Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
H. Agah ALTAY

Düzcespor’da Fenerbahçe’nin ezeli dostuydu

15.09.2020 - 09:57:53

    FENERBAHÇE’nin Topuk Yaylası’nı mesken tutması bir Düzce vatandaşı olarak bizleri gururlandırıyor. Açıkçası diğer takımlardan herhangi biri Fenerin yerinde olsaydı fanatik bir Fenerbahçeli olarak yine aynı duyguyu hissederdim.

   Fenerbahçe’nin Düzce için önemli bir turizm yatırımı olan Topuk Yaylası Tesisleri’ndeki geleneksel kampları akıllara sık sık şu soruyu getiriyor;

    “Düzcespor ile Fenerbahçe bugüne kadar hiç maç yaptı mı?”

    Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi İsmail Alper Kumsar hocam Düzce’nin en eski mecmualarından olan Zincirlikuyu Dergisi’ni araştırırken benim de dergiye bir göz atmamı istemişti.

   1949 tarihli Zincirlikuyu dergisinin tarih kitaplarından tek farkı ise sadece aylık bir dergi olmasıydı.

    Öyle ki, derginin her satırı ve her fotoğrafı 70 yıl öncesi Düzce için adeta birer kayıtlı belge niteliği taşıyor.

    Sayfaları karıştırırken spor haberleri bölümünde Fenerbahçe ve Düzcespor ile ilgili kısım ister istemez gözüme takıldı.

    Düzcespor diyorum; Çünkü Düzcespor 1967’de kurulmasına rağmen, 1949 yılı basımlı dergide “Düzce Spor Kulübü” adı altında Düzce’nin o dönem yeni kurulan ve renkleri yeşil – kırmızı olan ikinci bir takımının daha olduğu yazıyor.

    Şimdi bu yazdıklarımıza Düzce’mizin spor camiasının duâyenleri “Biz bunları öğreneli çok oldu” diyebilirler.

    Haklılar da...

    Ama biz de bilmeyenlere anlatalım. Ziyânı yok...

    Fenerbahçe ile Düzcespor aslında tarihte ilk kez 25 Haziran 1949’da karşılaşmış. Ve o maçta Fenerbahçe Düzcespor’u 4-0 gibi farklı bir skorla mağlup etmiş.

   Düzcespor diyoruz ama o dönem bu takımın adının “Düzce Gençlik Kulübü” olduğunu da belirtelim. Yani resmi olarak Düzcespor’un kurulmasına henüz 18 yıl daha var.

    Lakin o maçta Fenerbahçe ile oynayan ne de olsa yine bir Düzce takımıydı.

    Bu bilginin ardından bir anda Google sorgulamalarında buldum kendimi. Fenerbahçe – Düzcespor müsabakaları www. macanilari.com’da yer alıyor.

    Fenerbahçe ile Düzcespor işte 1949‘daki o maçı da sayarsak bugüne dek 4 kez dostluk maçında karşı karşıya gelmiş.

   Düzcespor’un Fenerbahçe ile resmi olarak yaptığı ilk özel dostluk maçı ise 11 Ağustos 1979’da Bolu Şehir Stadı’nda oynanmış ve o maç 0-0 eşitlikle sonuçlanmıştı.

    Bir başka özel maç ise 14 Ağustos 1985’te yine Bolu Şehir Stadı’nda yapılmış ve o maçı Fenerbahçe 3-0 kazanmıştı.

   Ardından 30 Temmuz 1986’da Düzcespor ile Fenerbahçe bu kez Düzce’de, Düzce 18 Temmuz Stadı’nda bir başka özel müsabakada karşılaşmış ve o maç da 0-0 beraberlikle sonuçlanmıştı.

   Aziz Yıldırım’ın başkanlığı döneminde her yıl Topuk Yaylası kampının son gününde Fenerbahçe dünya yıldızlarıyla 18 Temmuz Stadı’nın çimlerinde boy gösteriyordu.

    Ancak 3. Ligde mücadele eden Düzcespor kadrosunun Fenerbahçe’ye göre oldukça deneyimsiz olması kampın son hazırlık maçını genellikle PTT 1. Lig’de oynayan Boluspor’dan yana kullanmasına neden oluyordu.

    Fenerbahçe son on yıldır her yaz kampında Düzce’de antrenman yapmasına rağmen 35 yıldır Düzcespor ile neden özel bir maç yapmadığı hala en çok sorulan sorulardan biri.

    Öte yandan Boluspor ile Fenerbahçe yakın zamana kadar pek çok resmi müsabaka yapmıştı. Düzcespor ise henüz bu duyguyu tadamadı.

    İnşallah Düzcespor bu yıl 3. Ligde her zamankinden daha güçlü geliyor. İyi işler çıkaracağından da şüphemiz yok.

    Özel maçlarda kavga çıksa bile istatistikler tarihe hep “Özel maç” ya da “Dostluk maçı” şeklinde not düşer.

    Oysa dileğimiz oynanan tüm maçların dostluk tadında ve özel bir havada geçmesidir.

    Ezelden ebede dostluğumuz bâki olsun...

Düzcespor’da Fenerbahçe’nin ezeli dostuydu


Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8