da her şeyi belediyelerden ve diğer resim kurumlardan beklemektedir.  İçtiğii suyun, meşrubatın veya ayak üstü yediği bir şeyin ambalajını  sokağa, yola, dere içine, kaldırım kenarına fıydırıp atmak ise biz insanlara hiç yakışmıyor. Hem temizlik bekleyeceksin, hem sen bile bile eline geçeni etrafa atacaksın.  Bu yıl da yine gördük.  Piknik alanları, deniz kenarları, insanların yiyiip- içtiği ve öylece bıraktığı çöp yığınlarıyla doluydu.

Daha temiz bir dünya, daha temiz bir ülke ve daha temiz bir şehir, evden başlar.  Evde büyükler, çocuklarını eğitecek. Kendileri  çocuklara örnek olacak. Bu şart. Okulda eğitimin başaında çevre bilenci en öncelikli  eğitim olmalı. Düzce’ye bakıyoruz;  vatandaş, küçük büyük,  ne bulduysa yollara savuruyor.  Böyle sen at, ben temizleyim mantığı ile kimse bir yere varamaz.

Düzce temiz değil diye dert yanacağmıza, biz ne kadar temiziz, şehirimiz nasıl temiz kalacaksa biz ona uymalıyız.  Günlece Asar deresinin  temizliği için haberler yaptık. Belediyemiz ve Devlet Su İşleri ekipleri bu dereyi temizledi.  Özellikle  otobüs durakarının olduğu kısımlarda vatandaş içtiği suyun, mesşrubatın boşunu sallamış Asar deresine. Peki ne oacak şimdi?  Az ötedeki çöp kutusuna  çöpü atma zahmeti  göstermeyeceksin, ama temizlik bekleyeceksin. Böyle olmaz. Tüm vatandaşlar, el birliğiyle şehirmizi temiz tutmalıyız. 

Düzce Belediyesinden de   çöp kutuları konusunda biraz daha  hızlı hareket etmesini  bekliyoruz. Zira bir çok durak ve yolda çöp kutuları yetersiz veya hiç yok.  İhale edildiğini duyduk. Sanırım yakında yenileri yerlerine koyulacak.  Temizlik ekiperine bakıyorum, sabahtan akşama kaldırım kenarlarında çöp temizlemekle meşguller.  Çöp kutuları koyulursa, bu zahmet biraz azalır. Temizlik personeli de böylece daha fazla alanda temizlik yapma imkanı bulur. 

Pandemi konusu da temizlkle direk ilgili bir konu. Biz ne kadar çevremizi temiz tutarsak,  bir  o kadar bu hastalıkla baş  edebileriz. Vatandaş bilinçli olmalı.  Vatandaş  kullandığı maskesini bile sokağa atmaktadır. Bunun ne kadar sakıncalı olduğunu birileri bu uyarsız  vatandaşlara anlatmalı.    

Şehir içinde olsun, piknik alanlarında olsun, yaşadığmız, evimizin sokağında olsun, hep beraber daha temiz bir çevre için el ele vermek durumundayız. Düzce bizim evimiz. Bu nedenle evimiz gibi,  işyerimiz gibi temiz olmalı.  Esnafımız da bu kurallara riyat etmeli. Bazı esnaflar, saatli- saatsiz,  çöpünü kaldırıp yol kenarına bırakıyor. Bu konuda Belediye bir düzen, bir yaptırım getirmeli. Esnafımız da bu sisteme ayak uydurmalı.

Daha temiz Düzce için el ele diyoruz. Hatta,  Belediyemiz başta olmak üzere halkımıza farkındalık oluşturmak için kampanyalar düzenlenmeli. Dah önceki yıllarda,  temiz sokak, cadde  yarışmaları yapıılırdı. Hatta en güzel sokak, en güzel bahçe, en güzel balkon yarışmaları yapılırdı.  Bu konuyu bir kez daha düşünsek diyorum.

Esen kalın, temiz kalın, sağllıka kalın.  İbadetin bile onda dokuzu  temizliktir.
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8